• |

Video/ Përmbysje e madhe e Arsenal, Nelson i jep fitoren në të 97′: Chelsea kthehet te fitorja, rrëzohen Spurs

Nelson

Java e 26 e Premier League u hap me fitoren e Manchester City, që mori përgjigjen e Arsenal. Përmbysje e pabesueshme e Gunners, që nga 0-2 triumfon 3-2 në minutën e 97′ me golin e Nelson. Suksesi kundër Bournemouth e bën formacionin e Arteta të ruajë diferencën nga Guardiola në +5. Fitore edhe për Chelsea (1-0 kundër Leeds) dhe për Brighton (4-0 kundër West Ham). Tre pikë për Aston Villa, që mposhti Crystal Palace 1-0. Frenon ndërkohë vrapimin në zonën Champions Tottenham, që u shemb 1-0 nga Wolverhampton.

Fitore zemre për Arsenal, që mposhti 3-2 Bournemouth në shtesë të plotë. Fillim tronditës për Gunners në Emirates. Nëntë sekonda nga fillimi dhe erdhi avantazhi i Cherries. Skemë nga nisja e lojës, Billing përfitoi nga gabimi i Gabriel dhe shënoi i vetëm në qendër të zonës. Megjithatë, të besuarit e Arteta reaguan menjëherë. Fillimisht Odegaard provoi nga jashtë, më pas Neto bllokoi Saka nga fare pranë. Pjesa e parë është një monolog londinez, por miqtë rrezikuan të dyfishojnë sërish në kundërsulm. Këtë herë ishte Ramsdale ai që shpëton rezultatin ndaj Ouattara.

Pas kthimit nga dhomat e zhveshjes, një tjetër dush i ftohtë erdhi për Arsenal. Në minutën e 56′ nga këndi i Bournemouth, Senesi shkëputet nga Partey dhe shënoi 2-0 me kokë. Megjithatë, pak minuta më vonë, në minutën e 62′, ishte Thomas ai që përfitoi nga spondi ajror i Smith Rowe dhe rihapi lojën. Emirates shtyu përpara Gunners, që barazuan shtatë minuta më vonë, kur White mposhti Neto. Bournemouth u shtyp nga presioni i lojtarëve të Arteta, që përmbysën në sekondën e fundit. Nelson mori topin në zhvillimin e një goditje këndi dhe bëri rezultatin 3-2. Kështu Arsenali fitoi me vështirësi, duke u kthyer në +5 ndaj Manchester City, në krye të tabelës. Një Bournemouth kurajoz, nga ana tjetër, nuk arriti të marrë pikë shpëtimi dhe mbetet në vendin e parafundit.