• |
ide | kryesore

Ramën e shqetëson Albini, jo histeria ndaj Bregoviçit

-Instant, 2, Arkiva, Ide

Përpjekja e Edi Ramës dhe e altoparlantëve të tij, për ta paraqitur veten dhe këngëtarin Goran Bregoviç si viktima të “histerisë fashiste” apo të “zjarrnxitësve mendjefikur”, që me tekst e nëntekst të qartë frymëzoheshin ngë Vetëvendosje dhe Albin Kurti, rezultoi edhe këtë herë e dështuar.


Kryeministri ka dy ditë që në mënyrë krejt të panevojshme e risjell këtë temë, duke e paraqitur veten si një liberal mendjehapur, që i duhet të luftojë me histerinë fashiste apo trupat paramilitare të facebook-ut. Qëllimi i tij është të mbajë gjallë një debat që synon të paraqesë si ekstremistë e radikalë kontrëpartin e tij në Prishtinë. Refuzimi i Minishengenit, raporti jo klanor por parimor i Prishtinës me Tiranën, pavarësia dhe autoriteti i Albin Kurtit, u tentua të përzihen në turbo folkun e Goranit për të treguar se ata andej kufirit refuzojnë edhe artin, edhe ballkanin e hapur, edhe bashkëpunimin, madje siç deklaroi vetë Rama disa ditë më parë, edhe dialogun me Serbinë që po e përdorin për politikë të brendshme.


Duke rimarrë rastin Bregoviç edhe pasi koncerti përfundoi, Rama kërkoi të theksojë kontrastin mes një artisti të pafajshëm dhe “histerisë fashiste, zjarrit të politikës qorre, e cila krijon armiq, etj…”. Edi Rama shkruan:

“Muzikanti i famshëm nga Sarajeva, me baba kroat, nënë serbe dhe grua muslimane boshnjake, u kthye në një kriminel serb… pavarësisht se as serb nuk është përveç të tjerave. Paçka se Bregoviç nuk ka thënë asgjë kundër shqiptarëve, nuk i ka kënduar asfare masakrave të regjimit të Millosheviçit dhe nuk ka qenë gjëkundi mbështetës i atij regjimi…”.

Nëse ky do të ishte vërtet parimi mbi të cilin Edi Rama gjykon, vepron dhe merr vendime, pra që i kushton rëndësi të kaluarës për të mos lënduar plagët e saj, që e vlerëson atë në raport me të ardhmen, sigurisht që ka plotësisht të drejtë t’i dalë për zot qasjes së tij në raport me Bregoviçin.

Por lexoni këtë paragraf të shkruar po nga Edi Rama: “E di shumë mirë rrezikun që mesazhe të tilla solidariteti mund të bëhen të mërzitshme për një kokëfortë si puna juaj, por ju siguroj se ky i imi nuk është një mesazh i kësaj natyre. Përkundrazi, është shprehje e një admirimi antik”.

Ky admirim i kryeministrit tonë artist me renome ndërkombëtare, i dedikohet një futbollisti, të talentuar, që quhet Sinisha Mihajlloviç. Ndoshta prindërit e këtij mund të mos e dijë nga i ka, por deklaratat e serbit të Cervena Zvezdës janë të njohura botërisht. Për të, Arkani ishte një hero (në foto në linkun poshtë) dhe Kosova është Serbi. Çfarë mund t’u thotë në këtë rast kryeministri shqiptar, zjarrnxitësve mendjefikur? Pse ky admirim për një lojtar normal futbolli, telefonin e të cilit ia paska dhënë “miku i përbashkët Sasha”?

Intervista e idhullit të Edi Ramës, Sinisha Mihajloviçit: Arkani hero, Millosheviçi krenar për mua, Kosova është Serbi!!

Edi Rama, nuk ka një qëndrim të tijin si për atë që ka ndodhur në Kosovë ashtu edhe për të ardhmen e dy pjesëve të kombit shqiptar. Ai thjesht tenton të përdorë çdo situatë në fuksion të pushtetit të tij në Tiranë. Ai është i vetmi lider këndej kufirit që ka prodhuar marrëdhëniet më të tensionuara mes dy vendeve si dhe me gjithë drejtuesit politikë të Kosovës, Ramush Haradinajn, Hashim Thaçin (kur kundërshtoi procesin e Novi Sadit), Isa Mustafën e Albin Kurtin. Rama ka dashur gjithnjë të drejtojë lojën rajonale duke e sjellë krizën Beograd- Prishtinë, si një krizë shqiptaro- serbe, të cilën, pas një shekulli, vetëm ai mund ta zgjidhë bashkë me Aleksandër Vuçiçin, ndërsa Kosova duhet thjesht ta çertifikojë.

Analiza fjalë për fjalë/ Rama renditet hapur pro Vuçiçit dhe kundër Kosovës

Nismat gjysëm të fshehta si ajo e ndryshimit të kufijve apo ato të hapura si Novi Sadi (Open Balkan), nuk janë gjë tjetër veçse tentativa të njohura të liderëve autoritarë për të fituar mbështetje ndërkombëtare si faktorë me ndikim në një rajon të pastabilizuar. Garancitë e ofruara në emër të stabilitetit, janë liçensa për të mbuluar dështimet në shtetet e tyre, të kapura nga mafia dhe korruspioni, ku opozita, media, zgjedhjet, shoqëria civile, kontrollohen nga pushteti.

Në këtë skemë të stërvjetëruar në Ballkan, Edi Ramës i ka hyrë në mes Albin Kurti. Për fatin e tij të keq, kryeministri i Kosovës nuk ka nevojë të bëjë pazare rajonale për interesa personale. Ai mund të kundërshtojë edhe SHBA, kur beson se është në dëm të vendit të tij. Mund ta bëjë sepse është ende i pashantazhueshëm. Ai mund të dialogojë, negociojë, bashkëpunojë në bazë të disa parimeve të cilat i ka shpallur dhe tek të cilat beson. Për këtë mund të jetë më i besueshëm dhe më i pranueshëm kur të trokasë ora për një zgjidhje përfundimtare për Kosovën dhe për këtë mund t’i bëjë të duken si sharlatanë ata që vinë vërdallë nëpër Ballkan duke shpalosur planet e radhës.

Kjo gjë e shqetëson sot Edi Ramën, prandaj dhe zhurmën ndaj Bregoviçivit tentoi ta mbajë gjallë si një “histeri fashiste” që buronte nga matanë kufirit. Duke sulmuar Kurtin, duke mbështetur underground parti opozitare me VV, duke provokuar me sulme të hapura (si rasti i open balkan) apo të tërthorta si ky i fundit me Bregën, Rama kërkon të krijojë një tension me Prishtinën duke treguar me gisht si fajtor Albin Kurtin. Në fakt kuptohet nga larg se kush është në hall. ©lapsi.al

37 Comments

  1. Lale dhe Lab = Talibane.
   Kjo eshte historia jone !
   Tradhetare dhe bythelepires!
   Qe nga Jugoslavet , Sovjetiket , Kinezet ….

   1. Ja. dhe nje psikolog- psikopat i hajdutit, ky “une”.Ç’ fare halli ka autori i analizes me hajdutin o koqe. ka ate hall qe kane te gjithe shqiptaret o kerriç i hajduteve, qe te hedhin noj kocke per te lehur edhe ty, o llum!

    1. 9 te shara ne dy fraza ! Shume te varfer e paske fjalorin o paemer. Ca me shume dhe mendjen.
     Sforcou dhe ca, se me siguri mund te besh me mire

     1. 9 te shara jane pak per ty o cun me tanga. Ti do nje te share live te 10-te o kamikaz minishengeni.

  2. Nëse nisma për ndërrim territoresh, ka qenë e Ramës, atëherë Rama qenka gjeni, I madhërishëm.
   Do të ndërrohej veriu I Kosovës, me Luginën e Preshevës.
   Atëherë ishte dakord edhe Vuqiq.
   Sot Vuqiq nuk është kurrë dakord.
   Sepse Veriun e Kosovës e mori. Falas. Pa ndryshim kufijsh. Atje ligjin e bën Serbia. Institucionet e Kosovës nuk guxojnë të hyjnë ne veri të lumit Ibër.
   Serbët atje nuk paguajnë taksa. As ujin dhe energjinë elektrike.
   Serbia atje ndërton rrugë, shkolla serbe dhe së fundi Universitetin Serb të Mitrovicës.
   Ndërsa Luginën e Preshevës qajeni. Brenda 20-30 vjetësh aty nuk do të ketë asnjë shqiptar.
   Do ta kujtojmë Ramën, kur tha të marrim Preshevën dhe të japim Veriun, por atëherë do të jetë vonë. Veriun e dhamë falas dhe Presheva mbetet serbe.

 1. BREGOVICI ESHTE PERZGJEDH PER PROVOKIM SI MBESHTETES I MILOSHEVICIT POR KY KA QENE KITARIST DHE HIJA E ZHELJKO BEBEK NE GRUPIN BJELLO DUGME .

 2. Partia Demokratike i referohej shkronjën ‘b’ të pikës 2 të nenit 2 të ligjit të dekriminalizimit, e cila ndalon që të zgjidhen deputet apo të marrin mandatin e deputetit pasi janë zgjedhur për personat që janë dëbuar nga SHBA për cenim të sigurisë publike. Sipas PD-së një person që shpallet non grata nga SHBA, sipas ligjit të dekriminalizimit, ai konsiderohet si dëbuar dhe rrezik për sigurinë e SHBA.Ku e rruan loqet rama per albin talibanin e ballkanit

 3. Partia Demokratike i referohej shkronjën ‘b’ të pikës 2 të nenit 2 të ligjit të dekriminalizimit, e cila ndalon që të zgjidhen deputet apo të marrin mandatin e deputetit pasi janë zgjedhur për personat që janë dëbuar nga SHBA për cenim të sigurisë publike. Sipas PD-së një person që shpallet non grata nga SHBA, sipas ligjit të dekriminalizimit, ai konsiderohet si dëbuar dhe rrezik për sigurinë e SHBA.Ku e rruan loqet rama per albin talibanin e ballkanit,ti e di me mire por ta do puna te shkruash per shpellkaret e salihut

 4. ROMSIN e Shqeteson hija, hija vet i eshte bere ferr pas bythe 🙂

  Ka nja 10 vjet qe flet me veten dhe hijen e tije gjithmone pasi e tefterosin nga Facebuku.

  Do i kene mor poturet flake keto dy ditet e fundit.

 5. Ka hall i shkreti se aq fodull e megalloman eshte saqe se duron dot eklipsimin qe i ben Albini. Eshte mesuar me Spiropalet e Manastirlleshat duke i thur lavde e duke i thene Skenderbe, i i zgjuti i botes etj etj dhe se honeps dot qe nje “malok” si Albin Kurti te jete me burreshteti se ky kari me kollare e me atlete.

 6. YMER GELBAZA ,FRROK CUPI DHE KOL SALLAKU SKYPE PO MASTUBOJN AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT ATY TE CEPI I KOSHAVA TE PLEHRAVE-POLICIA JU LATEM LIDHENI ZAGARET E FRUSTRUAR SEXUAL thotë:

  NE SHENJE RESPEKTI QE KA EDI RAMA PER ALEXANDER VUCIC DHE GORAN BREGOVIC E KA ANGAZHUAR YMER GELBAZA KELLIREN PER TJA FUTUR NE BYTH EDHE ALEXANDRIT EDHE GORANIT

 7. Që në momentin ku krahason Dua Lipen me Bregoviçin kupton shumë për artistllëkun dhe shijet e sulltantalebanit të Surrelit dhe enukëve të tij.

  ps: Këta të sektit me “Open” nënkuptojnë “Shqyer”, që nga Familja, Shoqëria, Kombi, Shteti, etj…

 8. ZOTI BUSHATI QKA MENDON PER ZAGARET E TREDHUR NGA KIQET NGA EDI RAMA :FRROK CUPI,KOL SALLAKU SKYPE,YMER GELBAZA KELLIRA,DHE SKENDER KURVA MINXHOZI ,SI NUK TURP MR DAL NE PAZAR KUR JA MBAN GOJA ERE MUT BYTHE EDHE E SALI BERISHES DHE EDI RAMES thotë:

  ZOTI BUSHATI JU KUJTOHET KUR EDI RAMA E AKUZONTE KRISTAQ RAMEN SE PO JA PALLON GRUAN DHE YMER GELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOS E TURPIT FAMILJAR HAHAH

 9. Berisha dhe Lazarati janë dy gjëra të ndryshme. Berisha është në “Listën e zezë”, si minues i demokracisë në Shqipëri, si shantazhues i sistemit të drejtësisë dhe hajdut familjarisht i parave të shqiptarëve për shkak të shpërdorimit të pushtetit.

  Lazarati është pasojë e politikës së Berishës, që e ktheu atë në një fshat simbol të kultivimit të kanabisit,je kopil shkullak qe ne ca fjale ti i ben keta shpellkaret e salihut qe ta lepijne bythen gjithe naten

  1. O brek mercedes, faktojani pra gjithe keto mina demokracie qe paska vu Sala dhe futeni me burg se keni bere drejtesine e re Rilindase ketu e 5 vjet.
   Sala sado i keq, nuk trem me gogoli Sali pas 9 vitesh ne pencion nderkohe qe gogoli dhe ciklopi i hajdutllekut, korrupsionoit, narcoshtetit, uzurpimit te cdo pushteti dhe praktikisht minavenesi i asaj pak demokracie qe kishim e ka emrin Edvin Kristaq Rama.

   Ska nevoje te flas ne, dhe statistikat e qeverise se vet qe sado te “gatuara me gjalp” e nxjerrin e shtet republike banane.

   Gjithsesi, ty te rroje Ramazani dhe marte nga ditet e tua e patronazhisteve te tjere si ty.

 10. YMER GELBAZA KELLIRA DHE FRROK CUPI PO MASTURBOJN NE VENDE PUBLIKE SI ZAGARET E FRUSTRUAR SEXUAL thotë:

  YMER MOS SHKRUEJ KETU POR IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT EDI RAMES GORAN BREGOVIC DHE ALEXANDER VUCIC

 11. Shkullaku qe i qite nbyth per pjate me patate te skuqme te KH, eshte bo anal ist.
  I fut nji sparkate nga Bregovici te Mihajlloviçi dhe del ne perfundimin qe halli eshte te Albini.

 12. Fatkeqesisht ne shqiptaret kemi dy shtete pothuajse te deshtuar. E deshtimin e shtetit ne Shqiperi Edi Rama mundohet ta mbulon me provokime blla-blla-blla e sajesa politike artificiale. Ne Kosove Kurti u zgjodh si kryeminister se populli i kosoves nuk po gjente shtet gjekundi dhe ishte i pa shprese, e ai po deshton e deshtimin e tij e mbulon me provokime ndershqiptare e energji negative te harxhuara kot. Na duhen shtete te konsiliduara e jo lider te lodhur nga retorike boshe e pa produkt.

 13. Edi fiton zgjedhjet mandi i qan hallin. Ka 8 vjet i qan hallin. Nje here ngre salen nje her meten nje her lulin tani i erdhi radha albinit neser do ngrej griden etj etj. Rama po aty 🤣

  1. Per sa kohe qe do kete njerez qe adhuroine diktaturat si ky Adi dhe njerez qe shesin voten per nje gjysem thesi miell sepse cmimi i miellit qe vjen nga Serbia u rrit, natyrshem qe do kemi ne pushtet Ramen dhe sivellezerit e tij. Njerezit me mentalitet skllavi, nuk kane asnje koncept per lirine. Ata qe jane mesuar te jene bythelepires, nuk mund te hane ushqime te fresketa. Keta lloj njerezish zvarriten neper skuta per te gjetur ushqimet e lena nga te adhuruarit e tyre dhe per ta, ky eshte maksimumi i arritjes. Kaq kuptojne dhe kaq thone. Jane te lindur te tille dhe te tille do vdesin. Duke u zvarritur dhr duke lepire dhe ne rastin me fatlum marrin ndonje sufllaqe apo byrek dhe arrijne ne orgazem.

 14. Zoti SHKULLAKU DHE Z BUSHATI JU LUTEM MOS I RRINE AFER YMER GELBAZA KELLIRES SE JU QELBE KUR E KE KENI PARASYSH SI I MBAN GOJA ERA MUT SE KA E FILLOJ JETEN DUKE E LEPIR NE BYTH DR SALI BERISHEN DHE KUR E SHQELMUAN NGA ANDEJ IKU ZAGARI TE EDI RAMA

 15. Kurti i fiton zgjedhjet ndershmërisht Rama duke vjedhur. Kurti ka provuar burgjet sërbe Rama qënien i përkëdhelur i bllokut. Kurti intelektual Rama piktor i dështuar. Kurti patriot Rama antishqiptar. Kurti kurajoz e i shpreh mendimet kujtdo e vetë Amerikës Rama përplaset me të gjithë politikën andej këtej.Për këtë ai e ka me Kurtin sepse po shikon që e konsideron një pro sërb dhe antishqiptar.

 16. Arjan Çani: A ishte vërtët Ibrahim Rugova, një “Gandi Ballkanik”?

  Goran Bregoviç: Sigurisht që po, ai ishte një talent i madh.

  Arjan Çani: A është realisht Milosheviçi për ju “Kasapi i Ballkanit”?

  Goran Bregoviç: Mund ta themi dhe këtë, është e vështirë të kesh simpati për atë njeri.Kurti ka procura burgje serbe prandaj eshte pro serb,dhe mall rat serbe prandaj jane shtuar ne kosove o shpellkar

  1. Rrofsh o shqipkar i paemer i ores 20:21.
   Gruan t’a kane GAMISUR shpellkarmadhet.Tashti i ka ardhe radha vajzes tende.
   …Edhe te tere seksin femeror te te pa emrit 20:21,dhe jo vetem ne muni’,por edhe piso (s’to kolo).

 17. Pas deklaratave të qarta të SHBA, që ai nuk duhet të jetë në Parlament, dhe heshtjes aprovuese të Bashës, ai po sulmon SHBA-në, por jo Bashën.

  Në fakt, ai problemin e ka me Bashën, se SHBA ka kriteret e veta. Fakti që Basha nuk flet, nuk e mbron, por as e sulmon, e ka demitizuar Berishën, duke e lënë fatin e tij në dorë të komentuesve të portalit të djalit, apo ndonjë deputeti të PD të mërzitur me Bashën, që kërkon të marrë hak ndaj tij duke mbrojtut Berishën.Ti je nje nga pushtat e salihut qe kenaqesh duke Qire mamane motren vajzen per të shtuar rracen tuaj të qelbur te shpellkareve cecene,gruan e ke derguar te shqupi qe ta pallojne byrektoret e pd o pushti i pushtave qe ka salihu rreth vetes

 18. u qifshi ne bythe ! PO e can karin Edi Rama per Al Bin Kurtin !!Edi Rma i mban ne maje te karit Kurtin ,Berishen,shullazet e gjith pidhrobshat e PeDes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu