• |
ide | kryesore

Roger Federer mbyll karrierën me humbje

-Instant, F1, Paparazzi

Roger Federer ul perden e karrierës së tij me një disfatë. Karriera e Roger Federer mund të ketë përfunduar me një disfatë të premten, por ovacionet pesëminutëshe që pasuan ishin dëshmi e gjurmës unike dhe të pashlyeshme që la në sportin e tenisit.


Adhurimi i turmës, duartrokitjet në dukje të pafundme dhe brohoritjet “Roger, Roger, Roger”, e bënë Federerintë shpërthej në lot.


“Jam i lumtur, nuk jam i trishtuar,” tha ai pas ndeshjes, një humbje 6-4 6-7 9-11 ndaj Jack Sock dhe Frances Tiafoe së bashku me mikun dhe rivalin e vjetër Rafael Nadal në Laver Cup në O2 të Londrës.

“Më pëlqeu të lidhja këpucët për herë të fundit. Gjithçka ishte hera e fundit.”

Pas 24 viteve të përsosmërisë në fushë, më shumë se 1,500 ndeshje, 103 tituj teke dhe 20 Grand Slam, kjo ishte ndeshja e fundit konkurruese e Federerit.

Tiebreak-i epik që vulosi fitoren për dyshen amerikane ishte një fund i përshtatshëm për jo vetëm një ndeshje që, megjithë ngritjen intensive dhe shpesh emocionale, i tejkaloi shumë pritjet në madhështinë dhe cilësinë e saj, por edhe një karrierë që ka prodhuar kaq shumë momente gjeniale dhe u dhanë gëzim shumë njerëzve.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.