• |
ide | kryesore

Gjykata Speciale zgjat paraburgimin për Hashim Thaçin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Gjykatësi i procedurës paraprake në Dhomat e Specializuara të Kosovës, Nicolas Guillou, ia zgjati paraburgimin Hashim Thaçit përpara gjykimit të tij për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit të dyshuara të kryera gjatë konfliktit të viteve 1998-1999 në Kosovë.

Gjykatësi Guillou hodhi poshtë kërkesën e mbrojtjes për lirimin e Thaçit, i cili ishte një nga udhëheqësit e kohës së luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, UÇK.


“Gjyqtari i procedurës paraprake arrin në përfundimin se rreziqet që z. Thaçi do të arratiset, do të pengojë mbarëvajtjen e procedurave të Dhomat e Specializuara, ose do të kryejë krime të mëtejshme kundër atyre që perceptohen si kundërshtarë të UÇK-së, duke përfshirë dëshmitarët që kanë ofruar ose mund të ofrojnë provat në këtë rast dhe/ose duhet të paraqiten para Dhomave të Specializuara, vazhdojnë të ekzistojnë”, tha Guillou.

Mbrojtja e Thaçit kishte argumentuar se forca policore e Kosovës kishte garantuar “gatishmërinë e saj për të zbatuar një sërë masash shtesë për të siguruar zbatimin efektiv, mbikëqyrjen dhe zbatimin e çdo mase tjetër të urdhëruar nga gjyqtari i procedurës paraprake” për të mbajtur nën kontroll Thaçin.

Por prokuroria këmbënguli se “asnjë kusht lirimi në Kosovë nuk mund të zbusë rreziqet e veçanta në fjalë”.

Mbrojtja e Thaçit kishte sugjeruar gjithashtu që Thaçi të vendoset në një vend të tretë, të panjohur për publikun, i cili kishte thënë se do të zbatonte urdhrat e gjyqtarit.

Megjithatë, gjyqtari Guillou arriti në përfundimin se “rreziku i arratisjes; rreziqet e pengimit të drejtësisë dhe kryerjes së krimeve të mëtejshme” nuk mund të shpërfillen, dhe se “asnjë kusht tjetër që mund të zbatohet nuk mund të adresojë mjaftueshëm rreziqet e paraqitura nga z. Thaçi”.

Vendimi për vazhdimin e paraburgimit për Thaçin është marrë më 14 dhjetor, por është bërë publik vetëm këtë javë.

Thaçi dhe tre të pandehur të tjerë akuzohen për një sërë krimesh lufte dhe krime kundër njerëzimit, duke përfshirë ndalime të paligjshme, tortura, vrasje, zhdukje me forcë dhe persekutim nga të paktën marsi 1998 deri në shtator 1999.

Aktakuza pretendon se ata ishin pjesë e një “ndërmarrjeje të përbashkët kriminale” që synonte të merrte kontrollin mbi Kosovën “duke përfshirë kanosjen e paligjshme, keqtrajtimin, kryerjen e dhunës ndaj dhe largimin e atyre që konsideroheshin kundërshtarë”.

Shumica e krimeve në aktakuzë dyshohet se janë kryer në qendrat e paraburgimit të UÇK-së në Kosovë dhe Shqipëri.

Të katër burrat janë vetëdeklaruar të pafajshëm.

Dhomat e Specializuara janë pjesë e sistemit gjyqësor të Kosovës, por të vendosura në Holandë dhe përbëhen nga personel ndërkombëtar.

Ato u krijuan nën presionin e aleatëve perëndimorë të Kosovës, të cilët druheshin se sistemi i drejtësisë i Kosovës nuk ishte mjaftueshëm i fuqishëm për të gjykuar rastet e UÇK-së dhe për të mbrojtur dëshmitarët nga ndërhyrja.

Por e ashtuquajtura “Gjykatë speciale” nuk shihet me sy të mirë nga shqiptarët e Kosovës, të cilët e shohin atë si një fyerje për luftën e UÇK-së për çlirim nga sundimi serb.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu