• |
ide | kryesore

Shpërthen sërish një nga vullkanet më aktive të Amerikës Qendrore

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet
VULLKANI FUEGO


Vullkani “Fuego” i Guatemalës ka shpërthyer sërish të dielën. Ai ka shkaktuar një re të madhe tymi dhe flakë në ajër, që ka arritur në disa metra. Vullkani është parë me lehtësi nga turistët në qytetin e Antiguas. Ai konsiderohet si një nga më aktivët e zonës.

Volcano erupts in Guatemala, forcing airport closure | ABS-CBN News

Në vitin 2018, si pasojë e shpërthimit të këtij vullkani, rreth 200 persona janë asfiksuar si pasojë e tymit të lavës vullkanike, ndërsa lava ka zbritur deri poshtë në fshatin e Fuegos.

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *