• |

‘Manita’ e parë pas 30 vjetësh: herën e fundit që Juventus pësoi 5 gola i ka shënuar pikërisht Allegri

manita

Në shtëpinë e Juventus djeg keq 5-1 i pësuar në Napoli. Në fund të fundit, tifozët bardhezinj në Serie A nuk kishin parë një poshtërim të tillë prej tridhjetë vjetësh. Hera e fundit që Juventusi pësoi një ‘manita’ në një ndeshje të kampionatit para mposhtjes në Maradona ishte në fakt në vitin 1993. Pikërisht më 30 maj. Atëherë bardhezinjtë humbën 5-1 në ndeshjen e parafundit, kundër një Pescara tashmë të rënë nga kategoria. Një humbje që për ironi të fatit mban edhe firmën e Max Allegri. Në fakt, pas golit të Ravanellit në start, erdhi goleada abruzzese me përmbysje, që nisi me penalltinë e Allegri në minutën e 32. Pjesa tjetër e punës u krye nga Stefano Borgonovo, Massimo Carrera, Antonio Martorella dhe Ottavio Palladini. Pesë gola që mbetën në historinë e statistikave bardhezi, deri në shfaqjen e Osimhen dhe Kvaratskhelia.

Lexo më tej: Video/ Spalletti ndjek për metra të tërë Allegrin për një shtrëngim dore: episodi bëhet viral

Më parë Juve kishte pranuar një tjetër ‘manita’, 5-1 kundër Napolit në shtator 1990, por gjithçka ndodhi në Superkupën e Italisë me Maifredi në pankinë. Në atë kohë, ishin Silenzi (dygolësh), Careca (dygolësh) dhe Crippa që dënuan mbrojtjen bardhezi. Di Baggio shënoi golin e vetëm për Juventus. Por kjo nuk është e gjitha. Duke folur përsëri për “pesëshe” të pësuara nga bardhezinjtë, në fakt, duhet kthyer historia deri në 20 nëntor 1988. Atëherë Napoli i Maradonës fitoi 5-3 në Torino falë një trigolëshi të Careca dhe golave të Renica dhe Carnavale.