• |
ide | kryesore

Ish-punonjësja e Amazon dënohet për vjedhjen e identitetit të 100 milionë njerëzve

-Instant, F1, Stil

Një ish-punonjëse e Amazon nga Seattle, Uashington, u dënua për hakerimin e bazës së të dhënave të Capital One dhe vjedhjen e numrave të sigurimeve shoqërore së bashku me datat e lindjes së 100 milionë njerëzve.

Paige Thompson, 36, punonte si inxhiniere për Shërbimet Web të Amazon dhe thuhet se mburrej për krimin në tabelat e mesazheve dhe mesazhet me tekst. Sipas prokurorëve, ajo përdori emrin “Erratic” për të pasur akses në të dhënat e klientëve të Amazon që ishin ruajtur në serverët e tyre. Një nga ata klientë ishte Capital One dhe ajo përdori gjithashtu akses të sigurt në kriptomonedhën e minierës në mars 2019. Ajo u arrestua më vonë nga FBI në korrik të atij viti, siç raportohet nga Insider.


Gjatë shkeljes, Thompson kishte akses në adresat e klientëve, numrat e sigurimeve shoqërore dhe datën e lindjes. Për shkak të shkeljes së sigurisë, Captial One u gjobit 80 milionë dollarë dhe zgjidhi një padi kolektive për 190 milionë dollarë në dhjetor.

Për më tepër, shkelja e të dhënave përfshinte 120,000 numra të sigurimeve shoqërore dhe 77,000 numra llogarish bankare.

“Znj. Thompson përdori aftësitë e saj të hakerimit për të vjedhur informacionin personal të më shumë se 100 milionë njerëzve dhe rrëmbeu serverë kompjuterësh për të minuar kriptovalutat. Larg nga të qenit një haker etik që përpiqej të ndihmonte kompanitë me sigurinë e kompjuterit të tyre, ajo shfrytëzoi gabimet për të vjedhur të dhëna të vlefshme dhe u përpoq të pasurohej, “tha avokati amerikan Nick Brown gjatë diskutimeve përfundimtare.

Ajo  do përballet me një dënim me pesë vjet burg dhe një gjobë prej 250,000 dollarë në pritje të datës së ardhshme të gjykatës./Lapsi.al

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.