• |
ide | kryesore

Ndryshojnë çmimet e karburanteve, ulet nafta

-Instant, Lajme, Të fundit

Çmimet e karburanteve kanë ndryshuar këtë të premte. Sipas vendimit, nafta do të tregtohet me pakicë me 218 lekë për litër, nga 221 lekë për litër që ishte në vendimin e fundit.


Benzina do të tregtohet me 200 lekë për litër nga 204 lekë për litër.Njoftimi:

Vendimet e Bordit të Transparencës në datë 18 Nëntor 2022 kanë ndryshime të çmimit nga ai i përcaktuar në mbledhjen e fundit.
Referuar të dhënave lidhur me bursën Platts të datës 17.11.2022, kemi ndryshime të çmimit nga ai përcaktuar në mbledhjen e fundit, konkretisht rezulton se çmimi (FOB/MED $ Ton) i Benzinës është 907, – 42 nga data 15.11.2022, $/ Ton, ndërsa çmimi i Gazoilit/Diesel është 987, -37 nga data 15.11.2022, $/Ton. Kursi i këmbimit i BSH ka pësuar rritje në 113.39 (+0.66 nga data 15.11.2022).

Si rrjedhojë çmimet e vendosura janë:

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të jetë jo më shumë se 218 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 206 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN të jetë jo më shumë se 200 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 188 lekë/litër.

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 71 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 59 lekë/litër për automjetet.
Çmimi i gazoilit për peshkim është vendosur 121 lekë/litër. Çmimet e caktuara nga Bordi do të hynë në fuqi në datë 18 Nëntor, ora 18.00, dhe do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme të bordit ku do të pasqyrohen ndryshimet e çmimeve të shitjes.3 Comments

  1. Cudi. Nuk u mblodhen nje muaj, jane mbledhur 4 here duke ulur cmimet pas protestes se 12 Nentorit. te kete lidhje valle? Se thone qe ky i gjati yne ben si trim ne televizor, pasi keshtu live nuk eshte shquar ndonjehere per trimeri gjithe jeten

  2. Jo. U arrit fale komenteve te tua pro korrupsionit, droges, shpopullimit, krimit dhe degjenerimit qe kane arritur kulmin fale kesaj qeverie

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *