• |
ide | kryesore

Muzikë serbe në hotelin tek Gjiri i Lalëzit/ Gazetari: Ofendim për turistët e Kosovës! (VIDEO)

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Çdo vit që kalon, pushuesit serbë që frekuentojnë bregdetin e Shqipërisë po bëhen më të shumtë. Në anën tjetër dihet se bregdeti i Shqipërisë është destinacioni i preferuar i shqiptarëve të Kosovës, që i kanë dhënë formë të ashtuquajturit “turizëm patriotik”.


Por mikpritja që serbët gjejnë në hotelet e Shqipërisë kur vijnë me pushime, po shihet disi me skepticizëm nga pushuesit e Kosovës, ku plagët e luftës nuk janë shëruar ende.


Gazetari Berat Buzhala ka publikuar një video që sipas tij tregon një hotel në Gjirin e Lalzit. Në orët e mbrëmjes hoteli ushton nga muzika serbe. Pushuesit serbë po dëgjojnë Cecën dhe volumi është në maksimum, aq sa këngët dëgjohen në të gjithë zonën përreth. Kjo skenë e ka ngacmuar Buzhalën, që ngre pyetjen, nëse ia vlen t’i “nënshtrohesh” 100 turistëve serbë, duke ofenduar qindra mijëra turistë të Kosovës? “Pse Cecën e jo Shkurte Fejzan?”, pyet gazetari, ndër rreshtat e të cilit vihet re habia dhe keqardhja, për dallimet mes shqiptarëve të Shqipërisë dhe atyre të Kosovës kur vjen puna te Serbia.

Statusi i plotë

Gjiri i Lalezit
Pse bre kane nevoje me u nenshtru para 100 turistave prej Serbise, edhe me i ofendu qindra mijera turiste te Kosoves? Vec po du me e dite pse? Pse Ceca e jo Shkurte Fejza?
Ka mundesi more qe s’jemi vllazen? Po get Vucici ia kish dhane Rames CD’ne ne Shkup. I kish thane nese m’ki dost shko leshoje dikund ne deti…

33 Comments

 1. Kosovaret bejne biznes me Serbet, kane akses ne evrope qe ne.kohen e Titos! Shikoni me mire te jeni evropjane sesa katundare te pa shprese.
  Ne na shfarosi turku dhe na perveloi gjermani dhe tani ju lutemi per kotheren e bukes!
  Shikoni hallin tuaj, punoni dhe hani ndershmerisht!

  1. Nuk e pelqej fare kete Buzhalen,por ketu ka te drejte. Me vjen turp dhe per komentet qe beheshin per te dhe per Kosoven tek Tema.Ah Edi Rama ca na bere

   1. Mos ta degjoje muziken po si pelqeu. Ti mylli veshet llapush. Ketu degjojme muziken qe na pelqen ne jo atij kaq e thjesht eshte.

  2. Ti je Pederast mi halesh more horre trimrija patrojtizmi nuk tregohet Tek muzika a po ushqini a po Mike pritja për disa tourist .. Trimrija patrojtizmi tregohet Kure të mesyne me ushtri dhe ju del përpara edhe Turqit kane kryre kime dhe masakra mbi popullin Shqiptare dhe sote ju themi vllezer Veq se disa Kane të njëjten Fe . Po le ama muziken … Po ike more mi hallesh se ti je nje lloje si Serbet që sulmoni një atobuse me lojtaret demek duke treguare trimrie po Veq horrate gregone trimrie të tilla se po të vine Puna për lufet ikune si mi halesh dhe mshefen ti je njeri Kote🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱

  3. Degjoni muzike te huaj,muzike serbe! Lufta e re midis Shqiptareve dhe Kosovareve ! Cfare fatkeqesie! A mos duan te degjijne vetem Kosovaret serbisht? Mos jane xheloze? Andi Bushati gazetar i vertete dhe i paanshem sepse Berisha ja ka futur gishtin ne bythe kur ishte i vogel!

 2. Kemi Ruso Serbin ne koke mo pasha ne Kosovaret i kemi miq ndersa Serbet i ka vellezer familje fis e parti shkerdhyeri Edvin byth shkerdhyer Ram plera.

 3. Normal qe eshte provokim sepse ai hotelieri servil i peshtire(pervec se antikosovar), i paska rritur zerin aq shume gruas se Arkanit (qe ka vra aq shume shqiptare ne Kosove), sa qenka munduar qe ky ze te degjohej jo vetem ne gjithe zonen, por mundesisht deri ne Kosove.
  Nderkohe qe Xhudistja nga Kosova po luftonte per te fituar te arten, Televizioni serb qe po shfaqte Lohjerat Olimpike live, nderpreu transmetimin nga Tokyo. Paralelisht me te Radio Televizion Shqiptar nuk po jepte garen e Xhudistes nga Kosova, por nje ndeshje te nje serbi..Rastesi? Jo, ky eshte vetem fillimi. Duke ditur qe kemi edhe shuem Edi Rama te tjere ne mesin tone, qe do shiten kollaj, prandaj duhet ta ndalim Minishengenin!

 4. Mikpritja qe u behet turisteve nga Kosova.Vetem sot plot 30 000 te tille kaluan Morinen. Pronare te pafytyre qe i shesin vellezerit e tyre per nje grusht turistesh serbe. Po sikur te kishte me shume turiste serbe se sa nga Kosova? Ndoshta do u thoshin skemi me nevoje per ju.Rrini aty ku jeni!

  1. Berati eshte nje shqipetare i kulluar po ti more qelbesire qe shko mbas gallofit robte e motrat mu ne vrime ai qe i pelqejne serbofilat robte te gjithe komunistave bashke me sorrosin bajden dhe kimeten

  2. IK MOR KURVE E RRACE KURVE SHPLA GOJEN KUR TE PERMENDESH BERAT BUZHALEN
   IK MOR TE QIFSHIN TURQIT ME KEQ SE TE KANE QIRE O FISQIRE SLLAVOGREKE

 5. Sa keq per komentuesin siper sikur te ja shkerdhej familjen Edvin funderrina me gjithe Rozalinjte ok thot por ndryshe te gjithe te tjeret jan kot fare 🙈🙈💩💩

 6. Ne cdo vend, Greqi, Maqedoni,Turqi, Bullgari, Kroaci, Serbi nëse lëshohet me zë të lartë muzika qoftë në gjuhën e tyre pa le më në gjuhën e armikut, siç serbët quaj shqipen, greku e turku gjuhën e njëri – tjetrit e me radhë, quhet prishje e rendit publik dhe jo vetem ndotje akustike si ka dal moda ta quajn rilindasit. Kështu që në çdo vend tjeter do te vinte policia te dera do te merte dokumentat indetifikuese do te çonte ne rajon per verifikim,do te kontrollonte per alkol e droge dhe më pas do perpilonte nje akt gjobe te majme sipas shkeljes deri ne 1500 euro. Në rast perseritje debim nga vendi non grada per nje afat te caktuar nese je i huaj. Shqiperia eshte kthyer ne han pa porta me Rilindjen. Te keqen e Sali Berishes, paska qene vertet burre shteti kur e mendon.

 7. Gjatë luftës, shqiptarët nuk kaluan në zi buke siç kishte ndodhur në Itali dhe në Greqi, zija e bukës shqiptarëve u erdhi pas luftës kur Jugosllavia nuk la gjë pa marrë në Shqipëri duke boshatis tregun. Leku shqiptar që ishte më i fortë, u barazua me dinarin që nuk kishte vlerë dhe kuptohet që edhe në pikëpamje financiare Shqipëria po kapitullonte. Atëherë u lëshua tatimi i shtuar mbi fshatarët të cilët pothuaj gjysmën e prodhimit ishin detyruar t’ia jepnin shtetit. Nëse nuk jepej kishte persekutime, shpallje kulak, madje edhe pushkatime. Gjendja u bë aq dramatike sa një ekonomist i zoti si Nako Spiru doli kundër kësaj politike proteksioniste të Jugosllavisë mbi ekonominë shqiptare. Egërsia e jugosllavëve ishte aq e madhe në sulmet kundër Nako Spiros, i cili nuk kishte as mbrojtjen e filo-jugosllavit Enver Hoxha, sa i gjendur në një rreth vicioz pa rrugëdalje vrau veten. Megjithëse ekziston edhe hipoteza se e vranë agjentët e fshehtë të Enver Hoxhës. Edhe qëndrimi i Jugosllavisë së Parë që dominohej nga serbët, ndaj Shqipërisë dhe shqiptarëve ka qenë gjithnjë armiqësor dhe agresiv. Krimet e serbëve në Kosovë në vitet 1913-1920 dhe me pas janë të paimagjinueshme. Gjenocidi më i madh që ka ndodhur në Europë para Luftës së Dytë Botërore, ka qenë ai i serbëve mbi shqiptarët, sa kishte arrit puna deri atje sa gjeneralët e Serbisë urdhëronin ushtarët e vet, kurseni plumbat, shqiptarët therini me bajoneta. Nuk qe aspak më e lehtë gjendja e shqiptarëve në Jugosllavinë e dytë. Por krimet e përbindshme të makinerisë ushtarake të Serbisë kulmoi në vitin 1998-1999. Tmerre që i pa gjithë bota, sa i detyroi amerikanët dhe aleatët europianë me forcat e NATO-s të ndërhynin e të ndërmerrnin një luftë me Serbinë. Po a vuri mend Serbia në disfatën që pësoi nga ajo luftë. Mënyra se si është sjellë Serbia pas kësaj lufte të vitit 1999, tregon se ajo e ka pësuar, por asgjë nuk ka mësuar. Serbët sillen si të çmendur në politikën ndaj Kosovës. Ende vazhdojnë avazin bajat se Kosova na qenka Serbi, çfarë nuk ka qenë kurrë në histori. Kosova thjeshtë ka qenë tokë shqiptare e pushtuar nga Serbia e cila u kishte dashtë jo vetëm të kërkonte falje, por edhe të jepte reparacione për dëmet që i ka shkaktuar popullit të Kosovës gjatë afro një shekulli. Por nuk e bëri as njërën e as tjetrën. Serbia shfrytëzon interesin e politikës dhe diplomacisë europiane që nuk duan që Serbia të jetë një aleat dhe vasal i shtetit rus, ndaj për këtë e tolerojnë, e përkëdhelin, ja harrojnë gjenocidin e krimet, e gjithë kjo në kurriz të shqiptarëve. Kryeministri shqiptar që është faktor zero në politikën ndërkombëtare qoftë në Europë dhe në Ballkan, përpiqet të hyjë në loje duke lëshuar pe për dëshirat hegjemoniste serbe dhe për ta bërë atë dominante në Ballkan. Këto janë dëshira të vjetra të ripërtërira në kushte të reja. Serbia e sotme kërkon të ri ngrejë Jugosllavinë e Tretë, mbi kufomën e Jugosllavisë së Dytë, si fuqi e madhe ekonomike e zotëruese në Ballkan dhe me ambicie të shfrenuar për dalje në detin Adriatik. Ajo kërkon të shfrytëzojë portet shqiptare, të gjunjëzojë ekonominë e brishtë shqiptare me vërshimin e mallrave e produkteve serbe në tregun shqiptar, e si rrjedhojë asfiksimin e prodhuesve shqiptar. Kjo që po ndodh me një Mini-Shegen grotesk të tre palikarëve ballkanikë, mund të jetë me pasoja tragjike për prodhuesit shqiptar që do të falimentojnë, sepse edhe kështu pa vërshim të produkteve serbe mjaft vështirësi kanë. Nëse bëjmë një përqasje historike, gjithë ky flirt i kryeministrit shqiptar me Serbinë në vitin 2021 për ringjalljen e Jugosllavisë së Tretë mbi gërmadhat e Jugosllavisë së Dytë, janë krejt të ngjashme me koordinimet e Enver Hoxhës me Jugosllavinë e Dytë që Tito ngriti mbi gërmadhat e Jugosllavisë së parë të Karagjorgjoviçëve. Pra inspirimet e kryeministrit të Shqipërisë të vitit 2021 nuk janë gjë tjetër veç sjellja dhe bëmgjëmat e Enver Hoxhës në vitin 1945. Jo me kot ky kryeministër i sotëm tha në Parlament për baballarët komunistë që firmosnin dënime me vdekje, se kanë qenë në anën e duhur të historisë. Ky vezir-pashai ynë, kryemik i Serbisë, në të vërtetë me bëmgjëmat e veta aq të ngjashme me ato të Enver Hoxhës tregon se është në anën e duhur të çmendurisë. Gjithë problemi është se shteti shqiptar nuk ka asnjë mekanizëm mbrojtës kundër çmendurive të atyre që dalin në krye të pushtetit. Kësisoj një popull dhe një shtet mund të rrezikohet dhe nuk ka asnjë mënyrë për t’u mbrojtur nga një njeri që ka dalë nga kontrolli me veprimet që bën, madje duke shpërfillur edhe vendimet e gjykatës kushtetuese. Ky soj insani i papërgjegjshëm meriton të karantinohet në bunkerin e vet në Surrel. Prognozat janë që me një njeri të dalë nga kontrolli, duke e pas në krye të pushtetit Shqipëria është e rrezikuar për të rënë përsëri në diktaturë. Sepse nuk ka kush ta ndalojë të vetshpallet mbret; por meqë ka edhe goxha mjekër të hajthshme, mund ti japë vetes të drejtën të vetshpallet edhe Ajatollah. Në këtë verë të nxehtë përvëluese dhe me këto politika të çakërdisura u dashka thënë: O Zot, ruaje Shqipërinë nga zjarri dhe i marri. FUCK YOU SERBIA, UNE JAM SHQIPTAR DHE E DUA KOSOVEN

 8. Opozita ne Shqiperi do kryesohet nga albini ,ndersa shqupi po shkoqet.Respekt per Albini qe do udheheqi opoziten shqiptare kunder Rames.

 9. O Buzhal nuk behesh patriot me folklorizma banale ne kete te nxehte Gushti. Ne Buzhale e kemi kaluar nje Enver qe na detyronte se çfare muzike te degjojme e çfare te veshim. Meqe po tregoheni kaq reflektar ndaj muzikes serbe a mundesh me ma shpjegu se perse kosova ka mbi 80% te tregetise me Serbine? A eshte patriotizem Buzhale me i dhane pare e pasuru serbine? Po ti Buzhal patrioti a blen sene serbie?. Neqofte se ke nevoje me u trendi e me u duk ne Shqiperi, duhet te shkruash mundesisht sa ma afer rregullave te drejtshkrimit ne te kunderten te siguroj se vetem 10% e shqiptareve te Shqiperise e kane lexuar e kuptuar shkrimin tend.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu