• |
ide | kryesore

Poshtë Brukseli, rroftë Ballkani i Vuçiçit

-Instant, 1, Ide

Edi Rama ishte ndoshta në të drejtën e tij, të shprehte të gjithë vrerin e mundshëm kundër Brukselit dhe mënyrës se si funksionon Bashkimi Europian. Për shumëkënd shpërthimi kryeministrit të një vendi që i mbyllin prej tetë vitesh derën në fytyrë, njëherë prej Francës apo Hollandës, një herë prej 15 kushteve të pazbatuara dhe së fundi, prej një sherri absurd mes Bullgarisë dhe Maqedonisë, me të cilën na e kënë lidhur pazgjithshmërisht fatin, mund të konsiderohej mëse legjitim.

Edhe ata që fajësojnë qeverinë e Tiranës për instalimin e një demokracie iliberale dhe prishjen e regullave të ekonomisë së tregut edhe të tjerët që nuk i vënë asaj asnjë faj, në ngecjen e procesit të integrimit, bien të gjithë dakord në një pikë: BE, po tregohet hipokrite.


Prandaj shigjetat e kryeministrit të Shqipërisë, menjëherë pas përfundimit të samitit të vendeve anëtare me Ballkanin perendimor, talljet e tij me Bullgarinë, cinizmi me Maqedoninë që e detyruan të ndryshonte dhe emrin, denoncimi i zhbërjes së “frymës së zgjerimit të shndërruar në një pengmarrje”, veç e veç, ose së toku mund të kishin kuptim.  

Lexo me tej:

Bie kërcënimi/ Rama ndryshon qëndrim për bojkotin e samitit të BE

Por, në të gjithë këtë sjellje të Ramës, një gjë është e pashpjegueshme deri në absurditet: Pse ky sulm ndaj Brukselit u bë në një koordinim të plotë me presidentin Serb? Pse ata duhet të shantazhonin, së bashku, në fillim me bojkotin e samitit dhe pse këtë të enjte duhet të shfaqeshin krah për krah, në një konferencë shtypi për tu ankuar për vendimarrjen e 27-shes?

Vështirë të ketë një shpjegim racional se përse ndodhi kështu.

Pas përfundimit të mbledhjes, kryeministri shqiptar dhe ai maqedonas mund të dilnin të dy në një konferencë shtypi, për të komentuar lajmin e keq të moshapjes për të disatën herë të negociatave. Por ama përfaqësuesi i Serbisë nuk kishte asnjë lidhje me këtë hall, sepse vendi i tij është tashmë shumë më para nesh, në fazën e negocimit të kapitujve për tu antarësuar në BE.

Një format tjetër mund të qe ai ku kryeministri shqiptar të renditej në një konferencë të përbashkët, tok me të gjithë liderët e tjerë të gjashtë vendeve të rajonit (duke përfshirë edhe Kosovën).

Por as njëra as tjetra nuk ndodhi.

Dhe çudia më e madhe qe se në një ditë kur Shqipëria dhe Maqedonia kishin marrë sërish lajmin e hidhur të refuzimit të radhës, Edi Rama gjeti rastin të bëhet avokati i Serbisë para liderëve të BE-së, disa prej të cilëve ishin shumë të ashpër për refuzimin e Beogradit për ti vënë sanksione Rusisë.

Një gjë të tillë e pranoi edhe vetë Vuçiçi duhe e falenderuar mikun e tij nga Tirana për mbrojtjen.

Ndërsa Rama vetë spjegoi për gazetarët atë që u kishte thënë në fytyrë udhëheqësve të kontinentit. Sipas tij një vendi ku 80% e popullsisë pëlqejnë Putinin, ku jo të gjithë e duan integrimin në BE, nuk i duhet vënë litari në fyt. Pasi lartësoi “sakrificat” që Beogradi kishte bërë kundër Moskës, kryeministri ynë kërcënoi se, nëse ndaj Serbisë do ushtrohej një trysni maksimaliste, kjo rrezikonte ti vinte sërish flakën fuçisë me barut të Ballkanit?

Intervista/ Rama në mbrojtje të Vuçiçit: Nuk i duhet bërë Serbisë presion për sanksionet”

Pse e bëri Rama këtë? Pse vendosi të ketë në krah Vuçiçin kur foli për hallin tonë dhe pse i doli në mbrojtje atij, përballë udhëheqësve të Evropës, që ishin tejet të ashpër me rrefuzimin e Serbisë për ti’u bashkuar sanksioneve?

Këto pyetje bëhen edhe më legjitime atëherë kur dihet se vendi që sipas vetë fjalëve të tij admiron Putinin dhe nuk është i bindur për rrugën europiane, s’mund të përbëjë një atu që të ndihmon shumë për të përshpejtuar rrugën drejt Brukselit.

Të gjitha këto dilema, sado absurde që të duken e kanë në thelb një shpjegim racional.

Rama nuk u reshtua as vetëm përkrah Maqedonisë, as tok me gjithë liderët e tjerë të rajonit, sepse qëlllimi i tij ishte të shfrytëzonte samitin me BE, si një tribunë për Ballkanin e Hapur. Për ditë e më shumë, po bëhet e qartë se këtë nismë, që edhe diplomatët amerikanë të cilët e mbështesin, e kanë kushtëzuar si vetëm ekonomike, Rama dhe Vuçiç po e shohin si një trampolinë politike për forcimin e pushtetit të tyre autokratik.

Për autokratët është më e mirë lodra e tyre ku luajnë pa kontroll, sesa kostumi i ngushtë dhe plot llogaridhënie i BE-së. Prandaj përditë e më shumë “Open Balkan” po ravijëzohet si një alternativë ndaj integrimit europian. Prandaj Vuçiç kritikon Brukselin se s’hap negociatat me Shqipërinë, ndërsa Rama udhëheqësit evropianë se pse i bëjnë trysni Serbisë.  

©Lapsi.al

32 Comments

 1. ARRESTOHET YMER GELBAZE KELLIRA,POLICIA E KAPI DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT-ZAGARET E FRUSTRUAR SEXUAL PO MBAHEN NE BIRUCE thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT,EDI RAMES ,ALEXANDER VUCIC DHE KOL SALLAKUT SKYPE

  1. E di ti pse ske marre asnje pergjigje sot?Sepse asnje nga komentuesit qe komentojne pro Rames ketu s’jane ne zyre.Fuga eshte me Ramen ne Bruksel, Bled Manja nuk ishte fare ne Tirane , kurse Mero Bazes i ngeli shampanja ne dore, se priste te festonte sot. Por do vijne nga darka me 20-30 komente. Robt ku ti kene,Bazes,Manes dhe Fuges,dhe sigurisht robqirit Edvin Rames

    1. Igli – plotesisht dakort me ty. Cfare pret nga njeri me gjak bolshevik qe kur se ka dashur vendin e tij.

     1. O Igli te qifsha motren, Shiko cfare deme po ben psikopati. U soll si harbut me bullgaret dhe si hakmarrje presidenti bullgar i kerkoi te drejta shtese per minoritetin bullgar.ose do na vene veton. Dhe normal qe pastaj psikopati zbythet. E kemi peshqesh nga Rama minoritetin bullgar, ku gollobordasit i quajti bullgar. dhe tani ku dihet cfare leshime te tjera i ka premtuar presidentit bullgar ne kembim te heqjes se vetos. Keto jane pasojat e demeve qe po ben psikopati

 2. ANDI BUSHATI,ARMAND SHKULLAKU ,FATOS LUBONJA DHE ALBIN KURTI TALLEN ME KEQ ME YMER GELBAZE KELLIREN thotë:

  YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT,VETEM SPARTAK NGJELA KA ME SHUME KOHE PA E FUTUR VEGLEN SE SA YMERI ,,HAHA HAHA

 3. Shih ca shfaqje beri sot ne Bruksel, na felliqi fare. Si klloun. Po kur shihte qe po e filmonte ndonje kamera, fillonte duke bo si interesant,duke bere levizje te pakontrolluara, tamam si nje psikopat. Urgjentisht i duhet kontrolluar shendeti mendor, dhe cojeni lidheni ne Vlore tek Spitali Psikiatrik Ali Mihali. Po ajo politikanja qe pseikopati filloi e kapi per krahu kush ishte? Iu neverit te gjitheve, asnje se donte afer dhe i shmangej. A ishte ky qe shantazhonte Brukselin? Hahahah Ia dhjeu Brukseli sot, e la me gisht ne goje, dhe po talleshin me te, packa se ky beri nje shfaqje te shemtuar. Absolutisht i padenje qe te na perfaqesoje.

  1. 15 kushtet e Bashkimit Europian për Shqipërinë, as gjysma nuk janë përmbushur thotë:

   1. Miratimi i reformës zgjedhore;
   2. Funksionimi i Gjykates Kushtetuese;
   3. Funksionimi i Gjykatës së Lartë;
   4. Finalizimi i ngritjes se strukturave kundër krimit të organizuar dhe anti-korrupsionit/Funksionimi i SPAK;
   5. Forcimi i luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, në bashkëpunim me vendet anëtare dhe nëpërmjet Plan Veprimit për adresimin e krimit financiar;
   6. Ulje e numrit të azilkërkuesve;
   7. Rishikimi i Ligjit të Medias në linjë me rekomandimet e Komisionit të Venecies;
   8. Vazhdimi i Reformës në Drejtësi;
   9. Track Records-Iniciimi dhe përfundimi i proceseve gjyqësore të shkallës së parë të zyrtarëve të lartë dhe politikanëve;
   10. Progres në reformën e administratës publike;
   11. Zbatimi i reformës zgjedhore;
   12. Vendimi për ligjshmërinë e zgjedhjeve lokale 2019;
   13. Miratimi i Akteve nënligjore të Ligjit për Pakicat Kombëtare;
   14. Miratimi i Ligjit (të amenduar) të Censit;
   15. Avancimi i procesit të regjistrimit të pronave.

 4. Ne fakt ia arriti qellimit. Duke bere si i revoltuar qe Europianet spo na japin statusin,arriti te mbroje Vuçiçin ne menyren me te mire, dhe sot askush nuk i beri presion Vuçiçit qe nuk po i ve sanksione Rusise. Ndoshta edhe vete parodia e Rames, duke filluar qe nga bojkoti, kercenimet, apo duke bere karagjozin ne Bruksel, ishin te paramenduara per kete qellim, qe te mbronte Vuçiçin. Por sot ajo qe ra ne sy me se shumti, ishte nje deformim fatal i Rames. Nje karagjoz qe fliste vend e pa vend, i nderronte vendet pa pyet njeri.E filloi duke iu ngjit Macronit, pastaj te kryeministri grek dhe kur s’ia vari ai iu ngjit kancelarit gjerman.

 5. Palloshi eshte nje palaço qe e kthen bythen sa andej kendej per interes te tij personal . Nuk i rruhet per shqiperi , per miqesi e vllazeri , i mjafton rehatia e bythes se tij .

 6. YMER GELBAZA KELLIRA INFO DHE DOKUMENTE- INCEST NE FAMILJEN E EDI RAMES PO VAZHDON EDHE TANI … thotë:

  GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS

 7. Ne cdo shtet secili zyratr merr pergjegjesine per cdo deshtim dhe jep doreheqje, Edhe kur behet fjale per nje deshtim te vogel, jo me kur zyrtari perkates deshton kudo, dhe aq me keq deshton per 10 vite radhazi te hapi negociatat. Mos te flasim per deshtimet e tjera. Po ky lideri yne global a ka ndermend te marre ndonje pergjegjesi dhe mos ta kaloje fajin sa tek Bullgaria ,Brukseli, dreq e shejtan, dhe te japi doreheqje apo si e ka hallin?

  1. I paemër 23/06/2022 te 18:42 – ti behu nje here kryeminister dhe pastaj na trego me shembullin tend si te dorehiqesh. Por ti as kryetar i shoqates se dembelave nuk behesh dot. Vetem idiote si puna jote u japin mend te tjereve si ta bejne punen.

 8. Psikopat komplet. Duket i varfri qe s’ka pasur kurre vemendje dhe mbeshtetjen e te atit, ndaj edhe nderhyn vend e pa vend duke bere karagjozin!
  Pale ka filluar pune edhe si mjek – diagnostikon kush eshte i semure e kush jo!

  1. YMERI PASTAJ JA FUT KARIN NE GOJE BLEDI MANES ,PRANDAJ JU MBAN GOJA MUT EDHE YMERIT EDHE BLEDI MANES.. thotë:

   YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT

 9. ZOTI BUSHATI DHE ZOTI SHU JU LUTEM SHIKOJENI DHE VLERSONI MUHAMED VELIU-ZAGARIN E TREDHUR NGA KOQET NE TOP CHENEF thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH KOL SALLAKU SKYPE ,FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT

 10. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE PIDH NUK DOT KURR NE JETEN TUAJ SE TE MBAN GOJA ERE MUT NGA BYTHA E SALI BERISHES DHE EDI RAMES

  1. Mire e ke. Futen Ukrainen naziste ne BE vetem se lojti luften me putinin, cka se po thyen turinjte perdite ne front.

   Rama po dirigjon orkestren te kerceje te njejten valle si Zelenski: o na fusni ne BE, o une e bej Ballkanin corap dhe hap lufte. Dhe e ben ke pervers. Do na hapi lufte ne rajon prej inatit te BE.
   Vucic do shfryrezoje rastin do sulmoje Kosoven dhe gjeje me cilin do rreshtohet Rama!

 11. Mike Pompeo që vizitoi Shqipërinë pak javë më parë, shmangu trumpistët e Tiranës, me doktor Berishën në krye, që mendon se me ri-ardhjen në pushtet të Donald Trump, atij dhe familjes së tij do t’iu hiqet damka “non grata”.

  Në takimin e Pence, në fakt kanë qenë present Taulant Balla dhe Enkelejd Alibeaj, që njihet si përfaqësuesi zyrtar i PD.Shkrim i andit te kapos,qe shpellkaret e maloket e salihut te masturbohen me foton e rames lakuriq gjate veres

  1. Ke harruar trap ta postosh ne nje temë tjeter se tek te gjitha tjerat e ke bere copy paste edhe pse je komplet jashte teme.
   Kujt i plasi se takoi ai tao pallen,
   Pse jeni kaq inferiore se ke takojne te huajt,tek e fundit ata kane interesat e tyre dhe as i plas per ne.
   Dhe qenka pastruar figura e tao palles meqe e paska takuar ai boti?
   Mjaft me gomarlliqe se e tepruat ,ka budallenj ky milet qe ndoshta i ha llogjet tuaja,por shumica besoj nuk i perket asaj kategorie.

 12. ZENI O BABIT I KALON PUSHIMET ME ARMINA MEVLANIN,KURSE YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DUKE E SHIKUAR NGA LARGE ARMINA MEVLANIN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DO TO KALOJ PUSHIMET ME FRROK CUPIN LAKURIQ

 13. Një parti që zgjedh në krye të saj liderin e vetëm në historinë e Shqipërisë të shpallur “a non grata” nga SHBA dhe të ndjekur në politikat e izolimit edhe nga BE, nuk ka nevojë të mbajë fjalime kundër perëndimit se ka votuar ndërkohë kundër Perëndimit.

 14. YMER GELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN :GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS …, thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE EDI RAMES

 15. Megjithatë përfaqësimi i Shqipërisë në Bruksel nuk ishte i një vendi lypës, nuk ishte i një vendi inferior, nuk ishte i një vendi servil, nuk ishte i një vendi që përfaqësohet nga hajdutë, të korruptuar, kriminelë, injorantë me të cilët mund të bësh barsoleta.O ymer shpellkari qe nuk harron asnjehere qe ti mbash shishen e shurres salihut dhe nje kampione merr ne shtepi si relike,shko tani masturbohu me foton e karmines se zenit

 16. YMER GELBAZA KELLIRA DHE SPARTAK NGJELA KAMPION MJERAN NE BOTE PA E FUTUR KARIN NE PIDH.. thotë:

  YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT, TE JANE MBUSHUR KOQET TE JANE BERE SA KOKA E GREG KRISTAQ RAMES

 17. shqiptaret shiten shtepite dhe i futen ne firmat piramidale te ngritura nga Berisha asokohe President duke humbur 1.2 miliarde dollare, Sudja doli dhe deklaroi se “parate kane mbaruar, i mori te gjithe kompetenti”.Ja more kampionin e shurres salihu sot,shko tani me vrap se ti leshon shpellkaret e tij dhe te shkerdhejne motren mamin babin vajzen etj,orrote kari me kollare

 18. YMER G KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT DHE SKENDER MINXHOZIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH KRY SPAHIUT DHE SKENDER MINXHOZIT

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.