• |
ide | kryesore

Një propozim për zgjidhjen e krizës në PD 

-Instant, 1, Ide
jo

Ndonëse pjesa dërrmuese e opinionit opozitar po pret me padurim dorëheqjen e Lulzim Bashës, largimi i mundshëm i atij që “de jure” e drejtoi për dy mandate PD, nuk i jep automatikisht fund krizës brenda saj. Hasmëria e thellë mes demokratëve të ndarë në dy grupe, hunjtë, flaka dhe gazi lotësjellës i 8 janarit, helmi i derdhur në Facebook, kanë hapur plagë që nuk thahen lehtë.


Por, hendeku është edhe më i madh sesa kaq. Ai shtrihet nga spastrimi i gjërë që Basha (natyrisht me bekimin e Berishës) i bëri atyre që e sfidonin, tek zëvendësimi i meritokracisë me lakeizëm e deri në degradimin e opozitës në një fjetore gjigande, ku përgjumeshin rezistenca dhe revolta ndaj regjimit.


Për të rivitalizuar këtë trup të sëmurë nuk mjafton as vetëm ikja e një njeriu, as zëvendësimi i tij me një tjetër.

Prandaj, që PD-ja të ketë një shpresë për ringjallje ajo duhet të kalojë nga një proces shumë më i gjatë dhe i vështirë. Fillimisht ajo duhet ta kthejë filmin në datën prej nga nisi kjo krizë dhe të bëjë një rishikim të vendimeve që u morën prej 9 shtatorit e më pas. Akti i parë i një ribashkimi duhet të jetë një rezolutë që dënon shpalljen non grata të Sali Berishës, duke anulluar vendimet e përjashtimit të tij nga grupi dhe partia, duke e denoncuar atë si një manovër të fëlliqur lobingu të pushtetit. Merret me mend lehtë se kjo nuk është e kollajtë për të gjithë ata deputetë që gjatë këtyre kohëve kanë shprehur një dashuri më të madhe për Uashingtonin sesa për fshatin ku kanë lindur. Por, në fund të fundit, ata janë të dënuar ti binden elektoratit të 6 marsit, i cili tregoi me votë se nuk beson në atë dokument që e kishte paralajmëruar Edi Rama këtu e dy vite e gjysëm më parë.

Lexo me tej:

Negociatat/ Ç’po luhet nën rrogoz për fatin e Bashës

Një gjë e tillë do të qetësonte jo vetëm Berishën, por edhe gjithë mbështetësit e tij që rezultuan shumë më shumë sesa arrinim ta mendonin një pjesë nga ne dhe do të kontribuonte për të pajtuar dy grupimet e demokratëve. 

Vetëm pas kësaj do duhej të hidhej në diskutim hapi i dytë, që po e artikulojnë në mënyrë të parakohshme disa deputetë të cilët janë për një parti pa Bashën dhe pa Berishën. Ky format, “as njëri dhe as tjetri”, do të mund të diskutohej në një mjedis më të qetë, ku grupi i “Foltores” nuk do të kishte më frikën se dikush, i rekrutuar nga ambasada, do të përpiqej ta kthente filmin mbrapsht duke ndërmarrë të njëjtat akte personale si Basha.

Po në këtë pikë, nëse Berisha garantohet se partia e tij nuk e flak më tej si “non grata”, a do të pranonte ai të tërhiqej nga ambicia e shpallur për të garuar për kreun e PD-së?

Po të dëgjosh argumentat e tanishëm të foltorisërve ata nuk e pranojnë këtë logjikë. Ata e quajnë herezi zbrapsjen e liderit historik pasi ai është shumicë dhe pretendojnë se në demokraci pajtimi dhe konsensusi arrihen vetëm përmes mekanizmit të votës.

Po, në fakt, kjo është e vërtetë, por në kushtet ku gjendet sot PD-ja,  ky mekanizëm nuk mund ta luajë këtë rol. Sepse, në një hapsirë demokratike, vota do dhe kushtet e saj për të qenë e drejtë, reale dhe përfaqësuese. Në këtë moment, kurdo që të votohej, çdo kush e di se fitorja do të qe e sigurtë për Sali Berishën. Sepse PD-ja në 30 vjet është mbrujtur dhe ushqyer me kultin e individit, se pesha, hija dhe pushteti i Berishës kanë qenë në ato përmasa, sa kanë lënë në hije ç’do kënd tjetër. Vetëm një kohë mjaftueshmërisht e gjatë, kur individualitete të reja apo të rilinduara të kenë mundësi të bëjnë beteja politike, të mbajnë qëndrime dhe të kalisin presonalitetin e tyre, mund ta bëjë reale një garë për kreun e ardhshëm të PD-së.

Berisha nuk duhet të nxitojë të kapë karrigen edhe për një arsye tjetër. Pasi,  nëse ajo pjesë që nuk e do, i qënndron larg dhe nuk përfshihet, ajo do ia bëjë edhe më të vështirë një rezultat të kënaqshëm në zgjedhjet lokale që do të mbahen diçka më shumë se pas një viti. Po të kujtojmë se në 6 mars, të dyja PD-të bashkë nu arritën të grumbullojnë as gjysmat e votave që morën së bashku në 25 prill, kuptohet lehtë se një parti e rithemeluar nuk e ka luksin të humbasë askënd. Prandaj, nëse Berisha fiton, por nuk unifikon, ai do të pësojë një disfatë tjetër elektorale që do ta zhyste opozitën në krizë edhe më të thellë.

Duke pasur parasysh këtë edhe doktori duhet të bëjë hapa pas. Ai jo vetëm nuk mund ta konsiderojë të panegociueshme axhendën që vendosi kuvendi i 11 dhjetorit që u mbajt në stadium. Jo vetëm duhet të përpilojë një kalendar të ri politik me vëllezërit qrmiq të deridjeshëm, por mbi të gjitha, ai duhet të ketë forcën të tërhiqet nga ambica për tu ribërë sa më shpejt kryetar. 

Goditja e fundit / Bashën e braktisin të gjithë nënkryetarët

Po atëherë, nëse Basha bie, nëse Berisha nuk zë vendin e tij, si do të drejtohet PD – mund të pyesë dikush?

Një përgjigje simpliste të kësaj dileme e dha fitorja e 6 marsit në Shkodër, ku triumfoi grupi që organizoi primare dhe ku komisioni i rithemelimit nuk kishte kryetar “de facto”. Ky duhet të jetë edhe modeli i PD-së së nesërme, madje për një kohë të gjatë. Një parti e udhëhequr në mënyrë kolegjale, preokupimi i së cilës të jetë demokratizimi dhe jo riliderizimi. Ajo duhet të jetë e hapur duke ftuar së pari të gjithë të përjashtuarit dhe duke lënë në ajër mirazhin se ka plot vende të lira edhe për prurje të reja. Bagazhi i mërzisë, zhgënjimit, tradhëtisë që ka ngjallur rilindja, nuk ka pse të mos derdhet një në një opozitë të ribashkuar dhe të ripërtrirë.

Ky proces mund të zgjasi edhe mbi dy vjet sepse deri në fund të këtij mandati, PD nuk ka nevojë, as për një lider të fortë, as për një figurë simbol, asaj i volit më tepër uniteti. Nuk do të ishte aspak mëkat që lideri i ardhshëm të mund të zgjidhej në prag të zgjedhjeve të përgjithshme.

Pra, ndonëse jam shumë skeptik se kjo parti është e aftë të marrë këtë rrugë, ku gjithsecili duhet të sakrifikojë shumë nga vetja, nuk shoh një zgjidhje tjetër për shpëtimin e saj, përpos kësaj axhende me katër pika.

1)Basha të largohet sa më parë. 2) Në themel të ribashkimit të jetë një rezolutë për dënimin e shpalljes “non grata”, që denoncon manovrat e regjimit dhe garanton shumicën berishiste. 3) Berisha të heqë dorë nga ambicia për të kapur karrigen e kryetarit, menjëherë sapo ajo të mbetet e lirë. 4) PD-ja të udhëhiqet për një kohë të gjatë, në mënyrë kolegjale si e vetmja mënyrë që mund ti lejojë zgjerimin dhe ribashkimin.

Pasi, përndryshe, nëse fiton mendësia e revanshit të njërit grup mbi tjetrin, kjo parti do të shkojë drejt vetëasgjesimit të sigurtë.     

©Lapsi.al   


37 Comments

 1. Sa diabolik por dhe sa primitiv qenke Bushat. Te dinja me te rafinuar por mllefi dhe roli i sherbetorit te tjetersonka. Te zhbehet non grata pra PD zyrtarisht lufte SHBA. Te ike menjehere Luli se telendisi Berishen personazhin 30 vjecar te Katovices. Berisha te beje gjoja se ikem, te genjeje budallejte jo berishiste dhe te vije shpejt ne krye te PD se pa te permbyset bota. Me kete qe ke shkruajtur Bushat shko qije veten.

  1. Berisha nuk është engjëll, nuk është i kulluar, ka edhe ai gabimet e veta që mund të jenë edhe shumë, por ju të kuqtë që ju qan zemra për P.D. Berishës t’i rruani koqet dhe atë pjesën pak më sipër.

   1. O bardh koqja, une jam i djathte genetikisht prandaj nuk mund te pranoj nje ish sekretar partie te Ramiz Alise ne krye te se djathtes, po Bardh qe vuan nga sindroma e skavit se ke per gjo edhe vetposhtrimin dhe te shkerdhehesh kush te hedh kocken.

  2. Duam Baben …. Drejt !
   Propozimi per zgjidhjen e krizes PD e dha njeri te kafja e Rremes …. Te zhduken te gjithe frengjishtfolesit nga PD dhe Lllapsos ….. Ja kshu …

 2. Problemi Bushat është se e merrni të mirëqenë që grupi Bashës ka të njëjtën peshë si ai i Berishës. Në fakt nuk është kështu.

  Berisha arriti të mbledhë në stadium Kuvendin kombëtar duke treguar që ka mbështetjen e strukturave të Partisë Demokratike.
  Në zgjedhjet e 6 marsit tregoi që Foltorja ka mbështetjen e votuesve të djathtë, në krahasim me Logon e zaptuar nga Basha hendeku ishte ne raport 4 me 1, do ishte me i thellë nëse Basha nuk do kishte logon e PD. Votuesit opozitarë nuk dolën në zgjedhje se pse e dinin që të përçarë nuk fitonin bashki, kjo shpjegon edhe pjesmarrjen e ulët të opozitës në zgjedhje.
  Teoritë se përçahet PD po nuk deshi grupi Bashës apo UETs janë fëmijore, do harrohen që kanë ekzistuar brenda pak ditësh, raporti i forcave është i tillë që nëse Berisha bën një hap pas këta duhet të bëjnë të paktën 4 ose më shumë.

  Tani topi është në fushën e Foltores, humbësit dhe spektatorët nuk mund të vejnë kushte dhe vija të kuqe, kaq e thjeshtë është, hapen nuk hapen, marrin votues gri ose te qendrës tanimë është përgjegjësi e Berishës dhe e Foltores.
  Nuk ka më rëndësi se çfarë duan deputetët e Bashës apo keqkëshilltarët e tij, nuk kanë asnjë lloj peshe dhe legjitimiteti në elektorat njësoj si deputetët e legjislacionit të kaluar (Kerporatat etj…)

  Edhe një gjë, nëse dikush synon karrigen e Berishës duhet të dalë në “mejdan” e ta mundë atë. Skema taktike, dhe rregulla përjashtuese nuk përkthehen pozitivisht në zgjedhje.
  E kush do e shpetojë fituesin nëse Berisha nuk kandidon nga stigma e emërimit si Basha?
  Herën e fundit që nuk e meritoi dikush e pamë shumë mirë se në çfarë pikë përfunduam.

  1. amen bro!

   keta deputete te logos, kane vetem nje shans, te pranojne rithemelimin

   por kjo nuk eshte aq e thjeshte , sepse i bie te jene edhe me te pabesueshem, dhe nga ana tjeter shume prej tyre jane duke u blere nga rama. por rama nuk i blen dot sepse ne anen tjeter protestat do ti udheheqe berisha dhe shume shpejt do ti bashkohet dhe meta. ketu veshtiresohet shume situata per ramen , jo se nuk ka mjete por se eshte bere i pabesueshem shume fare dhe nuk do kete bashen me te emeruar por njerez te vertet me vite pervoje … rames realisht i rrezikohet mandati i tanishem, dhe jo me zgjedhjet e 2025

   kriza qe eshte ulur kembekryq ushqen protesten, e cila nuk ka per tu lene lene per tu shuar nga rithemelimi dhe berisha dhe me tej edhe nga meta me mekanizmat e tyre. dhe kjo i sherben demokracise dhe opozites…..dhe gjithe shqiptareve duke iu dhene mundesine te shporrin nje qeverri anti cdo gje, anti ligj anti shqiptar anti njeri anti besim anti treg anti demokraci anti pluralizem anti shtet , nje qeveri qe ne thelb ka shkaterrimin e cdo gjeje per para dhe perfitimin nga oportnitet per te vjedhur abuzuar cdo gje te mundshme!!!!

   ne kete situate deputete e logos jane si peshku pa uje sepse rama ka pasiguri per ti blere, me lehte e ka te beje marreveshje me bersihen sesa me nje tufe pa kohezion si deputetet kerperata murrizi v2.

   keta jane me keq se murrizi , jenisheri gjuzi dhe elton ilirjani , gaz bardhi deputet nuk i hyn ne pune askujt, prandaj po kerkojne te heqin bashen qe te vijne vete dhe pastaj te kene mundesi te bejne no pazar me logon me shume pak mbeshtetje

 3. YMER GELBAZA KELLIRA JA NXJERR KARIN NGA BYTHA FRROK CUPIT DHE JA FUT NE GOJE KRESHNIK SPAHIUT… thotë:

  ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA,POLICIA E KAPI DUKE JA FUTUR NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT,ZAGARET E FRUSTRUAR SEXUAL ISHIN FSHEHUR TE CEPI I PALLATIT DHE KRYENIN KETE AKT TE TURPESHEM

 4. Bushat po te kishte halla ko.. do quhej xhaja, me fal axha! Ik e p…. ti me gjith Salen. SHBA ka ven ne llogore gjithe boten ti vazhdon me Berishen dhe fantazite qe te rjedhin nga veprat e Shokut Enver!

  1. O robo a na e shpjegon dot se si edi rama e dinte 2 vjet para se ta shpallnin non grata berishen, meqe na flet per fantazi?

   1. Po robo,
    Rama me siguri ja beri Sales ket pune

    Madje dhe luften ne Ukraine, me siguri Rama e ka provoku, qe t’i heqi mendjen botes nga vjedhjet e veta !

    Kot nuk beri ca rruge andej nga Ukraina kur morri drejtimin e OSBE’se.
    Po te shofesh mire fjalimet e Zelensk’it, nja ca duket sikur i ka shkru Rama.

    Thuhet qe Putini ka fillu me lon mjekrren si te Rames, e qe mos t’a marrin vesh dynjoja, nxjerr nje sozie ne televizor.

    A c’jeni ftof nga para e mrapa ju pionieret e Sales !

    E te merremi vesh, kjo qe po them nuk perjashton fare faktin qe Rama eshte nje kokerr hajduti, qe thjesht perfiton nga idotisia e mbrojtesve te Sales si puna juj (dhe e Bushatit !)

 5. YMER GELBAZA KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDHE QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH BURRIT TE LINDA RAMES DHE ALEXANDER VUCIC

 6. Analisti,eshte,ose duhet te jete,permbi gazetarin,qofte edhe te politikes.Analiza,duhet te behet,duke patur parasysh,situaten konkrete,menyren si diskutojne dhe e perceptojne (ata qe analizohen),situaten,dhe cilat mund te jene rruget me te pershtateshme,per nje rezultat te kerkuar (te kenaqshem).Kaq,eshte analiza.Ndersa,kur merr rolin e “ustait”madhor,sic e kishte dikur Kominterni,ne kohen e komunizmit,qe jepte udhezime,direktiva,e deri ne detyra,qe duhej te kryenin ,vartesit e saj,qe ne formimin e partive,menyren se si te organizoheshin,e deri tek percaktimi (me detyrim) edhe udheqjes se saj,atehere ,del jo vetem jashte cdo te ashtuquajtur “analize”,por del edhe nga vete,aftesite e analistit,pergatitjen e tij ( qe ne rastin e nje personi,qe kurre nuk ka qene i organizuar,qe kurre nuk ka patur nje “ideal”e sidomos,kur ka qene dhe eshte gjithnje ne perpelitje,per ekzistencen e vet (qofte edhe si analist,apo edhe thjesht si i vetepunesuar,per jeten e vet),qe lekundet si nje balone,e shtyre nga era-sado e lehte te jete ajo-pa qene i bindur ,apo edhe i pa sigurrte,se ne cilen drejtim,do e coje era,ne rastin me te mire,analisti,ne keto rrethane,me mire te mendoje e te perpiqet te orientoje vehten,se sa,t’i jape mesime e leksione (pra mend),te tjereve,e aq me pak,njerezve qe kane nje experience te gjate ne politike.Por detyra e analizes,eshte te veje ne dukje edhe disa shkaqe,apo aresye,qe kane krijuar fenomenin,qe kerkon te analizoje.P,sh, nuk perrmend fare nje fakt shume te thjeshte,por qe ja ben MUUUUUUU,problemin e gjykates,qe me porosi,urdher,apo orientim,nga brenda,apo edhe nga nderkombetare,per me shume se tre muaj,nuk rregjistrojne,qofte njeren,ose qofte tjetren,pale te PD.,eshte aresyesja,e te gjitha perplasjeve te tyre.Problemi tjeter,eshte nderhyrrja e policise,ne ndihme te njeres dhe kunder tjetres. e te tjera.Keto analiza,edhe mund te ndihmonin ,mendjet perishura dhe te evinin ne funksion,mendjet,qe duhet te jene te ftohta,si gjykatat supreme,e deri tek SKPA-u.

 7. YMER GELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN:GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS-INCESTI N FAMILJEN E EDI RAMES VAZHDON… thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT DHE JA JAP LEKET PER 5 LITRA NAFTE..

 8. Kjo e bën dhe më të rëndë deklaratën e Sali Berishës. Pra kemi të bëjmë me një hajdut që ka refuzuar një bakshish. Në të gjitha rastet, hajdutët e shumë-pasuruar refuzojnë oferta korrupsioni që u duken të vogla.

  Sali Berisha në krye të shtetit si president, ka lejuar kontrabandën e naftës me ish- Jugosllavinë, vendosur nën embargo ndërkombëtare, siç është sot Rusia. Pra në vitet 92-95, Sali Berisha ka qenë për Miloshevicin siç është sot Bjellorusia për Putinin.

 9. YMER GELBAZA KELLIRA ESHTE I 2-ti NE MBARE TROJET SHQIPTARE QE KA ME SE SHUME KOHE PA E FUTUR KARIN NE PIDH , NE VENDE TE PARE ESHTE SPARTAK NGJELA… thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH BATON HAXHIUT DHE FRROK CUPIT

 10. Sugjerimi i zoti Bushati eshte interesant. Vetem per njeren pike kam shume dyshim, nese eshte e duhura: per heqjen dore te Berishes nga ambicia per kryetar te PD-se. Te imagjinojme te kunderten, sikur Berisha nuk kandidon; a do te jete ne gjendje grupi kolegjial, per te cilin flet e Bushati qe , jo vetem te siguroje kohezionin brenda PD-se, por edhe te pergatitet per te konkuruar per te fituar ne zgjedhje?!
  E leme edhe kete te dyten; marrim vetem te paren, qe eshte edhe me emergjente per partine tani, kete te kohezionit. Une dyshoj shume, qe nje grup kolegjial, ciladoqofte perbarja e tij, edhe me me te miret, me te nderuarit dhe te respektuarit, te mund te mbante te bashkuar demokratet, sidomos pas ketij shock-u 7 mujor. Une mendoj, qe Sali Berisha eshte i denuar te luaje rolin e perbashkuesit, per njefare kohe, te cilen askush nuk mund ta thote se sa e gjate a e shkurter mund te jete.
  Me duket se i pari qe ka menduar per kete zgjidhje eshte vete Berisha. Qe ne ditet e para te “Foltoreve” qe shprehur per nje ide te nje Kryeministri , i cili jo domosdoshmerisht duhet te jete Kryetari i partise. Mendoj se kjo mund te jete nje zgjidhje e mire. Berisha kryetar i PD-se, kurse Kryeminister dikush tjeter.

  1. Problemi kryesor i Berishes eshte qe i duhet nje kryetar o kryesi PD’je ne gjendje te ngrihet nqs ndonje prokuror a gjyqtar fillon te hape letrat e kaluara te Familjes.

   Duke qene se pas eksperiences Basha, Sala e ka te veshtire t’i besoje kujtdo tjetri – padyshim qe eshte i detyruar ta ruaje vete “kohezionin” per ruajtjen e by-es se tij.

   Nderkohe, te gjitha zgjidhjet opozitare qe rrotullohen rreth Sales, cojne uje ne mullirin e Rames !

   Vazhdoni me kete mendje, e do na duhet te gjitheve te mbajme Ramen ne kurriz kushedi dhe per sa kohe.

   Ju e Bushati do vazhdoni t’i vini fajin ambasadoreve, lobistve, madje dhe ketij t’imit ne eshte e nevojshme, nderkohe qe arsyeja e vertete eshte mungesa e nje alternative bindese e te PASTER

 11. YMER GELBAZA E KA HUMBUR VIRGJIRINE NE FSHATIN E TIJ KUR PUNONT COBAN,JAFUT KARIN NE BYTH NJE DHIE… thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT LLAPEN NE BYTH ALBIN KURTIT,FATOS LUBONJES ,SALI BERISHES,ARMAND SHKULLAKUT,ENTON ABILEKAJ DHE GENC SEJKOS

 12. Ne zgjedhjet e 6 Marsit, shumica e demokrateve nuk dolen per te votuar.
  SHUMICA.
  Githkush e kupton qe SHUMICA nuk do as Bashen e as Berishen.

  Perpjekjet e Bashes per te vazhduar ne krye te PDs, si edhe perpjekjet e Saliut per te ardhur prap ne krye, jane tregues i qarte qe atyre si plas trapi per PD por vetem per vjedhjet qe mundohen te mbulojne.

  Nejse, une qe po shkruaj e lashe PD ne 94 dhe vazhdoj tia dua te miren, po thelle thelle mendoj se ka per te ndodh prap historia e konferences Tiranes.

 13. Une do te thoja:

  1. Largimi i Bashes dhe moslejimi i tij te ver me kembe ne PD per gjthe jeten
  2. Thirrja e te gjithe demokrateve ne nje kuvend te madh, pa perjashtim, te rinj e te vjeter
  3. Zjedhja e kryetarit, ku kanditatura e Berishes te jete e padiskutueshme, fushe e hapur
  4. Nje analize e thelle per meritat e secilit qe ka qene ne kryesi te PD dhe denimet apo mirnjohja perkatese per ta
  5. Grupi bashist t’i ofrohet dora por pa ju lutur shume menderja, ata duhet te mbahen pergjegjes per ate qe ndodhi me pare ne PD. Nese duan te largohen, rruge e mbare i qofte, disa sahanlepires me pak
  6. Nje ftese per te perzenit e vjeter nga PD per tu rikthyer dhe rikontribuar, sipas meritave te tyre
  7. Te shikohen mire dhe te afrohen te gjithe aleatet e vertete opozitar, per te krijuar nje front te vetem, duke futur ketu edhe LSI.
  8. Perfshirje me madhe e diaspores dhe kujdes nga PD per opozitaret ne emigracion, pjese e se ciles jam edhe une. T’i merret mendimi per gjithcka.
  9. Deklarimi i Sorrosit non-grata dhe te hapet gjyq kundra te tij si sabotator i demokracise, kur ti vij koha.

  Te tjerat vijne vete. Dhe me mend ne koke kesaj rradhe se ujqit e kuq nuk flene.

 14. Lexova titullin e këtij shkrimi të Bushatit, ku ai pretendon që të dalë me një propozim për “zgjidhjen e krizës në PD”
  Si zakonisht Bushati luan me gjysëm të vërtetat reale e “të vërtetat” e tij subjektive ideollogjike të majta, ku mbizotëron mendimi se e djathta shqiptare është fatkeqësia e Shqipërisë, e perëndimi kapitalist imperialist, veçanërisht SHBA, është “armiku” i popullit shqiptar.
  Derisa erdhi Rama në pushtet, Bushati ka qenë një ndër mbështetësit e tij më të zellshëm, thjeshtë për faktin se ai ju bashkua Partisë socialiste, ish Partisë së punës.
  Rama u bë armiku i tij i madh, vetëm kur erdhi në pushtet e ju bind kërkesës së presidentit amerikan Obama, që të pranonte në Shqipëri armët kimike të Asadit të Sirisë.
  Kaq shumë e ka të thellë Bushati urrejtjen e mbjellë që në fëmini ndaj SHBA, sa që edhe kur Rama pranoi kërkesën e presidentit më të majtë amerikan, Obama, mjafton që ai ishte një president i SHBA, “të mallkuarit” nga komunizmi si një shtet “imperialist”, paçka se në luftën kundër imperializimit nazist, edhe Shqipëria përfitoi nga mbështetja e këtij shteti.
  Shtet komunist në ate kohë , ishte ish Bashkimi Sovjetik i Stalinit.
  Asnjë ndihmë të drejtëpërdrejtë nuk pati Ushtria Nac.Çl. e udhëhequr nga Enveri, prej BS,
  “Ndihma” më e madhe e komunistëve rusë, ishte që ja ngarkuan komunistëve jugosllavë të krijonin partinë komuniste në Shqipëri e që deri në vitin 1949, Shqipëria de fakto u kthye në reublikën e shtatë të Jugosllavisë titiste.
  E risjell këtë realitet historik shkurtazi të së kaluarës historike, vëtëm për të theksuar faktin se Bushati është “nalalisti” i fundit shqiptar që mund ti bëjë propozime të djathtës shqiptare për të dalë nga kriza, sepse me urrejtjen që ka shprehur ai gjithmonë kundër së djathteës e SHBA, thjeshtë është në konflikt të hapur interesi.
  Përse sulmohej Berisha në fillim vitet 90-të nga enveristët me akuzën “tradhëtar i PPSH?
  Pikërisht se kishte qenë për 20 vite antar i partisë së tyre.
  Përse mbështetet sot prej tyre që SHBA e ka cilësuar “non grata” ?
  Sepse i është rikthyer luftës së PPSH kundër imperializmit amerikan.

 15. Dje bera nje koment, ashtu ne te “nxehte”, sapo lexova shkrimin e Bushatit. Kerkova sa munda, por nuk hasa ne ndonje propozim tjeter, te pakten ne nivelin e seriozitetit te zotit Bushati. Propozimi ka vlere te posacme edhe se vjen nga nje mendje e ftohte, pa “konflikt interesi” dhe nga kendveshtrimi i interesit me te gjere te shoqerise shqiptare ne pergjithesi. Nje gje te tille e ka shume te veshtire, ne mos te pamundur per mendimin tim, ta beje nje politikan demokrat, i cilesdo pale qofte ai, te pakten tani per tani, per shkak te kompleksit nga reagimi qe mund te vije sojesh. Por, nuk mund ta bejne as shumica derrmuese e kolegeve te Bushatit, per shkak te komprementimit me palet politike, e mbi te gjitha per shkak te mungeses se integritet profesional.
  Po ndalem ne dy pika te propozimit te Bushatit, porqe jane te nderlidhura me njerat-tjetren, ndoshta ne formen shkak-pasoje: rezoluten per denimin e shpalljes nongrata dhe terheqjen e Berishes nga ambicia per kryetar partie, te pakten per nje fare kohe.
  – Per terheqjen e Berishes, nuk e di sesa e efektshme mund te jete, per shkak se ai eshte protagonisti i gjithe ketij gjallerimi e mobilizimi te demokrateve, qe kulmoi me 6 mars. Pra, demokratet jane ketu ku jane ( ne kuptimin e shpreses qe lindi pas shock-ut te 25 prillit dhe shpalljes nongrata), per shkak te Berishes. I gjithe ky reagim i bazes demokrate qe e kemi pare keto muaj, eshte vetem per hir te Berishes; edhe rezultati i 6 marsit, pertej respektit per kandidatet, ishte per shkak te angazhimit te Berishes.
  Keshtu, nese Berisha do te terhiqej, nuk e di sesa e predispozuar do te ishte baza demokrate qe te mund te ruante kete entuziasem te fituar deri tani dhe aq me shume per ta ngritur ate ne nje nivel tjeter. Ky eshte dyshimi im.
  – Per denimin e shpalljes nongrata, mendoj qe eshte shume intriguese, ne kuptimin qe hap shtigje per diskutime shume me te gjera.
  Une po kap vetem nje aspekt: ate te impaktit qe mund te kete tek mbeshtetesit e deridjeshem te Bashes.
  Per mua mbeshtetesit e Bashes, sidomos deputetet, jane djegur politikisht qe me nisjen e “Foltoreve”; me 8 janar ata u dogjen dhe u perveluan. Edhe sikur vete Berisha te dale publikisht dhe t’u jape doren e pajtimit secilit prej tyre, e te shprehet se “ndodhi c’ndodhi ta leme pas”, nuk ka asnje shans qe elektorati demokrat, kaq i zemeruar keto muaj nga Basha dhe mbeshtetesit te tij, te mund t’i jepte voten ndonjerit prej tyre. Nje pjese e tyre eshte e vetedijshme per kete; sidomos ata qe kerkojne edhe largimin e Berishes, kjo per shkak se kjo kerkese e tyre, sidomos ne kete situate teper favorizuese per doktorin, kjo tingellon si nje kerkese naive dhe apolitike; por keta e bejne gjithsesi; e bejne pikerisht se e dine qe jane te djegur gjithsesi.
  Po ku hyn propozimi i Bushatit ketu? – Hyn tek shansi , sado me propabilitet te vogel te jete ai, qe te mund te kete shprese, qe ndoca prej ketyre deputeteve te mund te shpresoje se edhe mund t’i falet “mekati”. E kane rastin. Propozimi i Bushatit ( per nongrata-n) eshte shume serioz dhe mbeshtet mbi nje te vertete qe e dime te gjithe, por vetem nje pjese prej nesh e pranojme. Kjo eshte mundesia e vetme per keta deputete; nuk ka tjeter; nuk mund te kete.
  Edhe sikur vete Berisha, sic thashe me lart, te tregohej elastik ndaj qendrimit te atyre qe kerkojne terheqjen e tij per shkak te nongrata-s, demokratet e thjeshte, nuk do t’ua falnin kurre. Mund te duket si e paarsyeshme ne pamje te pare, dhe sikur kemi te bejme me fanatike qe bejne gjithcka per liderin e tyre, por nuk eshte keshtu.
  Eshte fenomen i njohur psikologjik; si tek individet ashtu edhe tek turmat; nuk po hyj ne shpjegime te metejshme, se nuk eshte vendi; por, demokratet e kane marre personale tani; secili prej tyre vec e vec, dhe te gjithe se bashku si mase zgjedhesish.
  Propozimin e Bushatit, pervec ish-Bashisteve, duhet ta marrin edhe mbeshtetesit e Berishes; e them kete, se verej se ka syresh, qe e shohin si problematike nongrata-n” ndaj Berishes; te lexojne me vemendje edhe shpjegimin e Bushatit, ketij antiberishisti te palekundur, te lashte do te thoja, dhe t’u vije turp qe nuk duan ta pranojne te verteten ashtu sic eshte, dhe qe kostoja qe ata mbase besojne qe mund te kete edhe pse e tille, eshte gje po gje ne raportin me te verteten , e cila eshte kushti sine qua non per ringritjen e PD-se dhe te opozites ne pergjithesi; gjithmone nese e duan me te vertete kete.

  1. O Skypion “fillozofi”.
   Mendon vërtetë si Bushati se Shqipëria do të lulëzojë e do të bëhet shkëmb graniti i demokracisë në botë, vetëm po të dalë kundër SHBA ?
   Përgjigju shkurt kësaj pyetje e mos u zgjat kot me sofizma e sugjerime paragjykuese.

 16. “U habitëm nga fjalët e Sali Berishës se 10 vjet më parë ai refuzoi rryshfetin gjoja të propozuar nga Gazprom për zhvillimin e projekteve energjetike në Shqipëri. Na lind natyrshem pyetja: sa kërkoi zoti Berisha që as Gazpromi nuk mundi t’i mbledhë dot ato “shuma përrallore”?”Ti je ai shpellkari qe mbane nje cante ne dore por e ke bosh,por canta te duhet tu hequr si filozofi i salihut

 17. Demokratet ata qe kane mbetur ne kete vend dhe populli ne pergjithesi harrojne shpejt, harruan 2013 dhe rezultatin katastrofik te berishes. Rames i duhet vetem 6 muaj propagande para te fitoje. Po zhelefinen dhe patokun a do i fale sala valle?

 18. projekti I TAP nuk është projekt I Sali Berishës por një projekt ndërkombëtar ku Shqipëria është segmenti më i shkurtër i saj. Sali Berisha ka pasur në dorë vetëm ta refuzonte TAP por për këtë mund të mos qëndronte në karrige as 24 orë. Madje dhe kështu si e ka nënshkruar, Shqipëria është vendi që fiton më pak se kushdo tjetër nga TAP pasi ende nuk merr dot asnjë litër gaz. I vetmi fitim që kemi deri tani është se jemi brenda një korridori energjetik të sigurt I mbështetur nga Perëndimi,shpellkare vraponi per te mare leket e protestes salihu e likja po hedhen para me thase

 19. Ofertën e rusëve për të devijuar dhe kushtëzuar TAP-in me futjen e Iranit si përfitues, nuk e paskërka pranuar. (Besohet se përfaqësues të CIA-s i thanë në zyrë se do varej si Sadami nëse hynte në një lojë të tillë.)

  Po çantën e parë me 10 milionë euro a e pranoi nga Taçi në këmbim të faljes së ARMO-s?

 20. Me sa duket ka qenë qeveria Berisha që i është lutur Gazpromit që të vijë në Shqipëri, por ky i fundit e ka refuzuar.

  Kjo kronikë televizive e vitit 2006 tregon ish-ministrin e Jashtëm të qeverisë Berisha, Besnik Mustafaj gjatë një vizite në Moskë, ku ai “ka përcjellë interesin e qeverisë shqiptare që Gazprom të vij në Shqipëri”.

 21. por amerikanet e dinin që Berisha po punonte me rusët”, shkruan ai.

  Sali Berisha deklaroi se rusët i kishin bërë një ofertë përrallore, për të sabotuar projektin e TAP.

  Por me sa duket, siç thotë drejtori i Albetrol, Berisha nuk e ka pranuar ofertën e rusëve, pasi nuk i kanë afruar aq sa pretendonte ai.

  1. Sali Berisha është damkosur si minues i demokracisë, shantazhues i sistemit të drejtësisë dhe familjarisht i akuzuar për korrupsion domethënës. Ky është një problem si për SHBA, dhe për Bashkimin Europian, dhe këtë problem e kanë zgjidhur, duke u distancuar nga Sali Berisha. Këto tri epitafe janë të gdhendura mbi varrin e tij politik. Mbi varrin fizik nuk ka rëndësi se çfarë shkruhet, se është çështje familjare.

 22. Besnik Mustafaj gjatë kësaj vizite, ku ai i ka përcjellë drejtorit të Gazprom, interesin e qeverisë shqiptare që Gazprom të vij në Shqipëri.

  kadıköy escort
  bostancı escort
  ataşehir escort
  anadolu yakası escort
  pendik escort
  kurtköy escort
  maltepe escort
  kartal escort
  anadolu yakası escort
  antalya escort
  antalya escort
  ankara escort
  ataşehir escort
  kadıköy escort
  bostancı escort
  escort bostancı
  kartal escort
  escort kartal
  escort maltepe
  maltepe escort
  escort pendik
  ataşehir escort
  kadıköy escort
  pendik escort
  maltepe escort
  kartal escort
  Për më tepër, vetë z.Mustafaj shprehet se prej dy vitesh qeveria Berisha lutej, por Gazprom nuk ka shfaqur interes.

  Ndaj ishte e nevojshme kjo vizitë.

  Kjo është e kundërta e asaj që pretendon Berisha.

 23. çdo i akuzuar, i arrestuar, pa marrë vendim gjykata, është thjesht një i pandehur. Nën këtë logjikë keni dalë në protesta e keni mbrojtur politikanët që u lërojnë arat këtu e 40 vjet me shumë se Hoxha me Kompani. Askush nuk di asgjë në ç’pozicion ndodhet Lila.

 24. “Gara e Bashës me Olldashin, e falsifikuar”, Topi: Basha i largoi figurat historike të PD me aprovimin e Berishës

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.