• |
ide | kryesore

Pse Bluetooth mbetet një teknologji ‘jashtëzakonisht e dhimbshme’

-Instant, Stil

Në dy dekadat që kur u përfshi për herë të parë për publikun e gjerë, Bluetooth është bërë i përhapur saqë një brez i tërë konsumatorësh mund të mos jetë në gjendje të kujtojë një kohë pa të.


ABI Research vlerëson se 5 miliardë pajisje të aktivizuara me Bluetooth do t’u dërgohen konsumatorëve këtë vit, me këtë shifër që pritet të rritet në 7 miliardë deri në vitin 2026. Bluetooth tani është në çdo gjë, nga telefonat inteligjentë te frigoriferët te llambat, duke lejuar një numër në rritje produktesh të lidhen me njëri-tjetrin pa probleme.


Pavarësisht përhapjes së saj, teknologjia është ende e prirur ndaj çështjeve që shkaktojnë dhimbje koke, pavarësisht nëse është lufta për të vendosur një pajisje të re për t’u lidhur, ndërrimi i kufjeve midis pajisjeve ose thjesht të qenit shumë larg rrezes për t’u lidhur.

Hisoriku i Bluetooth

Thuhet se Bluetooth-i e ka huazuar emrin e tij nga një mbret skandinav i shekullit të nëntë, Harald “Dhëmbi blu” Gormsson, i cili ishte i njohur për dhëmbin e tij të blu-gri dhe gjithashtu për bashkimin e Danimarkës dhe Norvegjisë në 958 pas Krishtit. Programuesit e hershëm adoptuan “Bluetooth” si një emër të koduar për teknologjinë e tyre pa tel që lidh pajisjet lokale, dhe përfundimisht ngeci.

Teknologjia u diferencua nga Wi-Fi duke qenë “në thelb me rreze të shkurtër”. Është ende rasti sot që opsionet Bluetooth me të cilat janë mësuar shumë konsumatorë në telefonat e tyre dhe altoparlantët portativë funksionojnë me fuqi më të ulët dhe mund të lidhen vetëm në distanca të kufizuara.

Sinjalet Bluetooth udhëtojnë mbi valët e palicencuara, të cilat janë efektivisht të hapura për publikun për t’i përdorur nga kushdo, në krahasim me valët e privatizuara që kontrollohen nga kompani si AT&T ose Verizon.

Për më tepër, shumë agjenci qeveritare amerikane kanë këshilluar konsumatorët se përdorimi i Bluetooth-it rrezikon t’i lërë pajisjet e tyre më të prekshme ndaj rreziqeve të sigurisë kibernetike. Komisioni Federal i Komunikimeve ka paralajmëruar se, ashtu si me lidhjet Wi-Fi, “Bluetooth mund të rrezikojë të dhënat tuaja personale nëse nuk jeni të kujdesshëm”.

Të paktën një zyrtar i profilit të lartë qeveritar thuhet se është një skeptik Bluetooth: Zëvendës Presidentja Kamala Harris. Në videon shumë të shikuar të Harris duke uruar presidentin e zgjedhur Joe Biden pas zgjedhjeve (“Ne e bëmë atë, Joe!”), ajo shihet duke mbajtur një grumbull kufjesh me tela në duar. Sipas Politico, Harris “ka kohë që mendon se kufjet Bluetooth janë një rrezik sigurie”.

Por bizneset dhe konsumatorët vazhdojnë të përqafojnë Bluetooth-in. Apple, ndoshta më e rëndësishmja, hoqi portat tradicionale të kufjeve dhe prezantoi kufjet e saj të njohura me valë me Bluetooth, AirPods. Kompani të tjera të teknologjisë kanë nxjerrë që atëherë produkte të ngjashme.

“Bluetooth nuk e ka parë ende kulmin e tij,”, duke parashikuar adoptimin e gjerë të Internetit të Gjërave, ose pajisjeve inteligjente, duke punuar së bashku në distancë të afërt vetëm sa do të rrisë rritjen e tij. “Bluetooth do të jetë ngjitësi që i lidh të gjitha së bashku.”

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.