• |
ide | kryesore

Gjithçka sheshit, si e rrëzuan hakerat Policinë e Shtetit

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme
sulm kibernetik, shteti dixhital, hakerat

Publikimi i të dhënave personale dhe i postës elektronike të ish kreut të Policisë së Shtetit, janë akti i dytë i rrëzimit të shtetit dixhital të Edi Ramës. Ajo që kryeministri Edi Rama na siguroi edhe në bashkëbisedimin e fundit online ditën e shtunë, se sistemet tona rezistuan dhe se të dhënat u mbrojtën, në fakt rezulton e pavërtetë. Posta elektronike e Gledis Nanos kishte të dhëna sensistive për punën e Policisë së Shtetit, funksionin e tij, si dhe të dhëna le të themi banale, sic ishte rasti i sherrit verbal në zyrën e drejtorit të Tiranës, Lorenc Panganika.


Rast flagrant është gjithashtu zbulimi i një plani për eleminimin fizik të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.  Në vitin 2021, autoritetet e Antiterrorit në Kosovë Albin Kurtit ku pjesë e planit sipas një informacioni të mbërritur me email-in e drejtorit të Policinë e Shtetit Gledis Nano ishte edhe një shtetas nga Shqipëria i identifikuar si Prek Kodra. Kreu i Policisë së Shtetit informohej se ai ka aftësi të mira në përdorimin e snajperëve dhe dyshohet se është përfshirë në disa vrasje në Kosovë dhe Mal të Zi.


Tjetër rast i rëndë është se përmes këtij informacioni të bërë publik nga hakerat mësojmë gjithashtu një hetim të vitit 2017 për 3 persona të cilët dyshohen se po përgatisnin një atentat ndaj ish-kreut të PD, Lulzim Basha.

Personat e dyshuar për planin e ekzekutimit identifikohen si Fatmir Gurgurrovci, Arben Ymeri nga Kosova dhe Afrim Morina nga Maqedonia e Veriut, me detyre punonjës i Policisë.

Në emailet e Gledis Nanos mësojmë gjithashtu se i shumëkërkuari Talo Çela vijonte të shëtiste i lirë në një qendër tregtare në Tiranë edhe pse ishte i shpallur në kërkim. Për këtë rast skandaloz informohej me email ish-drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano.

Hakerat duket se nuk kanë në dorë vetëm të dhënat e TIMS, ndërsa sot publikuan gjithë lëvizjet e Gledis Nanos jashtë vendit. Ata dyshohet se kanë hyrë akoma më thellë, edhe në sisteme të tjera tejet të rëndësishme të Policisë së Shtetit, si ADAMS dhe MEMEX. Këto sisteme që aktualisht nuk janë rivënë në punë, kanë gjithë kartelat kriminale të shumë ngjarjeve dhe personave në këto 3 dedaka në vendin tonë. Hakerat duket se e kanë dhënë sot sinjalin e parë teksa publikuan listën e personave të shpallur në kërkim nga Drejtoria Vendore e Policisë Durrës.

LEXO EDHE: Si u shpërbë shteti dixhital nga piratët e “Homeland Justice”

Njësoj sic bëri në rastin e dosjes së Nuredin Dumanit, ku në mënyrë skandaloze Prokuroria e bërë njësh me qeverinë e Edi Ramës ndaloi nominalisht gazetarin Elton Qyno që të publikonte pjesë nga fashikujt në të kundërt rrezikonte burgun, edhe sot pasdite pati një njoftim të beftë nga Policia e Shtetit. Në fakt ishte njoftim që shpërndahej nga Policia, për llogari të Prokurorisë, ku ndaohej publikimi i cdo të dhëne që hakerat e nxjerrin në llogarinë e tyre në Telegram.

“Prokuroria ka vendosur që asnjë e dhënë e botuar nga autorët e sulmit kibernetik të mos publikohet nga mediat audiovizive, të shkruara, online, në rrjete sociale apo në çdo formë të publikimit apo transferimit të të dhënave që postohen nga autorët e këtij sulmi kibernetik mbi sistemin TIMS të Policisë së Shtetit. Prokuroria ka ngarkuar Njësinë C për Hetimin e Krimit Kibernetik në Policinë e Shtetit, Autoritetin e Mediave Audiovizive (AMA) dhe Autoritetin e Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), që të grumbullojnë të gjithë informacionin e deritanishëm dhe të ardhshëm të të dhënave objekt sekuestrimi. Në rast të shkeljes së këtij vendimi nga cilido, Njësia C për Hetimin e Krimit Kibernetik në Policinë e Shtetit do të nisë menjëherë hetimin në kuadër të procedimit penal Nr.5430/2022, për vendosjen përpara përgjegjësisë ligjore të personave përgjegjës”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë.

Pra, jemi në kushtet kur qeveria paaftësinë e saj për të ruajtur të dhënat sensitive dhe për të mbrojtur sistemet dixhitale, tenton ta mbulojë me presionin e Prokurorisë, institucion që dëshmon edhe njëherë se nuk është i pavarur, por ngjan me një shtojcë të partisë në pushtet. Shteti dixhital i Edi Ramës është rrëzuar me kohë qysh në pranverë të vitit të shkuar kur rrodhën masivisht të dhënat private të qytetarëve nga sistemi i patronazhistëve.

Gjithcka po ndodh së fundi me sulmin në e-Albania dhe sistemet e Policisë së Shtetit tregon gjithashtu se më shumë është investuar në propagandë për shtetin dixhital sesa në sistemet mbrojtëse kundër sulmeve kibernetike, që në kohët e sotme duhet thënë se janë të pashmangshme. Në sistemet e Policisë së Shtetit ishte investuar shumë pak për të siguruar mbrojtjen e tyre. Janë të shumtë ata që punojnë vetë brenda kësaj organizate që e pohojnë këtë fakt. Servera e pajisje të ndryshme i përkasin gati 2 dekadave më parë, nuk janë përditësuar dhe mirëmbajtur sipas protokolleve përkatëse të sigurisë duke qenë kështu lehtësisht të ekspozuara ndaj sulmeve kibernetike. Këto të fundit sic edhe vetë Edi Rama e ka pohuar, pritet që të vijojnë në të ardhmen nga Irani.

LEXO EDHE: Rama: Presim sulme të tjera kibernetike nga Irani

Ditë më parë Lapsi.al raportoi gjithashtu se sulmet nga regjimi i Teheranit ndaj Shqipërisë janë një lloj hakmarrje kundër aktivitetit të MEK në vendin tonë. Grupi i muxhahedinëve të strehuar në kampin e Manzës ka ndërmarrë vazhdimisht sulme kibernetike ndaj infrastrukturës dhe sistemeve të qeverisë së Iranit.

LEXO EDHE: Shpjegimi/ Pse Irani nuk i ndal sulmet kibernetike ndaj Shqipërisë

Deri ku do të shkojnë këto sulme kibernetike dhe çfarë pritet të mësojmë ende në vijim këtë me siguri nuk di ta thotë askush. Pasi rrëzuan Policinë e Shtetit dhe nxorrën në shesh të dhëna sensitive, pyetja që shtrojnë të gjitha tani është kjo: Kush e ka radhën?

©LAPSI.al


17 Comments

 1. Qe te mbrohesh duhet te harxhosh para.Eshte kollaj di hedhesh ne tabela dixhitale te dhenat por duhet shume para per ti mbrojtur,si te thuash harxho para per sistemin raketor mbrojtes.
  Me te lutura nuk mbrohet shteti.

  1. Me e bukura eshte deklarata e policise se shtetit qe thote se do denohen ata qe do i publikojne te dhenat sensitive, nderkohe qe te dhenat shiten si te ishin speca ne treg. Po bejme shtet ka thene Rama dhe si cdo gje tjeter qe ka thene deri me tani edhe kjo eshte thjesht nje nga ato shume genjeshtra qe ka thene deri me sot. Demi eshte kaq i madhe sa do duhen shume vite per te rivendosur rendin publik. Vetem per kete, Rama dhe te tijte meritojne burgim te perjetshem.

  2. Akoma mendojne qe sulmet i kane bere ca katunare prej Teherani. Dhe cfare publikojne se…a thua pervec hakimit kane hobi politiken e brendshme te korruptuar shqiptare dhe skenare te tipit atentat per te mashtruar publikun.

 2. Po ne sitet iraniane, ruse dhe forumet e hackerave do ua sekuestroje prokuroria e Tiranes te dhenat?

  Si fillim thoni cfare te dhenash kane grabitur e pastaj dilni me kercenime 2 lekshe. Se na u deklarua qe sulmi ishte zmbrapsur dhe situati eshte ne kontroll.

  Asnje hetim se ku kane shkuar qindra milione euro me tendera sekrete te AKSHIt, gjoja per sigurine!

  sa per dijeni prokuroria nuk vendos asgje pa vendim gjykate, po keshtu ndodh kur kthehet shtet ne nje stalle militantesh, mire qe ua grabisin te dhenat diten per diell por bejne edhe sikur e kane situaten ne dore.

 3. I ashtuquajturi sulmi ndaj Bashes u hetua dhe doli se ishin dyshime te pabaza,pra skishte asnje plan te tille.Por Rama duke e ndjere friken deri ne palce nga Berisha dhe Meta, kerkon ta heroizoje dhe riktheje Bashen. Rama dhe Veliaj duhen rrezuar sa me pare, se cdo e keqe qe po ndodh ne kete vend, po ndodh si pasoje e paaftesive te tyre. Pse nuk kerkohen te arrestohen te gjithe patrozhanistet qe kalojne kohen e lire duke shitur te dhenat personale te qytetareve te tyre,me taksat e te cileve bejne jete luksi?Dhe ne fund tallen me ne.Mos harroni njerin nga nicknamet qe perdorte dikur ky patrozhanistii Veliajt dhe Rames, SAVED DATA,dhe sic e shhni akoma eshte i lire

 4. Mashtrim i madh , asgje nuk eshte “hakeruar” pa lejen e Sorrosit. Emailet jane te parapregatitur per tu “vjedhur” qe te shperndahet disinfomacion i besueshem, microsofti e sugjeron “punen” brenda Sorrosit si mundesi e domosdoshme , qe do shkaktoje konflikt civil.
  Populli thotë: ” Me mire mut , se i vogel”.

 5. Sipas teorise se Mao Ce Dunit qeveria jone eshte dac prej letre. mjaullin shpesh e fort po gishtin e hakerave ne bythe e ka!

 6. Keto sisteme te drejtuara nga kusherira e ardhur nga Franca u bene nga firma shqiptare pa pervoje ,vetem per te ndare placken e zene. e mendoni qe ish ministrja la familjen dhe rrogen e mire ne France per disa vjet per te “sakrifikuar” per atdheun. Shume programe beheshin nga punonjes te pacertifikuar duke e dhene punen dore pas dore dhe duke ndare parate e tenderit. dhe rezultati eshte ky sa qe nje ekspert i Kosoves thoshte qe po na sulmojne ne nga serverat e Shqiperise ,pasi ne nuk kontrollojme asgje ,as serverat tane. Turp!

 7. Lapsi pse kufizoheni ne analiza te pergjithshme. Bazuar ne te drejten e informimit dergoni nje kerkese prane AKSHI: 1. Numri i kontratave te lidhura 5 vitet e fundit me objekt mbrojtja e sistemeve te sigurise. 2. Vlera e kontratave. 3. Operatoret ekonomike fitues.

  1. I doli boja dhe ketij shteti te felliqur kriminel qe te zhduk kur i prek interesat…ti vije turp cso polici pabarsisht qe nuk kane tiurp…drroogaxhiu duhet te jape doreheqjen por si diktattor qe esjte nuk e ben prandaj duhet te bejme nebe dicka e kemi ne ne dor po nuk kemi vullnet…nukund te mbaje peng nje skizofren 3/miljon njerez pa vullnet per te ardhmen…na ka gjerur neve dhe tallet me ne cdodite duke vjedhur cdo dit qe ka ber zoti…hajde se po shet drog spo tjemi gja po cpun ke me ne ste dalin leket e droges or millosh i pacip pa seder pa moral…do thuash edhe ti po te ishe kshu do beje…edhe mund te beja se pushteti te josh po jo ti bish ne qaf popullit…maj leket e droges po jo djerses or llumi shoqerise…shkerdheni grate e njeri tjetrit….caheni ne b.th me njeri tjetrin se do i provoni te gjtha ne kete jet por kur te shkoni dy metra ven do merrni dhe do ikni me koken posht si legen qe je…or i pashpirt…por ka nje Zot qe do japesh llogari ke ferri….or i pangopur ku do i cosh ghith ato lek or i marum ti marin dashnoret e grus or gru q.m…nuk kam fjall te pershkruaj ket vecse nje DJALL qe na ka ran neve per his zoti te vrafte ose do te vrasi irani or plera e shqiperis….se po te perdor amerika si leck me sorosin…do te grryej zoti avash avash mos ki merak se do dalin gjth vuajtjet e ketij populli te urte por kujdes nga te urtit se. Te hajn or te hangert kanceri or mneturin e pariciklueshme….kushedi qysh do perfundosh ose copa copa nga bomba e iranit ose me nai kanal qysh ke hedh tjeeret do ikesh edhe ti….se cdo gje ne kte jete te kthehet mbrapsh po ti nuk e dinke kete or i pa moralshem qe ke fut gjth dasnoret ne parlament dhe burrat e dashnoreve te tua dhe ato qe te fusin k.rin ne n.b.th….or krye by.q.m i shqiperise se jon te bukur…me 3 m banor duhe te jetoshim si mbreter jo si fukarenj….or kryebastard i botes….se jemi dhe ne demokraci jo per gje se po te ishim ne diktatur te lejojesh…or Enver…basha me verte eshte cuni enverit por nuk behet diktator si puna jote qe ke ble 2mil njererz me lek….po kur gjen do besh or kriminel ik e myll nai tender per shoket ime dhe futi nburg pastaj qe mos flasi njeri se i kercenon familjen or peder.st…ty vetem k.ri te ben derman ik q.ume ato zezaket qe po sjell se e kan te madh….or llumi kazanit…nuk mbarojn fjalet per ty por po harxhoj kohen nga jeta ime kot ime….ma mir i fus i hashash meqe e legalizobe sesa tenshkruj per ty ktu se ti nuk ndryshon or i pashpirt por do te dalin haqet e njerzve mos ki merak or i ngordhur qe ecen e more ne qaf popullin naper burgjet e europes i ke len tkan shkrujt emrin ke tavolinat e burgut gjithashtu dhe une nuk mund te rrija pa te degjeneruar ne zvicer…na ke flliq…kan gjjynaf policet prokuroret e jashtem per ne dhe na len te lir se na kuptojn dhe e din cin kemi boss ose ross se se meriton ate nofk ti or ftyrqelbet…ti dukesh qe ne ftyr qe rren or i degjenerumi botes…tallet bota me ty qe te na mari pasurin ton or i mallkuar…kur te shkosh ne ferr do ta shofesh ti po besove kur te jaapesh llogari per ato qe ke bere..mjera njerez te vuajn do te hajne te gjall ne ferr or djall qe po na.bi nqaf …mu personalisht me rruajtur k.rin pir kam ber 6muaj burg padrejtsish dhe do ta mar demshpeeblimn ose do qeroj ate qe na futi ne burg kot se kshu e nxit hasmeerin ti me padrejtsi dhe ca do bejne njerezit vetgjygjesi….or paseder bur legen qe sman llafen ti je nje k.rv qe sjkon mbas interersit keshtu qe sje Burr je kurv….or i degjenerum….shpresoj qe te zgjohet ky popull qe ke blere qe ke perfituar nga varferia….ke per te ngel ti me salen dhe me meten dhe oligarket se populli po iken dhe ske cin vjedh ma vetem te mbjellesh gjth shqiperin me hashash paqe jeshile se gje tjeter nuk do te ngelet kshuqe e ke nje zgjidhje shit hashash si legen qe je dhe na lin tpim dhe ne mos pi vetem or pervers i shekullit kam shum gjera por u lodha se mallkimet per ty nuk marojn or i paftyr me 100/ftyra…te uroj te thyesh ne dysh nga kurrizi qe je ber si gomar plak qe ka dhjer ne brek or b.th hap

   1. Dhe nje gje se harrova i lutem medjave tja nxjerrin bojen se nuk ka ca tju bej ben presjon kot se asht dhjaks nuk ka ca tbaj ma ka dal nga binarert dhe perdor policin per tu mbrojt nga populli…kshuqe shpresa funot je ju po sju pati blere dhe juve ose njeri mu se i punlikoj una e bej un burgun per liri se kshu u ba ktu me partizan si artan hoxha me kldjana lalen jan kryeopozitaret e popullit ato meritojn te jen ne pushtet se nuk kane asnje leverdi apo lidhje me krimin…reapekte per keto njere te reall qe ngren zerin ne vend tone por dy tre veta ska fuqi duhet te bashkon medjat qe ka blere se ju jeni zeri i popullit shpresa e fundit e jona….punlikoni cdo gje qe ta mari vesh gjith bota se ne e dime vetem keshtu mun ta ndalojme kte shushunjz qe po na pi gjakun per dit….respekte per gjith medjat ju ndjek perdit dhe ju lumt qe nuk keni frike kte frikacak te rendomte….jo frik jo frik jo frik liriliriliriliriliri…flm ghjith gazetareve…

 8. Ajo që nuk kuptohet, është fakti se pse Sali Berisha e bëri këtë “Foltore” online.

  Se mirë në SHBA nuk udhëton dot, pasi e kanë shpallur “non grata”, ndaj dhe u detyrua ta mbajë “Foltoren” e tij online, po në Itali pse nuk shkoi fizikisht, kur me avion shkon më shpejt se në Pukë?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.