• |
ide | kryesore

Cicërimat e përgënjeshtrimeve pa kufij

-Instant, 1, 2, Ide

Askush nuk ka pritur raportin bombë të Reporterëve pa kufij për të kuptuar se gjendja e mediave në Shqipëri është katastrofike. Konsumatorët gjithnjë me të zhgënjyer të saj nuk kanë nevojë për ditën ndërkombëtare të lirisë së shtypit që të çuditen me faktin se kemi humbur 20 vende në klasifikimin botëror, se jemi renditur të fundit në rajon, madje as për të mësuar se, në ato gjysëm demokraci ku ndodh që qeveritë të ndryshohen, hapsira për gazetarët bëhet automatikisht më e madhe. 

Njërëzve që reken të mendojnë u mjafton të shohin me sy atë që mediat e mëdha, të shndëruara në megafonë të pushtetit, trasmetojnë përditë. Ata dinë ta dallojnë fallcitetin e një kryebashkiaku që shfaqet non stop në ekrane duke mbjellë pemë, ndonëse qyteti i tij po betonohet frikshëm. Ata janë mësuar ti lexojnë heshtjet e turpshme, që pason dhënien e çdo koncesioni të madh, apo të çdo lejeje ndërtimi në qendër. Ata janë të ndërgjegjshëm se si po bien liçensat televizive, njëra pas tjetrës, në dorë të oligarkëve dhe si po involvohet drejtpërdrejt shefi i qeverisë me emërimet e drejtorëve të informacionit. Ata arrijnë ta kuptojnë se pse gazetarët qëndrojnë si pula para Ramës, kur ai dërgon për “riedukim” kolegen e tyre, që i bën një pyetje më shqetësuese sesa duhet.  


Lexo me tej:

Pse turfulloi Rama kundër raportit për degradimin e lirisë së mediave  

Pra, në këtë kuptim, as raporti i sivjetëm i organizatës prestigjoze “Reporters sans frontieres”, që kryen prej 20 vjetësh klasifikimin e lirisë së medave në afro 200 shtetet të botës, nuk përbën një lajm surprizë.

I tillë është në fakt qëndrimi i kryeministrit Rama. Po të lexosh reagimin që ai bëri menjëherë pas publikimit të të dhënave nga “Reporterët…”, kupton gjithçka. Rama jo vetëm nuk pranon asgjë, por në të kundërt e paraqet situatën përmbys. Sipas tij këtu jo vetëm nuk kemi të bëjmë me mungesë lirie, por ekziton një liri aq e madhe, sa është kthyer në një të keqe të pakontrollueshme. 

Natyrisht këtu nuk është vendi të merresh me sofizmat e kryeministrit. Eshtë e kotë të biesh në grackën e tij për të spjeguar se edhe shpërdorimi i lirisë, përhapja e lajmeve të rreme, mbipopullimi me media që sa më shumë financohen, aq me alergji kanë për faktet, janë efete të mjedisi me liri të cunguar. Thelbi është tjetër kund. Eshtë tek këmbëngulja e Edi Ramës, për të anashkaluar, shpërfillur, injoruar apo tallur një tjetër raport të rëndësishëm të njohur botërisht. Ai po sillet edhe me klasifikimin e “Reporterëve pa kufij”, njësoj sikurse bëri me gjetjet e fundit të Departamentit të Shetetit, që fliste për një korrupsion kapilar në të gjitha hallkat e qeverisë. Ai po përdor të njëjtin standart sikurse bënte dikur me 15 kushtet për hapjen e negociatave nga BE, apo me të gjitha shkrimet kritike që mediat prestigjoze botërore kanë bërë gjatë qeverisjes së tij.

Dhe ky mohim këmbëngulës e ka një domethënie. Ai nuk vjen as nga budallallëku, as nga symbylltësia inatçore. Sepse Rama nuk është i pafatë, por thjeshtë manipulator. Ai e di se e kontrollon sistemin propogandistik që ushqen dhe menaxhon vetë deri në atë pikë sa statusit të tij në Twitter ti bëhet më tepër jehonë sesa një raporti ndërkombëtar.   Shembull ilustrues për këtë është një ngjarje e ndodhur vetëm pak kohë më parë, kur në Shqipëri erdhën, njëra pas tjetrës, edhe ish kancelarja Merkel edhe presidentja e BE-së, Ursula Von der Leyen. Të dyja me të njëtat tone e bënë të qartë se Europa nuk e përkrahte idenë e “Ballkanit të hapur” në dëm të nismës së procesit të Berlinit. Nuk kaloi shumë kohë dhe një nga ekrantet tona prezantoi rezultatet e një prej sondazheve mw serioze në vend. Konkluzioni i tij qe se shumica e shqiptarëve mendojnë se “Open Balkan” ka mbështetjen e plotë të BE-së.

Ky pra është efekti i shtrëmbërimit të realitetit ku propaganda e atij që kontrollon aparatin e informacionit mbyt dhe zërin e kancelares gjermane apo shefes së komisionit europian.

Me të njëjtin stil, tashmë të shndërruar në art, Rama u rek të vrasë sot me një Twitter, rokullisjen skandaloze të lirisë se mediave që çertifikuan Reporterët pa kufij. Në pamje të parë kjo mund të jetë një gjellë e mirë për për shumicën e mendjeve përtace. Por, për këdo që do ta vërë trurin sadopak në punë, postimi i shefit të qeverisë është një autogol, që e bën më të besueshëm klasifikimin që na rendiste të fundit në rajon. Sepse në çdo vend ky kryeministri mendon se mund të mbysë me një cicërimë gjetejet e një organizate prestigjoize ndërkombëtare, hapsira e informimit të lirë ka vdekur.

©Lapsi.al  

    

26 Comments

 1. Bravo Bushat, Je njesh, Mos iu ndani Rames, se per ju median kjo eshte kauza juaj. O tani o kurre merruni eshte koah te merreni me te cdo dite. Na ktheu 100 vite mbrapa psikopati, keshtu qe te pakten mos t’i ndahemi deri sa te rrezohet

  1. Ka icik kontradikt ktu. I thua andit te lehe perdite kunder rames dhe ai ankohet qe se lene te lehe. Tani i leh o sleh, te dyja sqendrojne apo jo daku? 😉

   1. Sieg heil vet fakti qe ti i thu nje gazetari qe flet me fakte se “leh” tregon se “kontradikta” qendron vec me interesat e tua e te rames. ik mbushu !

  2. Kur flet kurva për moral,flet edhe Bushati për median e pakapur!
   Ai që mbet gjithë jetës duke u lëpirë sa majtas djathtas….
   Ky është kulmi,jo vetëm qendrimet e Berishës dhe Ramës!
   Berisha dhe Rama janë dhunues të gazetarëve!
   Bushati është dhunues i gazetarisë!

  3. Andi Bushati dhe Armando Stropska Shkullaku jane plehrat e gazetarise SHqiptare! Sa turp,sa poshtersi. Keta te dy te shitur e dine mire se po te ishte Saliu ne krye dhe keta te shpifnin keshtu ne c’do TV ne c’do shkrim Saliu do t’i kishte trajtuar me kujdes,si njehere e nje kohe! PD beri si i e keshilloi Andi,pa pile dhe humbi dhe rende bile. A ka fytyre ky njeri por edhe njeriu nga Stropska te shfaqen me si gazetare! Turpi eshte per njerezit e ndershem dhe jo per maskarenjte!

 2. Rama eshte kthyer si Saliu qe shante kedo qe e kritikonte BBC,VOA ,DW e te tjera.
  Kur velesh nga pushteti dhe paraja te duket vehtja tamam mbret.
  Me kujtohet Berisha kur BBC e pyeste per korrupsionin -pergjigja ishte se JU(BBC) nuk e njihni mire punen dhe liria e madhe qe Saliu i kishte prure shqiptareve prekej me dore.
  Me kete opozite familjare Rama do te behet akoma me diktator sepse te gjithe luftojne per karriken.
  Natyrish qe shtypi shqiptar qe nuk ka asnje peshe ne bote merret edhe presidentet dhe K/m e botes biles japin dhe mendime se si do te jete koha dhe si ka qene.
  Merzitesh kur sheh diletante ose kalamaj qe bejne pytje se si eshte me mire ne France apo ne Shba konservotarizmi apo liberlizmi,idiot fare kur komshiu i tyre i ben shurren ne koke .
  Rama gjen pa ben.
  Me keta ciliminj pa asnje formim tall bythen kushdo.

  1. Rama gjen pa ben. Ama te tjeret ia tregojne vendin. U mundua ta perdori Zelenskin per ti rene ne sy europianeve dhe amerikaneve, por Zelenski ia beri te qarte qe s’ka kohe per llafe grash por per vepra.dhe 1 kerkese te vetma ia beri. Te shofim a do e realizoje ky palacua yne. megjithesi sic po shihet nga patrozhanistet e tij qe kane filluar te shajne Ukrainen, perseri Rama do e tregoje veten qe nuk eshte burre i veprave, por eshte i mire vetem per propaganda,dmth llafe grash

   1. Ky zhelensk pallosho mjaft na cau karin se si shum po i jep gojes gruqimi. Se ca bejm ne e dim vet sdo na e tregoje cifuti mamqir

    1. Nesoj si endhjeri edhe ed-dhjeri.
     .Ne kohen e diktatures edhe Shqiperia kishte firmosomur akordin e Helsinkit per te drejtat e njeriut, dhe per kete komiteti i saj ju kerkonte vendeve firmetare tu dergonin nje raport vjetor per lirite dhe te drejtat e njeriut…e per kete vinte kerkesa vjetore nga ky komitet..Si atehere edhe tani duhej pyetur si endhjeri dhe ed- dhjeri, ngaqe kishin e kane gjithcka ne doren e tyre, e pasi e pyeten: Shoku, Enver ; na ka ardhur kekesa per raporitn vjetor nga komiteti i Helsonkit per te drejtat e njeriut , ç’fare ti shkruajme?! Endhjeri ju paergjigj si i çakerdisur …….

     “Ti genjejme……,tu qijme t’emat”

 3. Edhe shoku Enver, ndjese paste, nuk i pranonte akuzat e imperialisteve.
  Na marrçin te keqen, se kemi Partine te forte e sipatrembur!

 4. ZENI I BABIT JA FUT KA**N NE PIDH ARMINA MEVLANIT-YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE KOL SALLAKU SKYPE-s thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT, KOL SALLAKU SKYPE-s DRITAN HALE’s ,KRESHNIK SPAHIUT DHE BATON HAXHIUT

 5. Sa qahesh mer and kaqoli. Ti flet me goje e me byth kunder te gjatit edhe ste ndalon kush. Edhe syri tv. Edhe ora news. Edhe sonila meco turitransi. Edhe vizion tv. Dhe prap ankoheni. Rac pederastesh

  1. o alban o patronazhist, kur bie liria e fjales nuk dmth domosdoshmerisht te te mbyllin gojen me Burg si ne kohen e Hoxhes se medemek jemi anetar pretendent per EU e di ti ket gje apo te ka mbet ora ne vitet 70-80.

 6. YMER GELBAZA JA LEPI QIMET E BYTHES FATOS LUBONJES,ARMAND SHKULLAKUT,YLLI MANJANIT DHE ALBIN KURTIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH CARLO BOLES BOLINO

 7. Milica për të gjithë ata që nuk e dinë ka qënë vjehrra e Sali Berishës, nëna e Liri Berishës dhe pavarësisht se në shqip quhej Vera, kjo nuk e ka penguar atë që dhe vajzës së saj Lirie si emër pagëzimi t’i vendosë emrin serb Sllobodanka.

  Dhe përmendja e këtij emri nga analisti nga Kosova, të shoqëruar dhe me shpjegimin se njerëzit e Milicës kanë qënë njerëzit më të afërt të krerëve të regjimit të atëhershëm në Jugosllavi,ty andi i kapos dhe kolegeve si Qimi,tani i fevziut rama ju ka vendosur gjoba njesoj si salihu qe i vendosi nje tv kombetare miliona euro gjob,po ti andi kerkon njeriun e bute salih qe te djeg brenda ne redaksi

 8. Ka 31 vjet që dhunon gazetarë, kryen sulme asgjesuese ndaj redaksive të gazetave kritike, burgos gazetarë dhe është i vetmi politikan i rajonit, i gjallë (pasi Milosheviqi ka vdekur) që është shpallur “Armik botëror i shtypit” dhe sot vajton për lirinë e shtypit duke qenë dhe pronar shtypi.

  Mjafton 24 orë nga jeta e këtij njeriu për të kuptuar gjithë hipokrizinë e jetës së tij.

 9. kur s’te ka burgosur ty o buburrec i Salih Malokut ,Rama nuk do burgosi njeri apo ti djegi redaksine e rrafi gazetare si Salih Maloku

  1. Rama rreh e shkelmon vetem patronazhiste kurva si ti dhe me pas i detyron ti thurni lavde. Ju rreh e nuk ju len me qa se e di qe kurvat si ju dajakun e kane te pa ndare nga bytha.

 10. Në pritje që të vijë e djathta e Evi Kokalarit, një akt të cilën vetëm kjo zonjë në Amerikë dhe aleati i saj Sali Berisha në Tiranë, kanë harruar se ka ndodhur tashmë në vitet 2016-2020 kur qeverisi Donald Trump. Dhe atëhere “e djathta amerikane” nuk pati asnjë grimë simpati e mbështetje më shumë për PD

 11. GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS…INCESTI NE FAMILJEN E EDI RAMES VAZHDON-YMER GELBAZA INFO…. thotë:

  YMER G KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH EDI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE FRROK CUPIT

 12. nuk ka serish asnje transparence per listat e anetaresi se PDSH; 5) kandidatet nuk jane pyetur per perberjen e Komisionit, sipas parimit te shokut Stalin “populli voton, votat i numerojme ne”; 6) zgjedhjet po mbahen nderkohe qe PD eshte e percare me keq se 1 vit me pare!

  E vetmja gje qe ndryshon nga zgjedhjet e vjedhura ne 13 qershor me keto te 22 majit eshte se po kalojme nga “Lul Brava” tek “Doktor Dryni”!

 13. Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) mendon se vendi pastron rreth 100 miliardë paund në vit. Qeveritë e njëpasnjëshme britanike mesa duket nuk kanë bërë mjaftueshëm për të luftuar diçka të tillë.

 14. doktorit i duhet marrë parasysh konstatimi meqenëse punët e Sigurimit të Shtetit mund t’i dijë mirë për aq kohë sa ka qenë Sekretar Partie. Ajo që harron ai është se namin në Shqipëri për biruca e tortura e ka SHIK-u i Bashkim Gazidedes dhe Policia e Agron Musarajt. Që si kur vrisje veten, ashtu dhe kur u ngelje në dorë në tortura, të hidhnin në kënetë.

 15. Nje nga shkaqet kryesore te zbritjes ne renditje te medias jeni ju gazetaret qe shiteni sa andej ketej si tua doje interesi ju . Media ne kete moment nuk eshte e besueshme me shume sesa nuk eshte e lire.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.