• |
ide | kryesore

Vuçiç dhe Zelensky takohen sot në Athinë

Lajme, Të fundit

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha të hënën se do të zhvillonte një takim dypalësh me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky në Athinë.


Vuçiç është në Athinë me ftesë të kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis në një darkë jozyrtare së bashku me liderët e tjerë të Ballkanit Perëndimor, përfshirë Kosovën, si dhe Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe Zelenskyn. Presidenti serb tha se nuk u zbuluan detaje të takimit në Athinë për shkak të shqetësimeve të sigurisë në lidhje me pjesëmarrjen e Zelensky.“Dua të informoj publikun se do të kem një takim dypalësh me të me kërkesë të presidentit ukrainas. Do të flas me Zelenskyn për gjithçka që ka ndodhur së fundmi në Kosovë. Besoj se do të kemi një bisedë të hapur dhe të mirë”, tha ai.

Vuçiç tha se ka pasur një takim “të mirë” me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Layen. “Negociatat ishin të mira dhe jo gjithmonë të lehta, por kjo është logjike… Ne diskutuam dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës dhe pres që (i dërguari i BE-së) Miroslav Lajçak të vijë së shpejti në Beograd”, tha ai, duke shtuar se palët diskutuan edhe për Rusinë.

Republika e Kosovës është një shtet pjesërisht i njohur që Serbia e konsideron territorin e saj. Parlamenti i Kosovës shpalli pavarësinë e rajonit në vitin 2008.

BE-ja ka ndërmjetësuar negociatat midis Serbisë dhe Kosovës që nga viti 2011. Tensionet ndëretnike shpërthejnë periodikisht midis dy palëve, në veçanti, lidhur me statusin e enklavave ku banojnë një popullsi me shumicë serbe në veri të Kosovës.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *