• |
ide | kryesore

FOTO/ Leicester i bllokuar nga Covid, tre lojtarë në botërorin e shigjetave

-Instant, Sport

Në Angli kanë plasur polemikat rreth tre futbollistëve të Leicesterit. Pas vendimit për të shtyrë ndeshjen mes Foxes dhe Norëich për shkak të infeksioneve nga Covid-19, James Maddison, Harvey Barnes dhe Hamza Choudhury e kaluan ditën e parë të vitit në një Alexandra Palace të tejmbushur, në Londër, për të marrë pjesë në World Darts Championship, botërori i shigjetave. Fotot e postuara nga lojtarët e Rodgers në rrjetet sociale kanë indinjuar shumë tifozët, duke pasur parasysh momentin delikat që po përjeton Premier League me përhapjen e variantit Omicron.

Duhet thënë se shtyrja e ndeshjes Premier, e cila ishte planifikuar për më 1 janar, u bë me kërkesë të Norëich, e cila e gjeti veten të paaftë për të mbledhur numrin minimal të lojtarëve (13 lojtarë plus një portier), për shkak të pozitivitet dhe dëmtimeve të shumta.


Maddison, Barnes dhe Choudhury nuk ishin natyrisht subjekte për karantinë dhe po shkelnin asnjë rregull, për më tepër organizatorët e turneut kërkonin prova të vaksinimit ose një tampon negative për të hyrë në ngjarje. Megjithatë, shumë tifozë në rrjetet sociale kanë pyetur veten për logjikën e pjesëmarrjes në një ngjarje të mbyllur, kaq të mbushur me njerëz, në një moment kaq të vështirë për kampionatin anglez, saqë për shkak të bumit të fundit të infeksioneve, tashmë është dashur të shtyhen 18 ndeshje në javët e fundit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu