• |
ide | kryesore

Zgjedhje në PD, si shpëtim nga kafazi i hekurt

-Instant, 2, Ide

Deputetët e selisë së Partisë Demokratike duhet të mendojnë sot mënyrën se si do të dalin nesër për të takuar ata që i kanë zgjedhur si përfaqësues të tyre. Ata janë përdhunuar politikisht dhe publikisht, njëherë kur u detyruan të futen në kafazin e hekurave e dyerve të blinduara dhe, herën tjetër, kur “policia e krimit” i mori në mbrojtje duke sulmuar egërsisht anëtarësinë e tyre.


Shumica e këtyre deputetëve, që kanë shkuar në atë parti si njerëz të lirë, sot e shohin veten të ngujuar në një korridor mes Bashës dhe Edi Ramës. Eshtë hera e parë që përfaqësinë më të lartë të një partie kryesore opozitare, e ruan nga anëtarësia e saj qeveria, me skfandra, trupa speciale dhe gazlotjellës. Edhe për ata që kanë pasur ndonjë dyshim për përfshirjen e Edi Ramës në konfliktin brenda PD, tashmë çdo gjë është e qartë. Gatishmëria e planifikuar e kryeministrit për të goditur brenda selisë anëtarët e Partisë Demokratike, ka vendosur tashmë vijen e kuqe mes votuesve të kësaj partie dhe grupimit të kafazit të hekurt.


Për të thyer këtë vijë të kuqe, ka mbetur ndoshta vetëm një mundësi e fundit. Për të ndalur përdhunimin dhe për të rifituar lirinë e tyre, deputetët e selisë duhet të kërkojnë zgjedhje legjitimuese për drejtuesit e PD. Vetëm një proces zgjedhor, i pranuar dhe i monitoruar nga palët kontestuese, mund t’i japë fund krizës dhe t’i detyrojë palët t’i japin dorën njëra- tjetrës. Përfaqësia e selisë nuk gëzon mbështetjen e anëtarësisë së partisë, ndërsa anëtarësia ka nevojë për një përfaqësi të rilegjitimuar prej saj. Në këto kushte, ata që ende i thërrasin arsyes, duhet të kuptojnë se s’mund të ketë opozitë brenda dyerve të blinduara dhe me sytë nga Edi Rama. Ato mund të garantojnë sallën e mbledhjeve të absurdit, por janë një dështim i sigurtë në përballjen më të parë elektorale.

Ata që mendojnë përtej dyerve të hekurta, e kanë të qartë se mbështeja e grupit të selisë tek anëtarësia është në kuotat më të ulta. Nëse qëllimi i angazhimit të tyre në politikë ka qenë interesi i demokratëve dhe çuarja e PD drejt pushtetit, ata duhet të çlirohen nga kurthi ku e kanë futur veten. A fitojnë ata më shumë vota, më shumë besim tek elektorati duke përdorur mercenarë me shkopinj e gazlotjellës dhe policinë e Edi Ramës kundër atyre që i kanë votuar? Çfarë vlere kanë korridoret e selisë kur secili prej tyre sot nuk del dot të takohet me njerëzit që janë helmuar me gazin e Edi Ramës, njësoj si para kryeministrisë ashtu dhe para selisë së partisë së tyre?

Nëse në kupolën e PD arsyeja ka emigruar në tokën e premtuar të Edi Ramës, ata deputetë që sot mundohen të kapërdijnë turpin me çorbën bajate kundër Sali Berishës, duhet të nisin lëvizjen për rikthminin e legjitimitetit në partinë e tyre nëpërmjet një procesi të besueshëm zgjedhjesh partiake, si për kryetarin ashtu edhe për drejtuesit e tjerë. Në të kundërt do vazhdojnë të jenë personazhet e ngujuara VIP të vëllait të madh që i mbikëqyr nga kryeministria.

Për ta kuptuar këtë nuk ka nevojë për sondazhe apo anketime. Nuk ka nevojë as të monitorosh xholët mediatikë të Edi Ramës, që pa u skuqur i japin mbështjetje sot Bashës, të cilin deri dje e kanë denigruar deri në qelizat familjare. Nuk ka nevojë madje as të ndjekësh komentet e reagimet në rrjetet sociale. Mjafton që secili prej deputetëve të selisë të rrotullojë vështrimin për të parë se ku gjendet dhe t’i bëjë pyetjen vetes se a ndihet i çliruar të shkojë e të flasë me ata që e kanë votuar. Për të dalë nga kafazi i hekurt i selisë dhe skafandrat e kryeministrisë, ata duhet t’i kërkojnë Bashës gjënë më normale dhe më demokratike në këtë krizë të paprecedentë: legjitimitetin përmes zgjedhjeve të reja në PD.

©Lapsi.al

60 Comments

  1. Pyete cilët deputetë???

   Burri marsidës???
   Salianji me burgun hapu??
   Jorida me vilat në hamallaj?
   Gaz bardhi me dosjet e elbasanit??

   Apo anonime e pacavurre si flutura açka, ferdinant xhaferri e gjekmarkagjeku??
   Cilës anëtarësi?? Ata skanë lidhje me anëtarësinë o shkullak, janë të emëruar!!
   Këta janë mos me keq se ç ishte murrizi gjuzi jenisheri etj, janë të blerë anonimët e emëruar nga basha si deputetë!
   kanë marrë lekë!!!!!!
   U erdhi rasti të jenë deputetë në cirkun e ramës, dhe po i hëzohen lekut qyl
   Kujt do i përgjigjen ata???
   Anëtarsia i votoi për pd ose kundër ramës, jo për vlera , kontribute, meritë të tyre etj vepra që duan punë.
   Ata janë thjesht kot!

   Deputeti varikars i lushnjës që bën humor varikars i gëzohey lekëve që mori nga rama.
   Çdo votë që do i japin rames , do i paguajë rama.

   Janë debila por pragmatist. Ata skanë lidhje me politikën, duan të vjedhin pa djersirë fare o shkullak.
   E kupton ça parazitizmi debil kanë ata!

   Hajdutë që tua sjellin plaçkën në tepsi

   Ua çoi rama, u dha garanci që sju gjen gjë se fus renean dhe fnsh.
   Janë varikarsa totalisht!!!

   1. Edhe un keshtu mendoj.Bravo Z.Shkullaku jam gjithmon me ju si i shikoni ngjarjet.JU ADMIROJ PER KOMENTET TUAJA.

    1. Po mirë o Shkullaku i Stropckës të Pogradecit ku hyn PS dhe Rama këtu.Këta po sulmojnë njëri tjetrin me akuza të cilat ti i pari i ke kundërshtuar.PS e krijoi këtë situatë të qelbur në PD?

  2. Armando ja fut kot. Ata rreth Bashes ti thone bej zgjedhje? Ti bejne gropen vetes? Ata e din shume mire tani se asnje prej tyre nuk ka per tu rizgjedhur me. Lere tani ate pune. PD – ja vdiq. Ne fakt kish vdekur me pare por ishte e pakallur. Me mire keshtu. E meritojme kete fund. Nje parti qe ishte bere motamo si PS-ja. Nje parti tarafesh,nepotizmi,krushqive e ineresave personale. Na dhemb shpirti por me mire nje fund i tmerrshem se nje terra pa fund.

  3. Ore Dhkullak, ti me ke je, me kta, apo me ata.
   Cfare zgjedhje thua or qyqar!?
   Zgjedhjet kuveni i dates 11 dhjetor i ka vendosur kur do te behen. Me 22 mars.
   U bere ti mor pusht i Bashes te hedhesh poshte vendimet qe moren demokratet ne 11 dhjetor?

 1. Armand je shumë i saktë në analizën tënde si gjithmonë ,të tillë i duhen gazetarisë dhe medias në Shqipëri,bravo të qoftë.

  1. Ja dhe pergjigja qe mose sot nga luli o shkullak.
   Je dakort tani? Ku te dhjet idet e demokracine bashke o shkullak . derri do plumbin jo fjalet .

  2. Basha eshte i pa bese e dinak.Basha do beje zgjedhje ne PD per kete arsye perjashtoje nga PD te gjithe rivalet e mundeshem te cilet cdo njeri prej tyre e hedh Bashen ne koshin e fundurinave .Poshtersit e Bashes nuk kan fund .Mendoni sikur ky te ishte kryeminister ……….

 2. Kjo që thotë Shkullaku, nuk mund të ndodhë, sepse 5-6 deputetë rreth bashës, nuk kanë asnjë lloj identiteti të djathtë, ata janë individë që rastësia, planifikimi, plus naiviteti dhe besimi i pajustifikuar i dr Berishës i ka nxjerë në krye të PD, psh 2 individë si basha e alibeaj kanë qenë ministra kur doktori ishte kryeministër.
  Pra këta individë duke mos pasur identitet politik, por duke qenë në pozita që mund të bëjnë pazare me ramën në parlament, por edhe duke e ditur mirë tashmë se nuk do të kenë as më të voglin shans për të hyrë në një garë brenda partisë, e shohin më fitimprurëse të mbajnë me ndihmën e ramës këtë pozitë që kanë sot edhe pse të kontestuar nga masa dërmuese jo vetëm e antarëve të PD, por janë të kontestuar nga shumica dërmuese e votuesve të djathtë, mjafton të kujtojmë paraardhësit e tyre gjuzin, murrizin etj, që u bënë me votimin e tyre në parlament ishin pjesë e mazhorancës.

  1. nuk jane 5 apo 6 , jane te pakten 20
   dhe jane ne 3 kategori, ku mund te vecohen por qe te treja i perfshijne jo i ndajne

   kategori 1 te blere me leke ose favorose premtim si burri i marsides , bejkos se gjirkastres qe i beri basha deputete dashnoren, acka , gjekmarkaj , tabaku , rushi i gjate, , ina zhupa

   kategoria 2 nuk kane shanse per rizgjedhje sepse e dine qe ne zonen tyre ka te tjere me te fuqishem, keshtu qe i kane fut nje laps te thjeshte te marrim ca te marrim se sna vjen me ky rast, duke pare cirkun e rames, si psh xhaferraj , mziu ai kari i kuksit , ai i lushnjes e noi tjeter nje i vlores qe spo ia gjej dot emrin

   dhe kategoria 3 rrezikojne burgun si psh salianji, basha grida bardhi, etj

   pervec dy tre kokrrave te tjeret nuk kane prerje politike por prerje mbushes topi, keshtu qe kea deputete te zgjedhurme votat kunder rmaes dhe te demokrateve jane bere me pushtetin pra me me ramen kunder votuesve. ironi e madhe!

   modeli i rames ne ps qe 99% e deputeteve dhe qeverise ska lidhje me partine , hiq noi xhafe, gjiknur, brace.vk dmmth u zgjerua ne pd

   deutete terikishtduhen afshe olitike jo nepunes, por ne shqiperi ne mmentin qe deputeti emerohet eshte praktikisht nenpunes i kryetarit.
   berisah ka pat nenpunest e tij por gjithone ka patur ne perberje ekip politik me shume sesa nepunes te themi

   sot partite jane si OJF me nepunes

   duhet gare ne zgjedhje partiake dhe kombetare qe te kemi qarkullim politik, jo qarkullim nenpunesish si i do rriklla rames

   1. Ua gjeti mire Rama epitetin, “kap cte kapim” jane te gjithe. Kapim ndonje kocke sa jemi deputete te PD e ndonje gje cna le Rama.

 3. Jeni shumë i saktë dhe i profesionist Armand,bravo të qoftë, kështu analistësh i duhen gazetarisë dhe medias në Shqipëri. Basha nuk e bën këtë se e di mirë rezultatin,tani me atë që bëri me dt 8 janar,veç Grida, Salianji dhe Bardhi i japin votën asnjë tjetër. Tradhëtari i demonstratëve, mallkuar qoftë dita kur erdhi në PD,farë e keqe që u shoftë fara e tij.

 4. Eshte absurde, qesharake dhe e domosdoshme qe pas 31 vjetesh ne kete sistem te duhet te bindesh njerez qe supozohen si te arsyeshem se nje krize legjitimiteti zgjidhet duke u kthyer tek burimi legjitimitetit. Ne fakt kjo vlen per cdo sistem vecse ndryshon burimi i legjitimitetit. Ne qofte se Basha na gjen ca prifterinje a hoxhallare qe te na bindin si ne mesjete qe i eshte i derguari i te madhit ne PD atehere mbase ndryshojme konceptimin e krizes atje. Eshte shume e rendesishme qe cdo autoritet te ruaje te pakten fasaden e legjitimitetit, prandaj dhe Edi Rama i vjedh por nuk i ndalon zgjedhjet. Perndryshe, edhe ne shoqerine me te civilizuar, nuk do gjesh dot zgjidhje tjeter pervec degradimit ne dhune.

  1. Shkullak nuk je i sakte por i sinqerte. Pas zhgenjimit te nxjerrjes prej zheles dhe hedhjes ne lane te proamerikanit Basha, tani kaloni ne variantin B neser ne C ….etj. Je i sinqerte se tani lexohet qartazi qellimi i juaj per te mbajtur me cdo kusht statukuone e ndyre politike te ketyre 30 viteve, doni qe pasuria e shqiperise te perqendrohet tek nje grusht oligarkesh perfshi te preferuarit e Lapsit si Zamir Mane e Cet Kastrati, doni media ne sherbim te oligarko-politikes te paskrupull. Ju mund te keni te drejte sepse ata ju hudhin kockak dhe ju lihni por shqiptaret nuk e meritojne cinizmin dhe helmin tuaj mediatik ne sherbim te mafies politike te ketyre 30 viteve.

   1. Ceshtja eshte e komplikur. Salen r mbrshtesin cecent malokt dhe klasa e pagdhendur e injorante por jane shumice
    Lulin e mbrshtesin qytetaret dhe njerezit me mend po jane pak
    Si zgjidhet? 🤔

    1. E thjeshte fare! Partine e merr shumica dhe Luli krijon partine e qytetareve te mencem qe besojne se 5000 veta mund te ulen ne 2000 karrike.

 5. Një pyetje të thjeshtë dua të bëj për Shkullakun e Bushatin.
  A nos skandali i madh i patronazhistëve që e publikuat, paskej qenë vepër e Bashës e jo e Ramës ?

 6. I nderuar Shkullaku, ju po kerkoni nje gje te pamundur. Ne rrethana te tjera, prsh perpara protestes, do ta quaja naive, por e kuptoj kontekstin psikologjik ku gjendemi te gjithe, dhe nga i cili e ka shtysen edhe nje propozim i tille.
  Ju i beni thirrje arsyes se atyre deputeteve me mend ne koke qe mbeshtesin Bashen. Eshte e kote; ata jane mese te vetedijshem per poziten ne te cilen ndodhen, qe kur vendosen te mbeshtesnin Bashen; ata jane te ndergjegjshem qe e kane humbur mbeshtetjen e votuesve te partise se tyre; sepse, po te kishin edhe dyshimin me te vogel, kete qe thoni ju, do ta benin qe ne ditet e para te Foltoreve te Berishes; ata vetem zgjedhje ne parti nuk duan; ata, kane te njejtin mendim qe ka edhe Basha, te cilin, sipas Palokes, kur ky i kishte kerkuar te perballej me BErishen qe ne shtator, paskesh thene: “nuk jam i cmendur qe te perballem me Berishen!”; deputetet qe mbeshtesin Bashen, ne mendjen e tyre thone te njejten gje: “nuk jane te cmendur te hyjne ne votime!”.
  Prandaj, eshte krejt e kote kjo thirrje. Bashes i mjafton vula, selia, mbeshtetja nga Qeveria, trupa diplomatike, vecanerisht ajo amerikane, per te tjerat as qe ia ndjen fare. Deputeteve te Bashes, te vetedijshem qe ky eshte mandati i vetem dhe i fundit i tyre si perfaqesues te PD-se, duan ta gezojne kete deputetllek katervjecar, per te tjerat as qe ua ndjen fare; irritimi i tyre, vjen pikerisht nga frika se mos po u rrezikohet edhe ky mandat; kaq shpirtvegjel jane.
  Eshte e kote t’i besh thirrje arsyes se ketyre njerzve. Pikerisht, ky eshte problemi i vetem i vertete dhe shume i madh.
  Ky problem nuk zgjidhet me duke i bere thirrje arsyes se Bashes dhe njerezve te tij. Ky problem zgjidhet vetem me force. Me forcen e numrave. Berisha e ka kete force; vetem duhet ta demostroje ne formen e nje tubimi te madh demokratesh ne Kryeqytet.
  44 mije ishin demokratet qe votuan kunder Bashes. Edhe kaq do te mjaftonin. Te paret, qe do te kthenin mendje, do te ishin trupa diplomatike, qe sido qe te mendoje, do te ishte e detyruar te respektonte vullnetin e shumices derrmuese dhe te mos e shihte me Bashen si interlekutor. Kjo goditje e vetme do te ishte fatale per Bashen.

 7. YMER GELBAZA KUR PO MASTUBON PO I RRJEDH NGA KARI QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT thotë:

  ZOTI BUSHATI ZOTI SHKULLAKU DHE ZOTI LUBONJA SI I KOMENTONI SE YMER GELBAZA KELLIRA PO JA VJEDHE FOTOT ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE DHE PO SHKOJNE E PO MASTURBOJN ME FRROK CUPIN ,MUHAMED VELIUN,CARO BOLEN BOLINO ,KOL SALLAKU SKYPE DHE BATON HAXHIUN NE ZYRE TE EDI RAMES

 8. YMER GELBAZA INFO: GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS,INCESTI NE FAMILJEN E EDI RAMES VAZHDON! thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN DHE FAMILJEN E TIJ

 9. Perleshja e fundit e pergjakshme dhe me gaz lotsjelles dhe helmues, me granata shurdhuese me ndihmen e mercenareve kriminele pa asnje lidhje me PD-ne, dhe me ndihmen e policise se Edvin Rames, e Lul Bashes kunder demokratet e vet, i dha fund perjetesisht bashkejeteses se tyre ne PD. Basha nuk eshte pengu apo skllavi i Rames por Rama eshte kryetari i PD-se qe nga viti 2014! Edvin Rama eshte padroni dhe tutori i Bashes! Kjo lufte mori fund me turp per Lulzim Braven!! Keshtu qe Rama nuk mbrojti Bashen, por mbrojti postin e tij ne krye te PD, si kryetar i saj. Basha nuk eshte as minorance ne politike por ka vetem 8 servile dhe vetem votat e familjareve te tyre. Me shume vota ne cdo zgjedhje te ardheshme do te marre Kujtim Gjuzi se sa partia e Lulzim Braves.
  Prandaj, objektivi i kundershtareve te Lulit eshte themelimi i nje partie te vertete demokratike, jo si ajo qe kishim keto 30 vite! Nuk ka nevoje per revolucione dhe beteja te pergjakshme! Nuk ka nevoje per beteja ligjore dhe te humbasim kohen pa fund neper gjykata! Perndryshe demokratet do te lodhen ne beteja boshe. Ne tashme betejen tone e fituam sepse dolen qarte fekalet qe kishte mbledhur Partia Demokratike dhe doli qarte per te gjithe boten aleanca e krimit dhe korrupsionit Rama-Basha! Perplasja e pergjakshme tek selia e PD-se e arriti qellimin e saj final. Nuk ka nevoje qe te harxhohet akoma kohe dhe energji per seline dhe vulen e vulehumburit!
  Nuk ka nevoje qe demokratet, antaret dhe simpatizantet e Partise Demokratike te vazhdojne kot me kot perplasjet e pergjakshme fizike per zyrat tek oborri i selise se PD me forcat policore te narko-shtetit dhe me banditet mercenare te Lul Braves. Apo nuk ka pse te vazhdojne perplasjet demokrate me demokrate neper rrethet dhe qytetet e Shqiperise. PD-ja tashme po mbrohet nga vete kryetari i saj Edvin Kristaq Rama dhe n/kryetari Lul Brava! PD-ja vdiq qe ne vitin 2013 kur iu dhurua Lulzim Bashes. Edvin Rama e ka marre De-Facto drejtimin e PD-se qysh pas takimit ne zyren e Lulit me Xhorxh Soros ne vitin 2014. Qe nga viti 2014, pas cdo vendimi dhe veprimi personal te Lul Braves qendron vete Edvin Kristaq Rama dhe jo Sali Berisha, sic perhapte fjale Luli. Kjo tashme doli fare e qarte si drita e diellit!
  Sfida e vertete e demokracise eshte themelimi i nje partie te vertete demokratike e tipit konservator amerikan dhe perendimor, qe do te coje perpara reformat demokratike.
  E vetmja zgjidhje ne kete situate eshte qe i ashtuquajturi Komisioni i Rithemelimit te PD te kthehet ne Komisionin e Themelimit te Partise se re “Foltorja Demokratike”. Nese qe te gjithe demokratet mbi 100 mije antaret dhe mbi 500 mije simpatizantet aktuale te Partise Demokratike ikin nga partia e Lul Braves dhe krijojne partine e tyre te re, te paster, demokratike, pa gabime dhe e tipit konservator, Lul Braves vulehumbur, i mbetet vetem selia, vula dhe Gaz Bardhi, Gridarja Oh-oh-oh me Salijanjin dhe 5-6 qelbesire te tjere interesaxhinj te paskrupull, pa antare dhe lakuriq fare. Ne kete rast Lul Brava nuk ka se si te perfaqesoje me demokratet as moralisht, as realisht dhe as ligjerisht. Secili mbeshtetes te shkoje tek partia e vet, keshtu qe evitohet dhe perfundon cdo perplasje fizike midis mbeshtetesve perkates te Lul Braves dhe Dr. Berishes. Midis Lul Braves dhe demokrateve nuk ka me asnje lidhje dhe asgje qe t’i bashkoje me ne te ardhmen. Ndarja tashme eshte historike!
  Lul Brava le ta mbaje edhe seline edhe vulen, qe iu dhuruan ne vitin 2013! Partia nuk eshte as selia, as vula, as emri dhe as flamuri, por eshte antaresia! Nje kryetari po i more antaresine dhe simpatizantet, ia ke marre komplet partine. Prandaj nuk kane pse te humbasin kohen kot, mundin dhe djersen e tyre duke u perpleshur dhe duke u perplasur perpara selise se PD-se, por te vazhdojne punen per themelimin, regjistrimin dhe strukturimin e te gjitha niveleve ne qender dhe ne baze te partise se re “Foltorja Demokratike”. Le te themelohet partia e re “Foltorja Demokratike”. Te gjitha i ka gati, mbi 100 mije antaret, strukturat dhe mbi 500 mije mbeshtetesit e saj!
  Pas kesaj, pyetja e pare qe do t’i bejne kudo dhe gjithmone gazetaret Lul Braves, do te jete: Ku i ke antaret? Ku i ke demokratet? Ata iken, ty te mbeti vetem selia, emri dhe vula, ata kane partine e tyre tani!
  Keshtu qe Lulzim Brava nga nje vulembajtes do te kthehet shume shpejt ne nje vulehumbur dhe vasal dhe uturak i Edvin Kristaq Rames.

  1. Mendoj se ke të drejtë!
   Më duket se kjo është e vetmja rugë.

   Mund tia dërgosh këtë ide shumë të mirë sipas meje dr Berishës në Facebbook.

 10. Te gjithe e dine se rakia e rrushit behet nga rrushi por politikaneve duhet tja u thuash qindra here qe ta degjojne dhe mijera apo qindramijerahere qe ta kuptojne . Jo se nuk e dine por keshtu jua do bytha , keshtu jua do rehatia . Livadhisin sepse kane perballe nje popull me shume halle dhe teper te lodhur .

 11. Shlaluk si je me rrogen me 7 Shinra?
  Shkaluk ke fillue me mesu me fol gegenisht.

  Shkulak nderroje foton se dukesh si fukara ..

 12. Bashën dhe Berishën i ka zënë “mallkimi” i Sokol Olldashit, të cilit i mohuan fitoren me të padrejtë, aq sa sot “babë” e “bir” politik nuk po kacafyten vetëm politikisht, por kanë kapur “hunjtë” ndaj njëri tjetrit dhe po përplasen deri fizikisht bashkë me mbështetësit e tyre në derën e selisë së partisë, për ta “pushtuar” atë.

  Është një mallkim i rëndë me sa duket ky, aq sa jo vetëm Berisha e Basha nuk do bëjnë hajr asnjëherë, por as PD sa të ketë drejtues të dy pjesëve të saj këta dy politikanë, nuk do të gjejë kurrë më derman.

 13. Ai Sali i vrau dhe i preu,i rrahu dhe i percudnoi etj te forta…per 30 vjet dhe tani thuhet cdo policia atje?
  Vetem nje hajdut i medias qe nuk eshte rrahur apo plagosur nga Saliu ,mendon ndryshe.
  Eshte me se normale apo eshte detyre e policise qe ta monitoroje kete bandit qe sjell vetem te vrare dhe te plagosur.
  Per mua Saliu duhej te futej ne biruce ,por aty e ka ,po i vjen rrotull.
  Shkullaku apo Bushati etj, qe paguhen (ata e dine se kush ) me rroga mbi 18.000dollare /muaj as qe i rruhet fare ,vetem lajm duan.
  Mjere ata qe besojne dhe shkojne mbas se edhe Basha edhe Saliu shkojne ne darke ne shtepi e jo burg.
  Me kujtohet Rama para shume vjeteve,i rrahur dhe i plagosur ne Spital nga Saliu.
  Sic duket Ai qe rrihet e mban mend dhe mire biles.Keshtu duhet.

 14. Ore po keto qe hiqen si antikomuniste dhe duan ish sekretarin e PPSH Sali Berisha cfare petlle kane ne vend te trurit.

  1. Edhe un keshtu mendoj.Bravo Z.Shkullaku jam gjithmon me ju si i shikoni ngjarjet.JU ADMIROJ PER KOMENTET TUAJA.

 15. Teorite qe hedh berisha ndermjet zarave te tij gazetar I bindur qe se merr me dhune me pd tani po ben rrolin e dhelpres ,po ta shofesh te njejten gje tha sot dhe nikoll lehesi Neser do dalin te tjere te thone te njejten gje

 16. Ja dhe nje kontribut tjeter i rendesishem i Shkullakut ne idiotizimin e metejshem te kauzes opozitare!

  Kur gomeret flasin per logjike.

  Mbyllini gojen plakut matuf qe te shpetoni opoziten. Ballcamoseni, e futeni ne kafaz te mos e degjoje me njeri te flase per pistoleta paralizuese, e ndoshta keshtu do te mbeten ca me shume mbeshtetes se ata 1mije paqesore qe dolen ne miting.

  Me kete verbesi militanteske e banditizem primitiv po u rikujtoni njerezve pse e rrezuan Salen ne 2013. PD.ja qe te mbijetoje duhet te ngrihet mbi Salen e Bashen!
  Duke i lepire te prapmen Sales do na e lini peshqesh Ramen dhe 30 vjet te tjera!

  Tufe gomeresh

 17. Problemi i pd eshte dialektik
  Nuk bashkejetojne dot ne nje parti dhe maloket dhe qytetaret. Pd duhet te zgjedhe. Do jete parti e civilizmit apo e te pagdhendurve cecen e fshatare kokeshpulla
  Puna eshte se luli eshte skuth, sala po malok kokshkrete.
  Zgjidhja eshte te ikin te dy e te pstrohet anetaresia nga shpellaret

 18. Te shtunen PD na tregoi se eshte ne fazen e barbarise. E gazetaret (shkerllatat) miljoner ithtaret e barbarit Berisha, mbasi e pane dhe e provuan se harbutlleku u beka zap me harbutllek, pa na japin leksione demokracie. Kerkojne zgjedhje ne PD, a thua se para disa ditesh nuk trumpetonin me te madhe se kishin bere zgjedhje e kishin percaktuar fituesin Berisha, Basha ishte shkarkuar e me “pekule” ose hunje do perzihet nga zyra. Barbarizmi ne PD nuk zgjidhet me “zgjedhje” por me qetesi, mirkuptim, edukim, arsimim e ndeshkim.

 19. QKA NXJERR NGA BYTHA SALI BERISHA ,FATOS LUBONJA ,ARMAND SHKULLAKU DHE ANDI BUSHATI,NXJERR NGA GOJA YMER G KELLIRA DHE KOL SALLAKU SKYPE NGA GOJA DMTH ERE MUTI thotë:

  YMER IK TE KOL SALLAKU SKYPE E MASTUBONI SE BASHKE LIVE NE SKYPE DHE POSTONI TE WEBSITE E EDO RAMES DHE LAL DHJERIT

 20. Bashën dhe Berishën i ka zënë “mallkimi” i Sokol Olldashit, të cilit i mohuan fitoren me të padrejtë, aq sa sot “babë” e “bir” politik nuk po kacafyten vetëm politikisht, por kanë kapur “hunjtë” ndaj njëri tjetrit dhe po përplasen deri fizikisht bashkë me mbështetësit e tyre në derën e selisë së partisë, për ta “pushtuar” atë.

 21. KUR TE MBETET PA LEKE ASTRIT PATOZI JA MASTUBON KARIN YMER GELBAZA KELLIRES DHE EDI RAMES thotë:

  ASTRIT IK TANI FUTJA LLAPEN NE BYTH YMER G KELLIRES DHE TI JAP CA LEKE QE TI KA NDARE EDI RAMA HAHA HAHA

  1. Është Sali Berisha, zonja e zotërinj, ai i çadrave pistoletë dhe thikave me helm në 21 janar. Është i njëjti që nuk njihte baxhanakun e tij që çmontonte predha me fëmijë, në “aksidentin teknologjik” të Gërdecit, me 26 të vrarë. Është Sali Berisha i kontrabandimit të naftës për tanket e Millosheviçit sepse siç do thoshte më vonë nuk mund të linte pa ngrohje kosovarët. Është Sali Berisha që i shtrëngonte dorën Alimuçës e Sudes për të thënë më pas lekët tuaja janë 100% të sigurta”.

 22. YMER GELBAZA KELLIRA KUR NXJERR ERE NGA GOJA TE GJITHE MENDOJM SE PO DHJET DIKUSH AFER ,DMTH NXJERR ERE MUTI thotë:

  YMER MOS SHKRUEJ KETU PO OK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE SPARTAK BRAHOS

 23. Meqe ti A. Shkullaku po shkruan per Kafaz te Hekurt…
  388 (Treqind e tetedhjete e tete) MILION Euro!
  Kaq eshte ai, Kafazi i Hekurt jo i PD, por i gjithe shqiptareve!
  Eshte pra 388 Milion Euro der tani qe Shqiperia i detyrohet Gjygjeve te humbura te Arbitrazhit ku e ka futur IDIOTESIA e Gallofit Surrelit.
  Tani vazhdo o Shkullaku aty te Kafazi i PD…

 24. Anëtari i Kryesisë së PD-së: Berisha ha edhe fëmijët e tij për pushtet. Largimi i tij nga PD-ja, shpëtim për shqiptarët,o ymer i gebelsit salih i ka thene salihu ato fjale o loqja e majte e salihut

 25. Prestigjozja britanike “The Economist” i referohet vdekjeve nga Pandemia ne Shqiperi dhe shkruan se jane afro 4 here me shume se sa ka raportuar ky Pushtet rrenacak.
  Jane 12000 – 15000v e jo 3 mije e ca sa rren qeveria.
  5 te semure me Covid 19 jane vetvrare duke u hedhur nga dritaret e spitalit (raste unikale ne bote) per ti shpetuar “Shendetesise falas” se Pinok rrenacakut Rama.

  1. Economist thote shume mire. Por thote qe dhe ne vende te tjera ne zhvillim raporti eshte i peraftert – shih psh. Rumanine.

   E megjithate kjo nuk do te thote qe Rama nuk eshte rrenacak. Halli eshte qe ket rrenacak do t’a zevendesosh me ne mashtrus (si Sala) ose te birin haram te tij (Bashen). Ky eshte problemi…

 26. Nuk ka alibi per nje rrenacak qe rren edhe per numrin e te vdekurve nga Covid 19. Aq me pak ajo Basha i biri i Sales tashme eshte perralle nga e kaluara.

  1. Sado te perdridhet Sala (dhe ti), prape Basha bir i tij mbetet ! Pa Salen, Basha e kish pare me dylbi kryetarllekun e PD’se – aq i paafte ishte e mbetet… .

   Madje ishte pikerisht paaftesia e tij qe i garantonte besnikerine Berishes – arsye perse e vuri aty !

   Pas 8 vjet deshtimesh, ju desh “pezullimi” ne parlament qe Berisha te ndricohej e te kuptonte paaftesine te te birit. Ju desh kjo per te kuptuar qe ky paskesh qene i shitur, i blere, kurve e korruptuar, e lidhur me banda e fondamentaliste e duhej shpallur armik ! Ku ishte ne zgjedhjet e veres ?

   Pordha me rigon ! Argumente gomeresh !

 27. Në fakt, është e vërtetë se aty ka pasur plan për ndërtimin e kullave, bashkë me Xhaminë e Namazgjasë.

  Dhe plani është firmosur nga vetë Sali Berisha kur ka qenë kryeministër, siç vërtetohet edhe nga faksimilet e publikuara më poshtë

 28. Nga Pashko tek Hajdari, Imami e Ngjela/ Saga e përjashtimeve që nga “92-shi. 26 zyrtarë të PD-së u larguan me firmën e Berishës

 29. Tani, në moshën 78 vjeçare Sulltani “idealist” Salih Berisha, pasi i kanë dështuar të gjitha projektet dhe bashkëprojektet dhe pasi veprat e tij “madhështore” ia rrëzoi koha pa pritur vajtjen “matanë”, dhe kur nga “themelues” përfundoi i përjashtuar, na premtoi “rithemelimin” nëpërmjet projektit të tij “të ri”, të cilin e ka ideuar dhe do ta zbatojë me bashkëpunëtorët e tij fosilë të “projekteve” të mëparshëm të dështuar, si T. Shehu, B. Nishani, E. Paloka, F. Ndoka dhe shumë zhele të tjera politike me të cilat na premton “kostumin e ri demokratik” të Shqipërisë dhe shqiptarëve.

 30. Ndërsa shumë njerëz ishin mosbesues kundrejt madhështisë së godinës dhe qëndrueshmërisë së saj kundrejt “tërmeteve”, dhe jo pak të tjerë e urrenin ndërtesën pasi kundërshtimi ndaj projektit të saj i kishte dërguar në burg apo internime, djaloshi malësor dhe mjek i sapodiplomuar ndihej fort i vlerësuar dhe i besuar që po i jepej mundësia të ndihmonte në lartësimin e ndërtesës në fjalë, duke u bërë anëtar i grupit projektues të quajtur PPSH.

 31. Është e pamundur ta ndash PD-në nga ai që tashmë identifikohet si Sali Ui, aq sa me plot gojën mund të rivlerësojë në kontekstin majakovskian “Kur themi Saliu nënkuptojmë Partia / Kur themi Partia nënkuptojmë Saliu”. PD është krijesë e Sali- Ui- së dhe njëkohësisht interpretuese e ideologjisë berishiane. Asgjë të përbashkët me demokracinë asgjë të përbashkët as me të djathtën qoftë klasike apo moderne. Qysh në themelimin e saj, ajo nuk kishte asnjë element demokratik. Të gjithë e kujtojnë si u krijua ajo e kush u zgjodh në krye të saj e kush e “rrëmbeu” kryesinë e saj.

 32. Do të duhej të mjaftonte vetëm një rast i vetëm, si ai i zhdukjes së Remzi Hoxhës, që Sali Berisha të zinte vend në mesin e njerëzve më mizorë të politikës. Do të duhej që vetëm ky rast të mjaftonte, që ai të jepte përgjegjësi, morale e politike, së pari para familjes Hoxha, e më pas para gjithë Shqipërisë. Por, jo. Berisha nuk e bëri këtë asnjëherë, përkundrazi, u përpoq të shfajësohej e t’ua mvesh përgjegjësinë të tjerëve, ndërkohë që vetë ishte në krye të shtetit, me gjithë aparatin e dhunës në duar.

 33. Pushteti eshte me pushtetaret dhe vetem ata jane me pushtetin.Njeriu pa pushtet dhe vetem me dinjitet eshte opozitar dhe i eger me pushtetin.Keta jane personalitet dhe personalitetin ta jep zoti,as blihet as shitet se zoti di kujt ja jep.Kjo eshte arsyeja qe analiste te tille si Bushati,Shkullaku, Rakipi,Bejtia jane me personalitet dhe quhen analiste me personalitet.Alabaket e qeverise dhe lapaqente mundohen te shajne personalitete si keta.Zoti maskaralleqet qelbersirelleqet qe bejne pushtetaret ne kete bote ka vene dhe njerez qe i demaskojne.Populli pa njerez te tille si keta te kater do ishte nje mish pa sy, pa veshe pa tru dhe zdo merte vesh ca masakra i behen.Me njerez te tille me itegritet, me kurajo me force energji te patrembur,te pashantazhushen na tregojne te verteten .Cposhtersira bejne pushtetaret.Prandaj ju o njerez qe shani njerez te tille si keta te kini frike.Ti kini frike zotit dhe ndeshkimit te tije qe thote nese ske force dhe kurajo ta denoncosh ti vete mos hidh vrere per ata qe e bejne.Kijini frik zotitme degjoni me besoni,se kam pare dhe degjuar si i ka ndeshkuar zoti kur bejne rolin e djallit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu