• |
ide | kryesore

“Reporterët pa kufij”: Mediat shqiptare nën sulm pas nxjerrjes së audios së Veliajt

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Sulmet kibernetike që pësuan një sërë mediesh online në Shqipëri vijojnë të rërheqin vëmendjen e organizatave të rëndësishme ndërkombëtare.


“Reporterët pa Kufij” një organizatë e njohur që mbron të drejtat e gazetarëve kudo në botë ka bërë një reagim në Tëitter.


“RSF” shkruan se mediat u vënë në shënjestër pas një publikimi audio komprometues që zbulon përpjekjet e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj për të ndikuar në zgjedhjet FSHF.

“Në Shqipëri, disa media janë vënë në shënjestër të sulmeve kibernetike gjatë 2 ditëve të fundit pas publikimit të një audio kompromentuese që zbulon përpjekjen e kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj për të ndikuar në zgjedhjet FSHF. “Reporterët pa kufij” bëjnë thirrje për një hetim për ndërhyrje të mundshme politike” – thuhet në reagim.

Sulmet kibernetike përfshinë një sërë faqesh online kritike me kryebashkiakun Veliaj duke bërë të duket si një akt i organizuar. ©LAPSI.al


1 Comment

  1. Ne regjimin e E . Hoxhes ishin me te keqije sherbetoret dhe zagaret e tij se vete ai , histories perseritet, Rama ka plot te tille , Shqiperia eshte nje hangar i vertete me sherbetore dhe bythelepires pushteti kryesisht Jugoret!
    Çeshtje DNA, ajo nuk ndryshon nga brezi ne brez!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.