• |
ide | kryesore

Lotito e pëson nga tamponet, dy muaj pezullim: shkelja u zbulua se Strakosha e dy të tjerë nuk u izoluan

-Instant, Sport

Dy muaj përjashtim për Claudio Lotiton, pesë muaj për mjekët e Lazios, Rodia dhe Pulcini, dhe një gjobë prej 50,000 euro për shoqërinë: ky është dënimi i Gjykatës Federale të Apelit të FIGC, në gjyqin për çështjen e shkeljet e pretenduara të protokolleve Covid. Procesi i përsëritur në gjykatën federale u zhvillua pas shtyrjes së Kolegjit të garancisë Coni, Lotito me këtë sanksion nuk do të humbasë pozicionin si si këshilltar federal.


Vlerësimi i ri nga Gjykata Federale e Apelit e FIGC, kundër presidentit të Lazio Claudio Lotito dhe mjekëve të shoqërisë bardhekaltër Ivo Pulcini dhe Fabio Rodia në lidhje me procedimin për mungesë të raportimit të rasteve të Covid në ASL dhe mungesës së izolimit të subjekteve dhe aktivizimin e një futbollisti të gjetur pozitiv në një nga kontrollet.


Sistemi akuzues ishte bazuar në dështimin në përputhje me protokollet anti-Covid dhe në veçanti në dështimin për të komunikuar me ASL kompetent dhe izolimin e lojtarëve pozitivë. Lazio, Lotito, Pulcini dhe Rodia ishin referuar pasi nuk kishin bërë të njohur për autoritetet kompetente pozitivitetin ndaj tamponëve të Uefa për 8 lojtarë, në rastin e ndeshjeve të Champions League me Bruges (28 tetor 2020) dhe me Zenit Shën Petersburg ( 4 nëntor 2020), për mungesën e komunikimit me ASL dhe për izolimin e 3 lojtarëve të tjerë pozitivë ndaj tamponëve të Uefa-s (Immobile, Leiva dhe Strakosha) para ndeshjes kundër Torinos (1 nëntor) dhe për përfshirjen në listën e një lojtari pozitiv (Djavan Anderson) në ndeshjen kundër Juventusit (8 nëntor 2020).

Presidenti i Lazios ishte skualifikuar në shkallën e parë: shtatë muaj ndalim të vendosur nga Gjykata Federale. Situata më pas u përmbys në shkallën e dytë me 12 muajt e vendosur nga Gjykata Federale e Apelit, një sanksion që do të kishte shkaktuar largimin automatik nga këshilli federal në të cilin ishte zgjedhur. Prej aty ka ardhur ankimimi i Lazios në Kolegjin e garancisë Coni, që kishte kërkuar për një vlerësim të ri në Gjykatën Federale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu