• |
ide | kryesore

Danimarka dhe Suedia akuzojnë Rusinë për shkelje të hapësirës ajrore

-Instant, Arkiva, Planet

Danimarka dhe Suedia kanë thënë se një aeroplan spiun rus ka shkelur hapësirën ajrore të të dy vendeve.


Të dy po thërrasin ambasadorët rusë për incidentin.


Komanda Daneze e Mbrojtjes i tha AFP se avioni ishte një avion zbulues që ishte në hapësirën ajrore daneze për “një moment shumë të shkurtër” dhe se avionët danezë F-16 “ndërhynë menjëherë”. Ai shtoi se incidente të tilla janë të rralla.

Ministri i Jashtëm danez Jeppe Kofod tha se shkelja ishte “krejtësisht e papranueshme dhe veçanërisht shqetësuese në situatën aktuale”.

Ndërsa Danimarka është anëtare e NATO-s, Suedia po debaton nëse duhet t’i bashkohet aleancës.

Megjithatë, ministri suedez i mbrojtjes i tha gazetës Dagens Nyheter se nuk kishte prova se incidenti ishte i lidhur me këto diskutime.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.