• |
ide | kryesore

Tragjedi në xhirimet e filmit “Rust”, Alec Baldwin vret një kineaste dhe plagos regjizorin

Paparazzi, Slider

Aktori amerikan Alec Baldwin qëlloi me armë zjarri dhe vrau një kineaste dhe plagosi regjisorin në një film të xhiruar në Neë Mexico, thanë të enjten oficerët e zbatimit të ligjit amerikan. Incidenti ndodhi në xhirimet e filmit “Rust” në shtetin jugperëndimor të SHBA-së, ku Baldëin luan rolin kryesor në një ëestern të shekullit të 19-të.
Kineastja Halyna Hutchins dhe regjisori Joel Souza u qëlluan kur një armë zjarri u shkrep nga Alec Baldwin”, tha sherifi në Santa Fe në një deklaratë.


Hutchins, 42 vjeçe, u transportua në spital me helikopter, por vdiq nga plagët e marra, ndërsa Souza, 48, u dërgua me ambulancë dhe po merr trajtim.


“Zoti Baldwin u mor në pyetje nga detektivët. Ai dha deklarata dhe iu përgjigj pyetjeve të tyre. Ai erdhi vullnetarisht dhe ai u largua nga ndërtesa pasi mbaroi intervistat e tij. Asnjë akuzë nuk është ngritur dhe asnjë arrestim nuk është bërë”, tha zëdhënësi i sherifit të Santa Fe, Juan Rios për AFP.
Incidenti ndodhi në Bonanza Creek Ranch, një vend prodhimi pranë Santa Fe, i cili është mjaft i përdorur nga kineastët e Hollivudit. Setet e filmave zakonisht kanë rregulla të rrepta për përdorimin e armëve, por aksidente kanë ndodhur. Më e famshmja, Brandon Lee, djali i legjendës së arteve marciale, Bruce Lee, vdiq gjatë xhirimeve të “The Crow” pasi u qëllua nga një armë që supozohej të mos kishte plumba.
Një deklaratë e përbashkët nga John Lindley dhe Rebeëa Rhine e Shoqatës Ndërkombëtare të Kinematografëve tha se lajmet për vdekjen e Hutchins ishin “shkatërruese”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu