• |
ide | kryesore

Serbia nis fushatën kundër njohjes së Kosovës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Tensionet në veri të Kosovës dhe përfundimi i moratoriumit të marrëveshjes së 4 shtatorit kanë bërë që Serbia të nisë sërish fushatën kundër njohjes së saj. Si veprimi i parë pas përfundimit të këtij moratoriumi, ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikola Selakoviç, në një takim me ministrin e Jashtëm të Venezuelës, Felix Ramon Plasencia Gonzalez ka falenderuar shtetin e Venezuelës për mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës.


Kreu i diplomacisë serbe ka falënderuar Venezuelën për përkrahjen e vazhdueshme të çështjes me interesin më të madh për Serbinë, që është pozicioni i qartë i mosnjohjes së deklarimit të njëanshëm të pavarësisë së Kosovës.


Më 4 shtator të vitit 2020, Kosova dhe Serbia, në prani të ish-presidentit amerikan Donald Trump nënshkruan disa zotime. Një nga to ishte që Kosova të ndalte për një vit përpjekjet për anëtarësime në organizata ndërkombëtare, ndërsa për Serbinë ishte ndalja e fushatës së çnjohjeve së shtetësisë së Kosovës.

2 Comments

  1. Po pastaj, se mos derrat serbe nuk paskan pas lobuar ne menyre te vazhdueshme kunder Republikes se Kosoves, qente le te lehin karvani shkon perpara!

  2. KJO TE HABIT,BEJN SIKUR DUN ZGJILLJE ,NE BURIM DHE VEPROJN ,DUKE HAPUR BURIME PROBLEMESH PERDERI SA NUK NDALIN POLITIKAT E INTERESIT DHE ZHVILLIMIN E KONKURENSCES INTERESIT thotë:

    SERBIJA NUK MUND TE BEJE POLITIK ASIMETRIKE,DUKE U BARAZUAR VETEN ME POLITIKEN DHE INTERESAT E MELLA GJEO STRATEGJIKE LIDJE PRENDIM ,1 NUK KA MENDJEN 2 POTENcIALIN ,EKSPERIENcEN DHE RRETHIN,KESHTU QE cDO LEVIZJE QE BEN E FUT VETEN DHE POPULLIN E VET NE BORXH SHPAGIMI,REcIPRO cITETI ISHTE THEMBRA AKILIT,KUNDER DJALLZIVE TE TYRE,FUQIJA PERKRAHESE ESHTE STOPIMI VEPRIMTARIS ,SE TURE DJALLZORE KARRSHI SHQIPTAREVE,DHE KAPJA E E AGJENTEVE SERBO RUS NE HAPSIREN SHQIPTARE QE KAN NDERTUAR IMFRASTRUKURE KALA MBROJTESE BRENDA NESH DHE KUNDER NESH KJO ESHTE VDEKJA PERFUNDIMTARE DHE DORZIMI PA KUSHTE I SERBEVE PAS 1 SHEKULLI, SERBET TASHME KAN MBETUR SI FORMATI NJERZOR DHE MODELI SE KEQES PER NJERZIMIN, KY KOMENT BEHET QE SERBET TE BINDEN SE HESHTJA SDO TE THOT PAJTIM BUTESIJA NUK DO THAT PERKRAHJE POR cDO SHQIPTARE DERI TANI ME KULTUR EDUKAT VIRTYT MORAL TE MIRE ME POLITIKE DHE VEPRA ESHTE MUNDUAR TU JAP MESAZHIN E BINDJES QE DUHET TA KUPTOJNE SE REAGIMI NDAJ PADREJTESISE ESHTE NATYRALITET I PAcMANGESHMEM VETMBROJTJE QE E KAN DHE VET SERBET PO TU BEHET PADREJTESI,SHQIPETARET NUK I JAPIN KUJT ASNJE MILIMETER UJ TOK AJR,cDO NJERI NE SIPERFAQEN E TOKES QE DON VETEN FAMILJEN PAQEN SIGURIN SHPETIMIN ,LARGOHET NGA PADREJTESIJA NDAJ TJETRIT ,NUK I HYJN NE HAK,SEPE E DINE SE HAKU TJETRIT ESHTE ZJARRI PERVELUES QE SHKRUMON,KESHTU QE SERBET PERSE NUK MESHIROJNE NUK DUAN VETEN E TYRE SHPETIMIN E TYRE POR BEHEN ARMIQ DHE SHKATRRUES TE VETES NUK I KA BORXH ASNJE SHQIPTARE,SHQIPTARET DO SHPREHIN NATYRALITETIN KERKOJNE TE DREJTEN HAKUN DHE SPRANOJNE PADREJTESIN NE ASNJE RRETHAN ,JEMI ME DHE NE TE DREJTAT TONA DHE ME PERKRAHJE TE NJERZVE PERPARIMTARE DIJES KULTURES PRESPORITETIT,SHQIPTARET NUK KAN FTUAR ASNJEHERE ASKEN NE FUSHBETEJE POR TJERET I KAN HAPUR POR NESE DO NDOLLE DO DIM SI TE VETMBROHEMI ,DHE TU JAPIM HAKUN HISTORIK

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu