• |
ide | kryesore

Katar 2022, ja të gjitha skuadrat e kualifikuara në Botëror: për momentin janë shtatë europiane e… Brazili

-Instant, Sport

Nëntë skuadra tashmë janë kualifikuar në Botërorin e ardhshëm në Katar, i cili do të luhet nga data 22 nëntor deri më 18 dhjetor 2022. Kombëtarja e parë, si vend pritës, ishte Katari, ndërsa të tjerat kalojnë nëpër fushatat kualifikuese mes Afrikës, Azisë, Evropës, Amerikës Veriore-Qendrore dhe Amerikës së Jugut. Një rast mënjanë është Oqeania, që ende nuk ka nisur për shkak të pandemisë: kualifikueset e OFC duhet të zhvillohen në mars 2022 në Katar.


EUROPA
Belgjikë, Kroaci, Danimarkë, Francë, Gjermani, Serbi, Spanjë
Në playoff: Portugali, Rusi, Skoci, Suedi


AMERIKA E JUGUT
Brasile

AMERIKA QENDRORE-VERIORE

AFRIKA

AZIA
Katar (Vendi organizator)

OQEANIALini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *