• |
ide | kryesore

Video/ Dygolshi i Haaland i jep kryesimin Dortmund: mbeten pas Bayern e Bayer, që sfidohen nesër

-Instant, Sport, Video

Borussia Dortmund jeton një të shtunë si lider. Verdhezinjtë mposhtën Mainz 3-1 me golat e Reus dhe një dygolësh i Haaland (i pari me penallti) dhe shkuan në krye të Bundesligës, duke pritur përleshjen direkte mes Bayer dhe Bayern nesër. Humbje të rënda për Wolfsburg, i thyer 2-0 nga Union Berlin, dhe Eintracht Frankfurt, 2-1 në shtëpi nga Hertha Berlin. Freiburg dhe Leipzig u ndalën në 1-1, Bochum mposhti Furth 1-0.


BORUSSIA DORTMUND-MAINZ 3-1
Borussia Dortmund mposhti Mainz 3-1 dhe kaloi në krye në Bundesliga. Verdhezinjtë menjëherë gjetën avantazhin me Reus, i cili goditi fuqishëm në këndin e lartë të portës, pas krosimit të Meunier të larguar nga mbrojtja kundërshtare. Vendasit shtynë dhe pothuajse dyfishuan me belgun, goditja e të cilit në një krosim nga e majta përfundoi jashtë. Gëzimi i 2-0, megjithatë, shtyhet vetëm për në minutat e para të pjesës së dytë, kur Haaland konvertoi goditjen e penalltisë, të akorduar për një prekje me dorë. Dortmund vazhdoi të insistojë dhe shkoi pranë golit të tretë në goditjen me kokë të Hummels, në zhvillimin e një goditje këndi, që u përplas në shtyllë. Në fund, Mainz i trembi verdhezinjtë me golin e 2-1 të Burkardt, por në minutën e 94 Haaland shënoi golin e tij të nëntë në gjashtë ndeshje të kampionatit dhe mbylli rezultatin në 3-1. Borussia Dortmund merr tre pikët dhe kalon Bayern Munich dhe Bayer Leverkusen, të cilët do të përballen me njëri -tjetrin nesër, në krye të renditjes. Mainz mbetet me 10 pikë, në mes të tabelës.


EINTRACHT FRANCFURT-HERTHA BERLIN 1-2
Vazhdon periudha e vështirë e Eintracht Frankfurt, i mundur 2-1 në shtëpi nga Hertha Berlin. Kryeqytetasit shënuan pas vetëm 7 minutash me Richter, i cili devijoi me kokë asistin e Daridës. Eintracht u përpoq të bëhet i rrezikshëm, ndërsa nga ana tjetër Piatek angazhoi Trapp në dy raste, me një goditje me kokë dhe një goditje të ulët qendrore. Në pjesën e dytë inercia e lojës nuk ndryshoi dhe Ekkelenkamp shënoi 2-0 në asistin e Mittelstadt në minutën e 63, duke goditur një Frankfurt tashmë në vështirësi. Vendasit u përpoqën të shkunden dhe shkurtuan diferencën në minutën e 78 me Paciencia, i cili shënoi penalltinë e akorduar për një faull nga Shwolow. Është tepër vonë: Eintracht humbet dhe mbetet në 8 pikë, në zonën e plotë të rënies, ndërsa Hertha e tejkalon atë në kuotën 9.

FREIBURG-LEIPZIG 1-1
Asnjë fitues në sfidën për zonën Champions mes Freiburg dhe Leipzig, që përfundoi 1-1. Vendasit pas gjysmë ore lojë ndërlikuan jetën e tyre me faullin e Lienhart në zonën e penalltisë. Nga pika e bardhë Forsberg zhvendosi Flekken dhe kaloi Leipzig përpara. Në fund të pjesës së parë Holer shkoi disa centimetra nga barazimi: goditja e tij, u stampua në shtyllë, por vendasit gjetën barazimin e merituar në minutën e 64 me Woo-Yeong Jeong, i ftohtë në finalizimin e krosimit të Grifos për të sjellë rezultatin në 1-1. Në fund, Freiburg shtyn për fitoren por Gulacsi evitoi dështimin me dy ndërhyrje ndaj Holer dhe Hofler. Me këtë barazim, Freiburg është i katërti, me 16, ndërsa Leipzig ngjitet në 11.

FURTH-BOCHUM 0-1
Pak emocione në ndeshjen për zonën e rënies mes Furth dhe Bochum, të fituar nga miqtë 1-0. Pas një pjese të parë të zbehtë, në të cilën Polter solli drithërimën e vetme, rifillimi ndizet. Miqtë u përpoqën me Asano dhe Losilla, të cilët nuk goditën në shënjestër, dhe gjetën golin e fitores në minutën e 81 me goditjen me kokë të Losilla. Kështu, Bochum ngjitet në 7 pikë, ndërsa Furth mbetet ende në 1, në kërkim të fitores së parë në kampionat.

UNION BERLIN-WOLFSBURG 2-0
Union Berlin vazhdoi vrapimin drejt zonës e Evropës, duke mposhtur çuditërisht Wolfsburg 2-0. Miqve do t’u duheshin pikë për të qëndruar në pozicionet e para të renditjes, por pjesa e parë nuk është ajo më spektakolare. Ujqve u mungoi saktësia, berlinasve bindja që të përpiqen t’i vënë kundërshtarët e tyre në vështirësi. Union Berlin u mbrojt me kompaktësi dhe goditi në minutën e 4 të pjesës së dytë me Awoniyi, i cili nënshkroi 1-0 me një goditje të ulët të saktë në asist të Haraguchi. Weghorst shpenzoi mundësinë për barazimin dhe vendasit i ndëshkuan me Becker, që firmosi 2-0 në minutën e 83, duke i dhënë fund shpresave të Wolves. Me këtë fitore, Union Berlin arrin në kuotën 15 pikë dhe kapërcen Wolfsburgu, i mbërthyer në 13, në vendin e pestë.

Bundesliga Germany
Borussia Dortmund 3-1 Mainz
Eintracht Frankfurt 1-2 Hertha Berlin
Freiburg 1-1 RB Leipzig
Greuther Fuerth 0-1 Bochum
Union Berlin 2-0 Wolfsburg


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.