• |
ide | kryesore

“Jam i nervozuar, gabova zëvendësimet”: Allegri merr përsipër atë që ndodhi me Milan

-Instant, Sport

Massimiliano Allegri bën mea culpa pas barazimit me Milanin. “Jam shumë i zemëruar, por skuadra bëri një pjesë të parë të mirë, ne kishim shumë raste, i lejuam vetëm një goditje Milanit me Tonalin nga jashtë zonës – tha trajneri -. Në pjesën e dytë, ndërkohë, rrezikuam ta humbnim ndeshjen pas 1-1, deri në barazimin e tyre loja ishte në kontroll të plotë. Përgjegjësia është e imja për zëvendësimet, të cilat i bëra gabim”.


“Fatkeqësisht e humbëm atë vëmendje, vendosmëri, mjafton të shikosh goditjen e këndit kur pësuam golin, ne ishim pak si tepër me mjaftueshmërinë në fazën mbrojtëse – shtoi Allegri -. Kur ndeshja arrin në ato momente, nuk ekziston që të tjerët mund të shënojnë gol, është e pamundur, duhet të jenë kaq të mirë… e ne duhet të përmirësohemi në këtë gjë, pavarësisht faktit se ekipi ka bërë përsëri një hap shumë të mirë përpara “.


Juventusi i tij konfirmoi se është ende një kantier në ndërtim. “Gjëja që duhet mësuar shpejt është se ka lloje të tilla ndeshjesh ku sido të shkojë duhet të jesh i ashpër në momentin e fundit, duhet të jesh i keq, duhet të fitosh kontrastet, duhet të luash më mirë, duhet të jesh i kujdesshëm. Kjo është pjesë e rritjes së disa lojtarëve “.

Trajneri ende beson tek titulli kampion. “Ishte para së gjithash një ndeshje e rëndësishme, ku duhej bërë një rezultat pozitiv. Unë thashë se ishte më e rëndësishme për Milanin sepse nëse do të fitonin do të na kishte larguar jo përgjithmonë, por shumë nga lufta për titull. Barazimi e lë të pandryshuar avantazhin që kanë dhe ne sidoqoftë kemi mundësinë të rikuperojmë. Por ky rikuperim kalon nga 15 minutat e fundit, ku të gjithë duhet të kuptojmë se fitimi i ndeshjeve është një çështje, këtu ne luajmë për të fituar kampionatet dhe për tia dalë këto lojëra absolutisht nuk duhet të barazohen. Me të gjitha meritat për Milanin, por duhet që golin ta bëjnë se janë të aftë të tjerët, jo se e kemi fajin vetë “.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu