• |
ide | kryesore

Kur humbasin nuk janë francezë: fyerje raciste për Coman e Tchouameni për penalltitë e humbura

-Instant, Sport
Tchouameni


Futbollistët e Francës Kingsley Coman dhe Aurelien Tchouameni janë bërë shënjestra të abuzimeve të rënda raciste në mediat sociale. Faji i tyre ishte se humbën penalltitë në finalen kundër Argjentinës. Sulmuesi e pa goditjen e tij të pritej nga Martinez. Mesfushori, ndërkohë, goditi jashtë, të tretën e ekipit të tij. Në fund të sfidës epike, mijëra urrejtës u dyndën në profilet e tyre dhe komentuan fotot e tyre më të fundit me imazhe majmunësh dhe ofendime për ngjyrën e lëkurës.

Mjerisht e gjithë bota është e barabartë kur bëhet fjalë për racizmin. Coman dhe Tchouameni pësuan të njëjtin fat të trishtuar si futbollistët anglezë Saka dhe Rashford. Edhe ata u ofenduan pasi humbën penalltitë në finalen e Euro 2020 kundër Italisë në Wembley. Ndër të tjera, sulmuesi i Bayern (që dënoi fyerjet raciste dhe u pozicionua në anën e lojtarit të tij) i dha një shkundje ndeshjes me hyrjen e tij në fushë. Ndërsa xhevahiri i Real Madrid dha kontributin e tij të madh në ecurinë e Les Bleus në finale, duke shënuar edhe një gol kundër Anglisë.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *