• |
ide | kryesore

Dy pasqyra shqiptare për të njëjtin Vuçiç

1, Ide

Nën akuzë të ashpër nga kritikët e tij që e akuzonin se kishte dorëzuar pjesë nga sovraniteti i vendit, duke nënshkruar marveshjen për energjinë me Serbinë, Albin Kurti e ka kthyer pllakën shpejt. 


Qeveria e Kosovës ka ndërmarrë dy akte të forta në kuadër të masave të vendosjes së reciprocitetit me Beogradin.


Së pari, nëse shteti serb nuk i njeh dokumentat e kosovarëve që mëtojnë të kalojnë kufirin mes dy vendeve dhe i pajis ata me një kartë provizore, Prishtina ka vendosur të aplikojë të njëjtin standart për udhëtarët që vijnë nga Serbia. Ky hap i guximshëm, në thelb të të cilit qëndron barazia e qytetarëve dhe jo trajtimi i tyre si të dorës së parë, apo dorës së dytë, është shoqëruar edhe nga masat për targat e makinave. Nëse shqiptarët nuk lejohen të qarkullojnë në Sebi me targat “Republika e Kosovës”, as serbët nuk mund ta bëjnë këtë me të tyret, kur kalojnë Merdaren. 

Lexo me tej

Bie dialogu i Lajçakut/ Përplasje të forta Kurti-Vuçiç

Por, kjo përpjekje për reprocitet dhe dinjitet të qytetarëve e shoqëruar edhe me atë për mos qarkullimin e sebëve lokalë me targa të vjetra brenda teritorit të Kosovës, e ka nxjerrë nga binarët presidentin Alkeksandar Vuçiç. Ai ka reaguar menjëherë sapo është njohur me vendimet e qeverisë Kurti, për të vënë alarmin se Prishtina po planifikon sulme të njëanëshme,  se këtej e tutje dialogu mes dy vendeve nuk ka kuptim, se përgjigja nga ana e tij, në vjeshtë, do të jetë “e vërtetë dhe vdekjeprurëse”.  

Për ta kuptuar më qartë atë që po ndodh, mjafton të shpjegosh se në thelb të irritimit të Vuçiçit qëndron botkuptimi për ti parë qytetarët e Kosovës si qenie inferiore, të cilët nuk mund të trajtohen në mënyrë të barabartë me serbët. Pra reciprociteti i qeverisë Kurti, që nese nuk njihni dokumentat tona, ne jemi të detyruar të mos njohim tuajat, nëse nuk njihni targat tona edhe ne s’mund ta bëjmë këtë me ato serbe, Vuçiçit i duket një skandal. E këtu duhet theksuar se Albin Kurti është i gatshëm ti heqë menjëherë këto masa, nëse Serbia sillet në të njëjtën mënyrë, ndërsa ideatori dhe promovuesi i “Ballkanit të hapur”, lëvizjes së lirë dhe rajonit pa kufij, as nuk e çon në mend këtë gjë.

Lajçak: “Situatë e re” në marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Në këtë kuptim, kjo linjë konstante politike e qeverisë së Kosovës, përpos interesave imediate të Albin Kurtit dhe përdorimit që i bën ai kësaj fabule për tregun e brendëshëm, ka edhe një efekt anësor. Ajo na tregon se sa hipokrit është presidenti serb kur flet për liritë e “Open Balkan”, se sa demagogjike është ftesta e tij për një rajon pa kufij. 

Këto “provokime dinjitoze” janë lakmuesi që na shërben ne dhe botës mbarë për të dëshmuar se asgjë nuk e diferencon mentalitetin e shtetarëve të sotëm serb, nga ai i kohës së Millosheviçit, se për ta, shqiptarët mbeten qenie inferiore dhe se si të tillë duhen trajtuar me standarte të ndryshme. 

Pra vetëm duke e vendosur nën këta prozhekrorë mund të kuptohet se ai që duhet të ndahet më të shkruarën, që duhet të ndryshojë e të reformohet është Beogradi.

Por, kjo qasje që vjen nga Prishtina ndryshon si nata me ditën nga politika ndaj Vuçiçit që po formëzohet në Tiranë. Në më shumë se në një rast, Edi Rama, ka predikuar se e ardhmja nuk ndërtohet me sytë nga e shkuara, se gjaku i derdhur nuk mund të mbajë peng kamionët me domate, se Serbisë nuk i duhet ushtruar një presion më i madh nga sa duhet. Madje në samitin e fundit të BE, kryeministri shqiptar u bë edhe avokati i lidhjeve të Beogradit më Moskën, duke i kërncënuar liderët e kontinentit se nëse nëse ata ushtrojnë trysni për të ndarë Serbinë nga Rusia, rajoni ynë mund të rrezikohet nga lufta dhe gjakderdhja.

Brenda samitit/ Rama gjen kohë të mbrojë Serbinë para liderëve të BE

Thënë shkurt, qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë, jo vetëm që kanë qëndrime të ndryshme për mënyrën se si i shohin politikat e Vuçiçit, por ato janë më të përçara se kurrë në këtë pikë. Prishtina e vizaton Beogradin ashtu siç është, ndërsa Tirana ashtu siç do donte ta shihte bota, e para na tregon me gisht hijet e së kaluarës, e dyta na gënjen me mirazhet e së ardhmes, Kurti e përshkruan me realizëm, ndërsa Rama me idealizim. 

Natyrisht që në këto politika luajnë tepër rol edhe llogaritë personale të liderëve. Si një tribun populist, Albini e di se kjo lloj qasje ndaj Serbisë është gjithmonë e mirpritur nga elektorati i vendit të tij, ndërsa Edi, si kalkulator perfid, ka vënë bast se vëllazëria me Aleksandrin, do e lartësojë në rolin e faktorit të stabilitetit rajonal, duke i sfumuar ndërkombëtarisht të gjithë mëkatet e qeverisejes së tij të brendëshme.

Përtej këtyre kalkulimeve ditore, shtetet dhe kombet duhet të kenë edhe objektiva strategjikë. E në këtë optikë nuk mund të bashkjetojë dot, së toku edhe rrëfimi për Vuçiçin si vazhdim i trashigimisë së Millosheviçit edhe ai tjetri, i partizanit të paqes, lëvizjes së lirë dhe prosperitetit të gadishullit tonë.

Nëse Aleksandër Vuçiç është, në krye të një shteti të cilin e verbojnë simbolet kombëtare në targa, nëse ai nuk pranon ti njohë dokumentat e lëvizjes së qytetarëve, nëse ai i konsideron disa prej tyre si të dorës së parë dhe disa si të dorës së dytë, nëse ai vazhdon të jetojë me bindjen se serbët janë superiorë në raport me shqiptarët, ai duhet vizatuar ashtu sikursë është. 

Fabula e politikanit modern dhe paqësor që militon për një Ballkan pa kufij, nuk ngjit dot kollaj mbi kostumin e pasardhësit të Sllobos. Prandaj, të dyja pasqyrat edhe ajo që na tregon Vuçiçin e Albinit, edhe ajo që na vizaton atë të Ramës, nuk mund të jenë të dyja të pranueshme. Sado që edhe njëra edhe tjetra, mund të jenë të nxitura nga llogari personale, imazhi që vjen nga Prishtina është më në favor të intersit të përgjithshëm. Ai i përshkruan botës Vuçiçin dhe pushtetin e vërtetë serb, të pa çliruar nga pesha e së shkuarës dhe jo atë që do të donim të ishte, por që ekziston vetëm në mendjen e Edi Ramës.

©Lapsi.al

 

               

33 Comments

 1. YMER GELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN:GREG KRISTAQ RAMA BABA O ZAHOS,INCEST NE FAMILJEN E EDI RAMES VAZHDON… thotë:

  ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA,POLICIA E KAPI DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT

 2. FATOS LUBONJA DHE ALBIN KURTI TALLEN KEQ ZAGARIN E MJERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUAL YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH EDI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE BATON HAXHIUT

 3. Dy luane porsi Vellezer i kam ngjit sot Shqiperise,
  Sulltanin ne Stamboll dhe Kral Vucicin e Serbiase

  Per Erdogan dhe Vucic kudo te shikoni,
  nje fjale te keqe kurre nuk do ta lexoni,

  kam dhene urdher verbal Kazanit mediatik –
  Vec kunder Albin Kurtit do shkruani dhe Pik!

  Neper shurrtoret qe ison i mbajne qeverisjes sime,
  do lexoni per Erdogan e Vucic vec lajka e lavderime!

 4. Këto gjëra i dinë mirë të gjithë shqiptarët, por nuk bën aspak keq gazeta që i pasqyron dhe i analizon edhe në lidhje me ngjarjet më të freskëta. Respekt!

 5. YMER GELBAZA KELLIRA DHE SPARTAK NGJELA NUK E KANE FUTUR KARIN NE PIDH SHUME SHUME VITE - thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA KUR MASTUBON ME FOTOT E ARMINA MEVLANIT NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT

 6. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLIN KARIN ME YMER GELBAZE KELLIREN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH YLLI PATES,BLEDI MANES,FRROK CUPIT DHE CARLO BOLES BOLINO

  1. O daku qi shkru me gorma kapitale,vetem muhabete me karin ne sum paske fiksim.Permene noiher edhe dhipin qy t ket pak diversitet n opinjone edhe per ne tjeret qy kemi qef dhipin .Respect ,keep it on.

 7. ZENI I BABIT JA FUT KARIN NE PIDH ARMINA MEVLANIT,KURSE YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE YLLI PATES thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA SKA PREKUR PIDH KA MBASE15VITE

 8. Gazetare te Lapsit, pas ketij te semuri qe shkruan banalitete me germa kapitale e nuk ia ndaloni publikimin, na vjen turp te komentojme lidhur me shkrimet tuaja apo te shprehim mendimin tone per tema te dites.

  Duhet gjetur nje zgjidhje, nese doni qe komunikimi me portalin tuaj te jete serioz e normal.

  1. Jam dakord, të gjithë kanë të drejtë të komentojë por jo kështu…u be çorape fare.
   Ky duhet të jetë vërtet i trashë.

 9. Po Fugshpumi me mjeker, s’i paska leshuar zagaret me shume emra?
  Apo ato i ka ekskluzivitet vetem lajmi me Udhehqesin?

 10. Ironia e Desada Metajt me Berishën: Ti ke popullin me vete, pse je shqetësuar për ca deputetë që s’të ndjekin

  1. Deputerete me tanga te lulekurves dhe gaz pordhe gay.
   Dmthn veglat e rame-gonorrese me haremin e shushunjave dhe rriqrave te kuqe.
   Pak e ka popolo delja….
   Bastardet voton…
   Bastardet i pine gjakun e prishur bolshevik.

 11. YMER GELBAZA KELLIRA DHE FRROK CUPI DO TI KALOJNE PUSHIMET BASHKE - HAHA HAHA ZAGARET DO TE MASTUBOJNE NEPER PLAZHE .., thotë:

  YMER ME KE DO KALONI PUSHIMET KETE BEHAR

 12. YMER IK ANDEJ NGA FRROK CUPI SE PO TE PRET LAKURIQ PA BREKE

 13. Historia midis serbeve e shqiptareve eshte histori llogoresh e ketu mendoj me shume per shqiptaret e ish jugosllavise. Problem mbetet fakti se armiqesia nuk e zhduk sepse jemi komshi, jemi evropjan dhe me gjithe deshiren reciproke per ta zhdukur njeri tjetrin jemi te detyruar te gjejme minimumin e komunikimit se nuk kemi e nuk na ofrojne rruge tjeter. Une besoj se te dyja rruget qe po ndjekin shqiptaret rruga e “drrurit” e Kurtit e rruga e “deges se ullirit” e Rames ne thelb i sherben idese evropjane per te gjetur nje zgjidhje normale per nje histori e gjate dhune. Nuk zgjidhet mardhenjet armiqesore midis shqiptareve e serbeve kur nje pjese e shqiptareve etiketojne pjesen tjeter qe perpiqen per te gjetur rruge zgjidhje me terma pseudonacionaliste si “tradhtar” i “Shitur” e te tjera epitete . Te mos harojme qe jemi dy kombe te edukuar me urrejtje reciproke, e mbi kete urrejtje na duhet te krijojme nje faqe tjeter historie. Eshte e veshtire shume e veshtire.

 14. Ne se fqinji yt te injoron,te perdhos,te nenvlefteson do t’thote se ose ti e meriton sepse ke probleme te karakterit,ose fqinji asht mendjemadh-fodull.Ne rastin tone Serb me Shqiptar,quhet RACIZEM ndermjet dy kombeve.
  Jane dy fqinje te tille ne Ballkan,
  SERBIA ne veri dhe GREQIA ne jug.
  Albini ka shume te drejte,RECIPRICITET.
  Ai ka kohe qe kembengule per te.Po ashtu edhe qeveria e Haradinaj-t.Edhe qeverite tjera,por ne menyre ma te kamuflueme.
  Ne se TI fqinji NUK ME QUAN TE BARABARTE,atehere nuk asht faji im dhe problemi nuk zgjidhet.
  Lajkatari Edvin Bilalucic Rama,asht perpjeke shume qe te ngrei lart Vucicin e Serbise duke injoru’ dhe mosperfille te gjithe udheheqesit e Kosoves.Ka shume,shume raste…
  Prandaj Bushat ai ,kryemuti yne
  Asht T R A D H T A R I i kombit tone!!!

 15. “FOTO HISTORIKE: Sot PD kërkoi, që burgu i Spaçit dhe i Tepelenës të shpallen Muze Kombëtar.

  Mos harroni tek burgu i Tepelenës të vini këtë foto si kujtim me shënimin: “Kjo ishte qelia ku u burgos për herë të parë një kryetar opozite, me urdhër nga Presidenti Berisha”,

 16. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLIN TRAPIN ME ZAGARET E FRUSTRUAR SEXUAL YMER G KELLIREN DHE KRESHNIK SPAHIUN, thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT DHE FRROK CUPIT E MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI

 17. qëndrimi i tij dyshues ndaj gjithkujt që merr “guximin” t’i afrohet qoftë dhe për ta mbështetur apo krijuar aleancë me të, në këto momente të “vetmisë së madhe”, i shpallur “non grata” familjarisht nga SHBA dhe i izoluar nga BE e të djathtët e PPE. Por është dhe një “sindrom” i krijuar gjatë 25 viteve kur Berisha ishte anëtar dhe sekretar i PPSH në kohën e diktaturës, kur për të mbijetuar apo depërtuar në “Bllok”, duhej të bëje sytë katër, por dhe të “sakatoje” ndonjë duke e internuar apo dëbuar jashtë Tirane.

 18. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLEN KEQ ME YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT,OR MJERAN NUK TE OFROHET ASKUSH SE TE MBAN GOJA ERE MUT BYTHE FARE

 19. Dega e PD sulmon kryebashkiakun e Shkodrës Bardh Spahia: Po largon demokratët e persekutuar!Salih ky shpellkari e meriton tja futesh Prasin ne bythe dhe mos ja nxirr me deri kur te mbarosh revolucionin demokratik qe ti serbi salih e ke nisur

 20. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH YLLI PATES E MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT CARLO BOLES BOLINO RDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC

 21. Fatkeqësisht, mbas viteve ’90 një prej fenomeneve më negative dhe të dëmshme që zuri rrënjë në Shqipëri është aleanca e botës së krimit me politikën në përgjithësi dhe policinë në veçanti. Krimi dhe politika u bënë aleatë, ndihmës dhe mbrojtës të njëri-tjetrit. Babai i krijimit të këtij fenomeni mbetet Sali Berisha

 22. ANDI BUSHATI TALL TRAPIN ME ZAGARIN E MJERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUAL YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE DHE SPARTAK BRAHOS

 23. Berisha është kriminel i ftohtë të vret e s’të qan. Është shpallur non grata.

  Për interesat e tij dhe të familjes dhe për këtë kërkon të nxjerrë popullin në rrugë.

  Dhe për këtë që është më ironike do shkoj dhe Ilir Meta me Monikën krahë për krahë.I tredhuri nga salih karaxhic berisha ky rrotakarit ketu larte

 24. Një ndër servilët e Lulzim Bashës, deputeti Ervin Salianji, i njohur ndryshe si “Babalja”, i dënuar për mashtrim me vendim gjykate, tashmë po kërkon strehim tek Sali Berisha.

  Ervin Salianji është një ndër deputetët i cili mbështeti publikisht vendimin e Lulzim Bashës, në shtator të vitit 2021, kur përjashtoi Sali Berishën nga grupi parlamentar i PD-së.

 25. “Kaseta nuk kishte nevojë për shpjegime. Ilir Meta, që duhet të shpjegohej, e mbylli çështjen në Gjykatë pasi piu verë me Sali Berishën nën kamerat e shtëpisë së zonjës Kryemadhi. Në ndryshim nga dyshja Berisha- Meta, këta hajdutët e inceneratorëve nuk po i fal njeri. Dhe nuk duhet t’i falin as ata që kanë përfituar prej tyre.

 26. Kush ia solli informatat Monikës?’.

  Monika kur lavdëron aktivistët e LSI se ‘i kemi skifterë, shiko çfarë zbulojnë’, në fakt nxjerr zbuluar faktin se hetimet i ka kryer dikush tjetër. Hetimet kanë ardhur në dorën e Monikës, dmth., Ilirit, nga Shërbimi Inteligjent Shtetëror, që quhet SHISH. Këtu shtetit i rrëzohet një pjesë e tij, pjesa që quhet Kolona Inteligjente. Inteligjencia e Shtetit punon për dikë tjetër dhe kundër shtetit kombëtar. Ai ‘dikush’ për të cilin punon SHISH quhen Ilir Meta dhe Monika: Me ‘bombat’ e SHISH këta do të rrëzojnë rendin shoqëror dhe do të marrin pushtetin me dhunë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.