• |
ide | kryesore

Unë kam qenë në koncertin e Bregoviçit, por këtë radhë nuk do ta bëj

-Instant, 1, Ide

Po e them pa asnjë kompleks. Unë kam qenë një nga spektatorët e Pallatit të Kongreseve kur Goran Bregoviç mbajti koncert në Tiranë. Ndonëse nuk i përkas asaj pjese të bashkëmoshatarëve të mi, që në vitet e fundit të komunizmit në Shqipëri çmendeshin për Bijelo Dugme, megjithëse i dija qëndrimet e këtij jugo nostalgjiku për bombardimet e Natos dhe faktin se kurrë nuk pati guxuar të dënojë krimet në Kosovë, kjo nuk më pengoi të shkoja drejt asaj salle. 


E bëra këtë pa asnjë ndjenjë faji: po ashtu siç nuk do paragjykoja një francez me origjinë hebreje që zgjedh të lexojë romanet e mrekullueshme të Celine, po ashtu sikurse nuk do e shihja shtrembër një amerikan, gjyshërit e të cilit kanë zbarkuar për të çliruar kontinentin e vjetër, të shijonte poezitë e Ezra Pound, po ashtu siç nuk do paragjykoja një shtëpi botuese shqiptare, që vendos të përkthejë librat e nobelistit Peter Handke.


Solla në kujtesë këto raste ekstreme-, ndonëse Goran Bregoviç edhe nga stigmatizuesit e tij më të flaktë akuzohet për shumë më pak sesa kaq-, për të thënë se unë nuk rreshtohem me atë grupim që apelon ta pengojë pjesmarrjen e një pijetari të thekur uiski, në një festë birre.

Lexo me tej:

Goran Bregoviçi, karremi i Ramës për të peshkuar kundërshtarët e aleancës me Vuçiçin

Por. pavarësisht nga insistimi i ndonjë reperi trutharë, kontributi më i madh publik i të cilit është të mbjellë fidanë tel liqeni përkrah Lali Erit, për ta prishur atë koncert, mendoj se diskutimi i mbajtjes apo jo të tij e ka kaluar cakun e një preference kulturore apo patriotike. 

Ai ka marrë dukshëm formën e një beteje politike.

Prej ditësh po shoh me kureshtje, sesi,me regji qëndrore, të gjithë mbrojtësit e krimve më të mëdha të Ramës, të gjithë ata që kanë hedhur firma për shembjen e teatrit, që i kanë vënë gjoksin vjedhjeve me koncesione dhe PPP, që kanë amnistuar skandalet mostruoze elektorale, që kanë mbyllur sytë për hashashin, për Habilajt, Avdylajt e kështu me radhë, janë bërë mbrojtës të flaktë pro performancës së Goran Bregoviçit në Korçë. 

Pra i njëjti kor është hedhur në betejë si me telekomandë. 

Do të ishte, në një lloj këndvështrimi, normale që mbështetësit publikë të Ramës ta bënin këtë. Duke i dalë në krah liderit të tyre të preferuar, ata do të mbronin edhe vizionin e tij për botën, që ka marrë stampën e kozmopolitit, anti- nacionalistit dhe njeriut kulturalisht të hapur e pa tabu.

Por, fatkeqësisht, kjo nuk është e vërtetë.

Sepse lëvizja pro mbajtjes së koncertit të Bregoviçit, që deri në këtë pikë mund të quhet legjitime, po degradon, ditë pas dite, një një fushatë denigrimi ndaj atyre që protestojnë kundër tij. E kjo nuk është as e hapur, as demokratike madje bie në kundërshtim me qasjen “moderne” të pro ramistëve.

Dhe këtu duket se ka një paradoks që kërkon shpjegim: pse janë hedhur në sulm taborët e Ramës? 

Për ti dhënë përgjigje kësaj pyetjeje duhen parë tezat e tyre, që më shumë sesa pro Bregoviçit janë të fokusuara në shigjetimin e atyre që kundërshtojnë vajtjen e tij në Korçë. 

Vuçiç, Ceca, Bregoviç, serbët që ndajnë shqiptarët e Shqipërisë nga ata të Kosovës

Pikërisht këtu gjendet kyçi i kësaj fushate. Ajo kërkon lënien pak krahëve të së shkuarës. Mosndikimin e të tashmes nga masakrat që serbët kanë shkaktuar mbi shqiptarët. Pavarësinë e mardhënies Tiranë- Beograd, nga sentimentet dhe emocionet dhe interesat e Prishtinës. Stigmatizimin si arkaikë, nacionalistë, të prapambetur, të atyre kosovarëve që mëtojnë të vendosin një qasje më moraliste në qëndrimin që ne mbajmë ndaj fqinjëve tanë ballkanikë.   

E pra, po ti kqyrësh veç e veç argumentat e atyre që kanë dalë hapur pro mbajtjes së konceritit të Bregoviçit në Korçë, ato janë identikisht të ngjashme dhe artikulohen nga të njëjtit emra, që justifikojnë historinë e dashurisë Rama- Vuçiç, që nga koha e projekteve për ndarjen e Kosovës e deri tani në periudhën e “Open Balkan”.

Kjo e shpjegon më së miri se përse kori i mështetësve të Ramës u hodh njëkohësisht në një betejë që ngjan shumë larg së qeni vetëm patriotike. 

Eshtë vështirë të besosh se vetë pjesëmarrja e Bregoviçit në festën e birrës në Korçë u planifikua me një qëllim politik. Kjo do të ngjante disi si paranojë. 

Por, ama, një gjë është e sigurtë. Duke ditur edhe debatin që u ndez gjatë koncertit të parë të këngëtarit serbo- boshnjak, në 2006, makineria e propogandës së Ramës ka planifikuar gjithçka. Mjaftuan disa teprime nacionalistësh të rremë apo reperësh idiotë, që ajo të vihej në punë.

Dhe sot kemi mbëritur në pikën kur debati rreth koncertit të Bregoviçit në Korçë po shërben si ndihmesa me sfond kulturor për marëdhënien okulte politike mes Ramës dhe Vuçiçit. 

Pikërisht për këtë ai duhet bojkotuar.

Jo për faktin se meloditë e autorit të “Kallashnikov-it” frymëzuan për krime çetnikët serbë, por sepse fabula e tij po përdoret sot, që Tirana dhe Beogradi të projektojnë politika të së nesërmes, që ngrihen mbi fshirjen e kujtesës.

©Lapsi.al  

36 Comments

 1. YMER GELBAZA JA FUT KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT ,KOL SALLAKU SKYPE,LAL DHJERIT DHE CARLO BOLES BOLINO thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA NGA URREJTJA QKA KA NDAJ ALBIN KURTIT ,DHE RESPEKTI QE KA NDAJ EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC KA VENDOSUR NE SHENJE MIRENJOHJE TJA FUS KARIN NE BYTH GORAN BREGOVICIT DHE BATON HAXHIUT DHE FRROK CUPIT

 2. YMER GELBAZA JA PUBLIKOJ DOSJEN E TURPIT FAMILJAR TE EDI RAMES SE SI KRISTAQI BABAI I EDI RAMES JA PALLAJ GRUAN EDI RAMES DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN thotë:

  ZOTI BUSHATI QKA U ZEMERUA YMER GELBAZA KELLIRA KUR JU DHE GENC SEJKO TALLNIT TRAPIN ME YURI KIM -KIMETJA HAHA HAHA-QFAR ZAGARI I TREDHUR NGA KOQET ESHTE KY YMERI

 3. ZOTI BUSHATI A JENI NJOHUR SE ESHTE NEPER DUAR TE GAZETAREVE NJE VIDEO,KU YMER GELBAZA KELLIRA ,FRROK CUPI DHE BLEDI MANE JANE DUKE MASTURBUAR AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT NE AMBIENTE PUBLIKE AFER CA KOSHAVE TE PLEHRAVE

 4. GREG KRISTAQ RAMA VELLAI I EDI DHE OLSI KRISTAQ RAMES TALLET KEQ ME ZAGARET E TREDHUR NGA BOLET NGA EDI RAMA thotë:

  SHKELZEN BERISHA E PALLOJ KUT TI DOJ KA**I ARMINA MEVLANIN,KURSE YMER GELBAZA KELLIRA DHE BLEDI MANE MASTUBOJNE ME FOTOT E SAJA NE FACEBOOK DHE TWITTER HAHA

 5. ZOTI BUSHATI DHE MILIONA LEXUESE TE LAPSI.al SI MUNDE TE DAL NE PUBLIKE KOL SALLAKU SKYPE KUR E GJITHE BOTA E KA PARE DUKE MASTURBUAR LIVE NE SKYPE,DHE YMER GELBAZA KELLIRA KURVJA PUBLIKOJ DOSJEN E FAMILJES SE EDI RAMES KUR BABAI KRISTAQI JA PALLOJ GRUAN TE BIRIT EDIT DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN,DHE PRAP DALIN NE PAZARE

 6. BRRYLI BRODWAY DHE KAZAN TV TALLIN TRAPIN ME ZAGARIN E TREDHUR NGA BOLET YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  ZOTI BUSHATI ME SHUME KENI JU LESH NE BYTH DHE BOLE ,APO YMER GELBAZA KELLIRA NE HUNDE DHE VESH?!

  1. Ora 16:39, ky s’ka koshere fare, ti thua i ka ikur bleta. Maksimumi qe ben eshte kur shtrydh ndonke blete qe kap, per t’i marre mjaptin.

 7. As gjë nuk kuptohet në gjithë ligjëratës tënde o Bushat.Je me viktimat shqipare të Kosovës apo me një artist që nuk njeh krimet ndaj tyre si dhe frymëzues i masakrave sërbe!!!!

 8. ZOTI BUSHATI QKA MENDONI PER SURRATIN E FLOKE GJATIT FRROK CUPIT,DHEMBE KRIMBURIT BLEDI MANE DHE YMER GELBAZA KELLIRES QE I MBAN GOJE ERE MUT BYTHE NGA BYTHA E SALU BERISHES DHE EDI RAMES

 9. O Andi, I lexon këto komentet e para? Ky është niveli dhe fytyra e atyre shqiptarëve që kundërshtojnë një këngëtar dhe koncertin e tij.
  Dhe fakti që ti i mshon në këtë shkrim, pse tani po dominojnë ata që mbrojnë pjesëmarrjen e z. Bregu ne një festë, tregon se kultura në Shqipëri, po e mund antikulturën, anën e së cilës (të antikulturës) po e merr edhe ti.
  Po kështu shkrimet e shumta në mbrojtje te pjesëmarrjes se z. Bregu në event, tregojnë se intelektualët asnjëherë nuk bien në grackën e patriotizmit nacionalist. Tregon gjithashtu se shkolla dhe dija fiton gjithmonë ndaj injorancës.
  Dhe keqardhja shkon për ty Bushat që rreshtohesh krah patriotizmit nacionalist, injorancës dhe njerëzve pa pikën e kulturës njerëzore.
  Kjo është arsyeja që ka disa vite që në Shqipëri, nuk ka më zgjedhje midis alternativave politike, por a do të na mbysë dhe verë përpara injoranca, budallallëku, rrugaçëria dhe patriotizmi i sëmurë, apo Shqipëria do të bëjë një jetë të paktën në dukje normale, dhe ku më shumë të dëgjohet intelektuali, i shkolluar apo të paktën, i vetpërmbajturi.
  Andi, rreshtohu me këta të fundit…

   1. Rilindas po! e urdheron te “rreshtohet” dhe ne cilin rresht pale….dhe kjo quhet kulture???? nese me kulture nenkupton ate diktatoriale…

    1. Në Shqipëri ka më shumë njerëz me shkollë e kulturë, se injorantë dhe budalla. Ka më shumë qytetarë të zhvilluar sesa fshatarë të prapambetur.
     Shikoni rezultatet e zgjedhjeve, nga 2000 e këtej.
     PD, fiton në fshatra e zona të prapambetura, PS në qytete e zona të zhvilluara…
     Prandaj, siç ka thanë Andi Bushati, Mirupafshim në vitin 2029…

 10. Shko dhe degjoje nese te pelqen dhe meqe ke shkuar ne 2006 (ku kam shkuar dhe jam kenaqur dhe vete), po presupozoj se te pelqen. Politika, kombetarizmi, dashuria per shqiptaret e Kosoves, kane nje vend tjeter ku te shfaqen. Nese Bregovici ka qene pro ne menyre direkte per masakrat ne Kosove, atehere nuk duhet shkuar. Por nese cetniket kane perdorur muziken e tij per tu frymezuar, kjo s’ka asnje lidhje me artin e Bregovicit. Fatmiresisht, eshte kaq e thjeshte! Te tjerat jane pallavra me te cilat perpiqen te na ndosin mendimet.

  1. “Artin” e Bregovicit? Bregovici s eshte me shume se nje hajn i muzikes nderkombetare, artit te mirefillte te cilin ju ne kohen e xhaxhit, te mbyllur 50 vjet, nuk e keni degjuar ne origjinal dhe keni kercyer me kopjet i Bregovicit. Shih kush u be e flet per kulture.

 11. Është impresionuese Bushat mënyra si spërdridhesh për të arritur që t’ja veshësh Ramës edhe këtë. Duhesh duartrokitur për lakimin e logjikës edhe aty ku logjika se lejon të lakimin fare. Bravooo.

 12. YMER MOS SHKRUEJ KETU,PO IK ANDEJ SE ESHTE DUKE TE PRITUR ME BYTH HAPUR FRROK CUPI DHE KOL SALLAKU PER TJA FUTUR KARIN NE BYTH

 13. reperi trutharë, mbolli fidanë tek liqeni përkrah Lali Erit para se te hante gjoben 10 milione per shkelje te orarit te muzikes, tani do te nderroje krahun kurva nga Dibra. Nejse, ne diten e koncertit te ketij rropshit serb po e marr rrugen per Korce e t’ia vervis shishet e mia kokes se mua me rruajne trapin policia se e dine kush jam! Dhe jo, ne asnje menyre nuk duhet lejuar ky provokator serb te ndaje popullin, jo se kete e kerkojne kosovaret por ne shqiptaret nuk na lidh gje fare me boten serbe, madje jemi shenjester e qellimeve te keqia te tyre te fshehura! Cunat e Shqiperise u them qe t’i tregojme se nuk pjerdhim ca do Rama, se per ca gjera mos te provokoje mire do qe! Meqe s’merr vesh ky psiko do shohe cdo behet

 14. More nuk ju ndanë këta ish komunistë sërbëve!!!!Ore pse nuk marin një këngëtar nga Kroacia o Bosnja. Kanë plot të tillë.

 15. Ka ngel shteti ne dore te Bushatit.
  Koke e madhe ,na the gjera qe dhe Shkullaku i di ne gjume.
  I mjeri Kallashnikov qe Bushati nuk po e sheh/

 16. Lexoj dhe degjoj keto dite te nxehta moti qe shqiptaret e shqiperise jane ndare nga shqiptaret e kosoves nga kengetari Bregoviç?! O idjoter neqofte se mendesia kombetare shqiptare eshte ne kete nivel primitiv qe ju i mendoni u shuafshin si race!

 17. Ando, mos u bej si ata inatcinjte qe per hir te vjehrres ikin me mullixhiun. Shko shihe koncertin se ky eshte muzikant i mirefillte dhe me klas. Leri katunaret dhe injorantet primitiv te lehin vargje te pjerdhur patriotike. Shqiperia eshte emancipuar boll e ska pse te behet peng e te pagdhendurve qe duan te na behen zot ne shtetin tone.

 18. Lideri ka urdheruar që të bashkohen kulturat tona, njësoj siç u bashkuam me Maoistët dhe krijuam një valle të përbashkët…

  Dhe Vuçiçi si shenjë falenderimi për ftesën e Goranit ka ftuar në Beograd homologët e kësaj rryme muzikore në Shqipëri. Deri tani janë ftuar Mandi Nishtullës me shokë, nuk dihet nëse e kanë pranuar ftesën ose do ketë artistë të tjerë ….

 19. Shkëlzen Berisha, njeri me gjyshe serbe të pastër, me gjyshe përzierje shqiptaro- bashnjake te Plaves, me fëmijë motre të përzier shqiptaro- boshnjake, i kompleksuar nga origjina e tij tërësisht jugosllave (dajës së vet i kanë pas thirrë Gim jugosllavi në Tiranë), ka disa ditë që përpiqet në portalin e tij të distancohet nga raca e tij, me një kompleks inferioriteti, që e kanë zakonisht gjithë “nacionalistët” ballkanas, që kanë gjak të përzier.

  Rastet e nacionalistëve serbë që bënë maskara në emër të Serbisë mbi popujt e tjerë nga kishin vetë origjinën, janë të shumta. Aty përfshihet dhe Karaxhiçi, që ngjan aq shumë me Sali Berishën jo vetëm nga pamja

  1. Patronazhiste, bodrumiste e hajdute ordinere, trans e rilindas qe e cuan kete shtet ne deficit e shoqerine shqipetare ne humnere. Pjesa me e erret e shqiperise se veliaj rama brace &co

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu