• |
ide | kryesore

Sulm me dron rus në Kiev dhe në portin në Detin e Zi

Lajme, Të fundit

Pas sulmit të ri në Moskë, kryeqyteti ukrainas, Kiev, dhe objektet industriale në jug të rajonit Odesa të Ukrainës në Detin e Zi janë vënë sërish në shënjestër nga Rusia. Si pasojë e sulmeve me dron, pasti edhe shpërthime zjarri. Një kapanon drithi u dëmtua, sipas kreut rajonal Oleh Kiper, i cili nuk dha detaje të mëtejshme. Deri më tani nuk ka raportime për viktima.


“Pas sulmit, zjarret shpërthyen në objektet portuale dhe infrastrukturën industriale në rajon dhe një ashensor u dëmtua”, shkroi Kiper në Telegram.Autoritetet lokale thonë se më shumë se dhjetë dronë rusë që synonin Kievin u rrëzuan, duke shkaktuar dëme materiale, por jo viktima.

“Të gjitha objektivat – më shumë se dhjetë drone – u gjetën dhe u shkatërruan në kohë,” tha kreu i administratës ushtarake Serguii Popko në Telegram.

Rusia ka vënë në shënjestër portet e Ukrainës që kur braktisi një marrëveshje të OKB-së që lejonte Kievin të eksportonte drithërat e tij. Pas tërheqjes nga marrëveshja e grurit, Rusia kërcënoi se do të synonte çdo anije që shkonte drejt porteve të Detit të Zi të Ukrainës – duke vendosur de fakto një bllokadë detare.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *