• |
ide | kryesore

Twitter më pak i sigurt, shkak stili i menaxhimit të Elon Musk

-Instant, F1, Stil
Twitter


Stili diktatorial i menaxhimit të pronarit të Twitter, Elon Musk rrezikon ta çojë kompaninë drejt gabimeve, katastrofave të moderimit të përmbajtjes dhe degradimit të veçorive kryesore të platformës që ndihmojnë në mbajtjen e përdoruesve të sigurt, sipas një ish-zyrtari të lartë të Twitter, i cili udhëhoqi moderimin e përmbajtjes së kompanisë përpara se të jepte dorëheqjen e papritur këtë muaj.

Shpërndarja e gabuar e një veçorie verifikimi me pagesë nga kompania e mediave sociale “është një shembull i një fatkeqësie që kaloi” mes kaosit që solli Musk në Twitter dhe perspektiva e fatkeqësive të mëtejshme e bëri të pamundur qëndrimin, tha Yoel Roth, ish-kreu i kompanisë për integritetin e faqes, gjatë një interviste në skenë me gazetaren Kara Swisher të martën në daljen e tij të parë publike që nga largimi nga Twitter më 10 nëntor.

Roth dhe kolegët e tjerë u përpoqën të paralajmëronin Musk për problemet “e dukshme” në planin e tij për të ofruar një shenjë kontrolli të verifikuar për çdo përdorues që paguante 8 dollarë në muaj. Por Musk gjithsesi e bëri përpara përmes forcës së plotë të vullnetit, duke çuar në një valë llogarish të reja mashtruese që paraqiteshin si marka të mëdha, atletë dhe përdorues të tjerë të verifikuar që së shpejti e detyruan Twitter-in të pezullonte funksionin.

“Ajo doli nga binarët pikërisht në mënyrat që ne parashikuam,” tha Roth.

Reflektimet publike të një drejtuesi të lartë të Twitter-it, i cili kishte kontakte të ngushta me Musk në ditët e para të pronësisë së tij mbi kompaninë – një periudhë e shënuar nga trazirat e brendshme dhe një revoltë e dëmshme e reklamuesve – ofrojnë dëshmitë më të fundit të një CEO miliarder, i cili drejton nga zorrët e tij në kurriz të pothuajse të gjithë të tjerëve.


1 Comment

  1. Ne radhe te pare, nuk thuhet ‘nga zorret e tij’ , por ne menyre spontane apo instiktive. Ne radhe te dyte, eshte shume idiote te gjykosh modelin e tij te biznesit ne vetem 5 jave , sidomos kur behet fjale per nje kompani qe del ne menyre konstante me humbje per shkak te politikave amatore te targetimit komercial. Fakt eshte qe regjistrimet e reja jane ne shifra rekord dhe kjo lidhet me dedikimin e tij ndaj nje parimi, atij te lirise se shprehjes. Gjithashtu, kostot jane ulur dhe cilesia e sherbimit eshte rritur. Gjithsesi, duhet kuptuar qe me Twitter luhet me shume se thjesht nje model biznesi, apo burim neto te ardhurash. Kete e kishin kuptuar ato para Elonit, dhe kete sigurisht e di dhe Eloni. Twitteri, aq medioker dhe parazit sa eshte, ne analize te fundit, filtron dhe orienton trendin e politikes,dhe politika na pelqen a s’na pelqen eshte gje qe ka ndikim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *