• |
ide | kryesore

Napoli, pas 10 vjetësh është dita e lamtumirës së Insigne: pas xhiros në fushë, festë me Gigi D’Alessio

-Instant, Sport

Është koha për të thënë lamtumirë. Pas dhjetë vitesh dashuri, 121 gola (shënuesi i dytë i të gjitha kohërave) dhe tre titujve, në ndeshjen e sotme kundër Genoas, Lorenzo Insigne do t’i thotë lamtumirë Napolit dhe tifozëve të tij në një “Maradona” të tejmbushur me njerëz, për lamtumirën e fundit të kapitenit të shumë betejave. Në të ardhmen e Lorenzos është MLS, Toronto FC, por para se të niset për në Amerikë, me shumë mundësi në një det lotësh, do t’i japë lamtumirën publikut të tij, me të cilin ndër vite marrëdhëniet nuk kanë qenë gjithmonë idilike.


Ndonëse e ka vënë gjithmonë fytyrën me përgjegjshmëri, Insigne jo gjithmonë ka arritur ta bëjë veten të dashur për publikun i tij (ose të paktën nga pjesa më e zhurmshme e tij), por në thelb nuk ka dashuri që nuk janë të trazuara dhe sot numri 24 do të marrë vlerësimin e duhur pas 10 sezonesh, 432 paraqitjesh dhe tre trofesh të vendosura në palmares (dy Kupa të Italisë, në edicionet 2013 dhe 2020, dhe një Superkupë Italiane në 2014). Keqardhja e vërtetë mbetet titulli kampion, një ëndërr në zemër që është thyer dy herë, fillimisht me Sarrin dhe më pas me Spallettin.


Kualifikimi i Napolit në Ligën e Kampionëve është mbyllur, por për ‘kërcimin e tij të fundit’ kapiteni i të kaltërve do të merrte ndonjë kënaqësi më shumë: e para do të ishte të siguronte vendin e tretë dhe në fund të mbyllte kampionatin para Juventusit në renditje pas njëmbëdhjetë vjetësh, e dyta ajo e shënimit të një goli dhe shkëputjes nga Hamsik në renditjen e golashënuesve më të mirë të historisë së Napolit.

Pas xhiros në fushë dhe përshëndetjes për publikun, gjatë javës do të jetë edhe momenti i festës së lamtumirës: Insigne do të përshëndesë miqtë dhe shokët e tij me një festë të madhe të planifikuar për të mërkurën më 18 maj në një klub në periferi të Napolit. Mes afërsisht dyqind të ftuarve, nënvizon Corriere dello Sport, do të jetë edhe De Laurentiis e Spalletti, ndërsa të ftuar nderi do të jenë Gigi D’Alessio dhe Clementino.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.