• |
ide | kryesore

Bilanci global i koronavirusit/ Mbi 4.6 milionë viktima, gati 300 milionë të infektuar

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Sipas Agjencisë AFP, Covid-19 ka vrarë të paktën 4,696,559 njerëz që kur shpërthimi u shfaq në Kinë në Dhjetor 2019. Të paktën 229,008,620 raste të koronavirusit janë regjistruar me shumicën dërrmuese të të infektuarve që shërohen nga virusi.


Shifrat bazohen në raportet ditore të ofruara nga autoritetet shëndetësore në secilin vend. Organizata Botërore e Shëndetit vlerëson se ndikimi më i gjerë i pandemisë mund të lidhet me një shkallë vdekshmërie tre herë më të lartë për shkak të vdekshmërisë së tepërt që lidhet drejtpërdrejt dhe indirekt me Covid-19.


Një numër i madh i rasteve më pak të rënda ose asimptomatike gjithashtu mbeten të pazbuluara, pavarësisht testimit të intensifikuar në shumë vende. Shtetet e Bashkuara janë vendi më i prekur në aspektin e numrave absolut me 676,092 vdekje nga 42,290,027 raste.

Vendi me numrin më të madh të vdekjeve në krahasim me popullsinë e tij është Peruja me 604 vdekje për 100,000 banorë, e ndjekur nga Bosnje-Hercegovina me 314, Hungaria me 312, Republika e Maqedonisë së Veriut me 311, Mali i Zi me 296 dhe Bullgaria me 288.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu