• |
ide | kryesore

Dëshmia/ Kush e kërkoi dhe si dështoi atentati ndaj pronarit të shkollës Willson

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

I penduari i drejtësisë Nuredin Dumani ka rrëfyer se paratë për atentatin ndaj administratorit të shkollës Ëillson, Lulzim Masha i ka marrë nga Suel Çela, por personi që e donte të vdekur biznesmenin nuk ishte ai.

Para prokurorëve të SPAK, Nuredin Dumani ka treguar se me personin në fjalë ka komunikuar vetëm përmes Çelës, dhe se nuk ia ka marrë vesh kurrë emrin porositësit të vërtetë.


Dumani tregon se atentatin ia la në dorë Henrik Hoxhajt dhe Skerdi Tasit, të cilët dështuan pasi iu bllokua arma. Pavarësisht kësaj, Dumani tregon se njeriu që e porositi atentatin i ka dërguar paratë dhe nuk është shqetësuar. “Mjafton të jenë çunat mirë,”- ka thënë urdhëruesi.

Në pranga për atentatin ndaj Mashës u vu Skerdi Tasi. Tashmë është vënë nën akuzë edhe Henrik Hoxhaj dhe vetë Dumani për të njëjtën ngjarje. Masha shpëtoi pa e kapur plumbat e para grupit hetimor tregoi se nuk kishte konflikte me njeri.

“Gjatë komunikimit që kam pasur me Suel Çelën në Matrix më dha një kontakt të një mikut të vet, që ishte i interesuar për eliminimin e pronarit të shkollës Ëilson. Më dha kontaktin e këtij personi dhe me këtë person fola disa ditë dhe më kërkoi eliminimin e pronarit të shkollës Ëilson për shumën 150.000 Euro.

Më kishte dërguar disa foto, garazhin e banesës (i cili ishte me hyrje dhe dalje të ndryshme), në zonën e Bllokut, foton e personit që kishte shkollën, foto ku ishte së bashku me gruan dhe djalin e tij në një restorant. Unë fillimisht që të kryeja këtë punë i kërkova 200.000 Euro. Ai më ofroi shumën prej 150.000 Euro.

Këtë person nuk e kam parë asnjëherë dhe nuk e njoh dot. Në telefon regjistrova vetëm numrin e kontaktit të tij. Për këtë vrasje unë kontaktova Henrik Hoxhaj (Rikun) dhe shokun e Rikut që thirrej nipçja dhe për të cilin kam dhënë shpjegime edhe më parë.

I thashë Rikut që do ti jepja 100.000 Euro që të kryente këtë punë. Me Rikun kontaktova në telefon me aplikacionin “Matrix”. Rikun në Matrix e kam regjistruar kusho. Riku pranoi dhe unë i dhashë atij fotografinë e personit si dhe të ambienteve që mi kishte dërguar i interesuari për të realizuar vrasjen. Henriku më ka treguar se pronari i shkollës Ëilson e pinte kafen zakonisht te lokali përballë garazhit.

Gjithashtu, Riku më ka thënë se ndjekjen e pronarit të shkollës Ëilson e ka bërë edhe …………. që ka lokalin në …….., duke informuar Henrikun për lëvizjet e tij pasi banesa e tij ishte afër me lokalin e ………… Riku ka ardhur në Kosovë me një makinë Ëolksvagen Passat ose Pheiton dhe në bisedë me të i thashë për objektin që duhej të vriste si dhe i dhashë një armë skorpions 7.65 mm të cilën e mbaja vetë.

Mbaj mend që Riku ka ardhur edhe një herë tjetër dhe më ka takuar në Kosovë ku ishte së bashku me nipçen. Kur ka ardhur me nipçen Rikut i kam dhënë edhe një pistoletë. Gjatë kohës që unë isha në Kosovë, kam komunikuar me Rikun nëpërmjet telefonit, i cili më kërkoi një automjet për të realizuar atentatin ndaj pronarit të shkollës Ëilson.

Për këtë unë i kam shkruar …………………, të cilit i kërkova një automjet për punë (atentate). Makina ishte Golf 4, ngjyrë blu e errët. Këtë makinë Riku e ka marrë dhe e ka sjellë në Tiranë dhe më ka thënë se është në një garazh por se di se ku. Në dijeninë time kjo makinë nuk është përdorur për punë nga Riku.

Pagesën për këtë makinë ia ka bërë Riku personit i cili ka dalë me një Jep Cheroke blind. Riku më ka treguar se, kur ka shkuar të marrë makinën e kanë pritur dy persona, ku njëri prej tyre e ka nxjerrë makinë 30 metra larg nga blindi dhe më pas kanë qëndruar të dy në makinën e blinduar duke pritur mbërritjen e Rikut, “nipçes”…

Sipas Rikut njëri nga personat në blind ka qenë trup i mbushur dhe qeros. Ditën e ngjarjes Riku komunikoi me mua në Matrix dhe me tha “kusho lëre se u fëlliqëm”. Riku më tha se i ishte bllokuar arma. Sipas Rikut në drejtim të objektivit ka qëlluar nipçja. Nuk e di se çfarë makine kanë përdorur për të vajtur apo për tu larguar nga ngjarja.

Pas ngjarjes i shkrova kontaktit që më dha Suel Çela dhe i thashë “me fal se dështuam”. Ky personi me tha se “e kishte marrë vesh” dhe më tha “të jenë mirë çunat”. Fola dhe me Suelin për këtë por e trajtuam si me shaka, pasi ai ishte i kujdesshëm në bisedë.

Për këtë porosi Henriku ka marrë 10.000 Euro kapar. Personi i cili ishte i interesuar dhe që ma kishte dhënë Sueli, më tha nxirr dikë te Tegu të marri kaparin prej 10.000 Euro. Më pas unë komunikova me Rikun të cilit i thashë të shkonte te parkingu i TEG-ut që të merrte 10.000 Euro.

Henriku më ka thënë se ka shkuar me një makinë ML dhe kur ka qenë te parking e kam thënë të presë në makinë, më pas i ka shkuar te xhami një person që i ka dhënë porosinë prej 10.000 Euro. Edhe pse puna nuk u krye nuk e kemi kthyer shumën prej 10.000 Euro” – thuhet në dëshminë e Dumanit. ©LAPSI.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.