• |
ide | kryesore

Lewis Capaldi diagnostifikohet me sindromën Tourette

-Instant, Paparazzi, Slider

Këngëtari Lewis Capaldi ka zbuluar se është diagnostikuar me sindromën Tourette, një çrregullim neurologjik që shkakton lëvizje dhe tinguj të pavullnetshëm.


Capaldi e ndau lajmin gjatë një Live në Instagram, duke shpjeguar se gjendja është diçka me të cilën ai merret “gjatë gjithë kohës”.“Gjëja më e keqe për këtë është që më ndodh kur jam i emocionuar, kur jam i stresuar, kur jam i lumtur. Kjo ndodh gjatë gjithë kohës”, tha ai. “Disa ditë është më e dhimbshme se të tjerat dhe disa ditë është më pak e dhimbshme. Duket shumë më keq se sa është. Ndonjëherë është mjaft e pakëndshme … por vjen dhe shkon.”

Ai tha se pasi vuri re se po dridhej në një intervistë të vitit 2018, diagnoza e tij “ka shumë kuptim”.

“Unë bëj shumë dridhje të shpatullave. Dhe ju shihni poshtë çdo TikTok dhe gjëra të tjera, njerëzit thonë “Pse po dridhet?”, gjë që është mirë. Kurioziteti është mirë. E kuptoj,” tha Capaldi.

Ai vazhdoi: “Është një gjë e re, nuk kam mësuar shumë për të po mësoj. Kam marrë Botox në shpatullën time për të ndaluar lëvizjen e tij. Ka funksionuar për pak.”

©LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *