• |
ide | kryesore

Sulm me bombë në ambasadën ruse në Kabul, mes viktimave dy diplomatë

-Instant, Lajme, Planet

Një sulm vetëvrasës iu ka marrë jetën 2 zyrtarëve të Ambasadës ruse në Kabul pasi një burrë hodhi veten në erë duke lënë të plagosur 11 persona, ndërsa ende nuk dihet numri i saktë i të vrarëve, sipas mediave të huaja.


Ngjarja ka ndodhur të hënën pranë Ambasadës ruse në Kabul. Shpërthimi ka ndodhur kur një punonjës i ambasadës së Moskës doli jashtë për të larguar njerëzit të cilët ishin duke pritur në radhë.


Më herët u raportua se rojet ishin në gjendje të dallonin sulmuesin i cili u vetëvra duke qëlluar ndaj tij. Rusia është ndër vendet e pakta që ka mbajtur një ambasadë në Kabul që kur talebanët erdhën në pushtet në Afganistan një vit më parë.

Pavarësisht se nuk e njeh zyrtarisht qeverinë talebane, Moska ka qenë në bisedime me grupin për një marrëveshje për të furnizuar me benzinë ​​dhe mallra të tjera vendin, i cili është goditur nga sanksionet e ashpra ndërkombëtare.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.