• |
ide | kryesore

Dialogu/ BE fajëson Albin Kurtin. Ai i thotë “JO” favorizimit të Serbisë

Arkiva, Kryesore, Lajme
kurti vucic

Shefi i politikës së jashtmë të BE Josep Borrell ka treguar me gisht Albin Kurtin për mospërparimin në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, gjatë takimit Vuçiç-Kurti që u mbajt këtë të enjte Bruksel. E ndërsa bëri fajtor kryeministrin e Kosovës ai nuk tha të njëjtën gjë për presidentin serb.


Me sa duket të dyja palët nuk kanë rënë dakord për faktin se nga do të fillohet për zbatimin e marëveshjes bazë, me 11 pika, të dakordësuar në shkurtin e kaluar dhe për hartën e saj të rrugës që u vendos në mars, në Ohër. Qeveria e Beogradit do me çdo kusht dhe pa kompromis, së pari, themelimin e asosacionit të komunave më shumicë serbe. Qeveria në Prishtinë i’u jep përparësi aspekteve politike që e njohin “de jure” Kosovën si shtet të pavarur. Fillimisht autoritetet perendimore deklaruan se nuk do të ketë çështje prioritare në dialog dhe se nuk do të ketë çështje që mund të mbajë peng të tjerat. Por, më pas, duke favorizuar Serbinë ato kanë vendosur në qendër asosacionin. Kjo ka shkaktuar edhe tensione me Prishtinën.  


Lexo me tej:

Borrell në anën e Serbisë dhe fajëson Kurtin: Po na mbaron koha! 

Albin Kurti “nuk ka qenë i gatshëm që të ecë përpara me fillimin e një procesi të besueshëm për themelimin e Asociacionit. Në vend të kësaj, ai ka insistuar që të formalizohet njohja de facto si hap i parë”, tha pas takimit Borrelli, i cili shtoi se ky ka qenë “kompromisi më i mirë që kemi mundur të ofrojmë.

Por sipas palës kosovare nuk ka qenë kështu. Kryeministri Kurti, deklaroi pas takimit se “kushtëzimi i Serbisë” për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe “është shndërruar në qëndrim të emisarëve të BE-së”.

“Është për të ardhur keq që emisari evropian, Lajçak, e ka pranuar një kushtëzim të tillë”, tha Kurti. Ai tha se Lajçak e ka bërë këtë “në cenim të funksionit të tij si lehtësues dhe ndërmjetësues”.

Kurti: S’ka pasur asnjë propozim në tryezën e Brukselit, përveç se asaj që kam sjell unë si kryeministër 

Shefi i qeverisë së Kosovës ka deklaruar sërish se as negociatat rreth dialogut nuk janë tabu, por se për to duhet folur në bazë të një plani konkret të përcaktuar më parë”. Ama në anën tjetrë ai ka vendosur vijat e kuqe: “nuk mund të negociohet nëse, fillimisht, nuk biem dakord për udhërrëfyesin për zbatimin e Marrëveshjes”.

Më i kanaqur nga takimi doli presidenti serb, i bindur se këtë rradhë i kishte pas vetes ndërkombëtarët: Vuçiç tha se bisedimet përfunduan pa sukses, pasi Kurti, sipas tij, “e refuzoi propozimin evropian”. “Ne të gjithë i kemi propozimet tona – shqiptarët i kanë të tyret, ne i kemi tonat. Në fund, ne si Serbi e kemi pranuar propozimin e kompromisit të BE-së. Kurti nuk ka dashur ta pranojë. Takimi ka përfunduar”, u tha Vuçiç gazetarëve.

Që kur ka filluar lufta në Ukrainë dhe sidomos pas nisjes së negociatave Kosovë Serbi në bazë të planit Franko Gjerman, fuqitë perendimore po mbajnë anën e Serbisë për të mos lejuar në asnjë çast rreshkitjen e saj drejt Putinit. Shumë analistë, kongresëmenë amerikanë dhe deputetë ëvropianë mendojnë se kjo po bëhet në dëm të Kosovës. Pikërisht në këtë sfond u zhvillua edhe takimi i sotëm për të cilin Albin Kurti i fajësuar nga BE, pretendon se negociatorët u bënë njësh me njërën nga palët.

©Lapsi.al25 Comments

 1. O pisa lgbt, ore derra, pse i beni presion “te dobtit” Kosoves, qe ka te drejte dhe favorizoni haptazi kriminelet patologjik, terroristet serbe?! Nejse, nga 1 Tetori, komanden e KFOR e merr TURQIA, e merr PERANDAORIA OSMANE, e merr DEVLETI, miku i vetem i KOMBIT SHQIPTAR. Per te tjerat, KURTI i thote duke u treguar gishtin e mesit, pro-serbeve apo anti-shqiptare, armiqve shekullore te KOMBIT SHQIPTAR, qe kane qene e qe jane, be+usa+perendim+sllavizem “shkoni ne *idh te semes se nuk ka me *yth vici si mrom”, KAQ!

  1. Pa USA , Jo Kosova po as Shqiperia nuk do ekzistonte more injorant turk shqipfoles . Ty duhet me te bo gojen synet se aq idjot qeke

 2. Kosova ka nje budalla ne pushtet. Me c’po shihet, do ja shohin hajrin per kete pune, te pakten per dekaden perpara, por fare mire mund te shkoje edhe me gjate. Lidere diletante dhe te pavizion qe fryhen si gjela pa patur as breke n’byth, ky eshte perkufizimi me i sakte i Kurtit.

  1. Kurti eshte votuar 2 here per te njejtin vizion nga populli i vet. Ka qe prej Greenell-it qe sorrat perpiqen te marrin veriun e pasur te Kosoves. Vizioni i Kurtit eshte e drejta dhe e verteta. Spanja dhe Sllovakia bejne mire ta njohin Kosoven. E gjithe BE-ja. Pastaj te vine e te bejne pazar.

  2. Mos Malok mos na uro(mallko) aq shume, bej sevap dhe thuaj per 4 vite e jo nje dekade.Mos Djali i Malokut, se na mbyte.E na detyrove edhe te ta degjojme deshrien e ta rrezojme Kurtin! Mos Djal i malokut, se na mbushe mendjen per Kurtin me ato qe the. Ore a jeni ne vete ju a jo? A e kuptoni qe propaganden anti)kurti anti LVV, e kane bere prej vitesh apo dekadash gjithe media pro Thaciste ne Koasve dhe 90% e partive te tjera ne Kosove, dhe skane mundur “ta na ndryshojne mendjen”, Jo se jemi militante, perkundrazi Kosova eshte shembull ne Ballkan e ne Europe per nderrim pushtetesh kur meritojne te nderrohen, por Kurti eshte aq i madh, sa popully nuk eshte qorr e mos ta shoh. Ore kurre nuk do ta heqim Kurtin nqs vazhdon kshtu sic po vazhdon, mos u lodhni kot, po ta them ne menyre shume dashamirese, se dukesh qesharak, e aspak bindes.Sna bind dot as ti as me i miri i kesaj bote per Kurtin.Per gjera te tjera ok hajde argumento, por jo per Kurtin. Skemi ngel pa pare e aq me pak spo lusim europianet, por edhe te ngelim pa asnje qindarke(qe sben as teorikisht vaki kurre), sdo shesim interesat e veriut perkudner deshires te askujt, as tendes .

 3. Kosova ka nje budalla ne krye qe lufton per te mbrojtur vendin e tij nga coptimi,ndersa Shqiperia nje te zgjuar qe i il breket me cdo te huaj,aq sa Po fal territor qe i a ka lene i ati.Bravo Malok! Sot do te duhej qe shqiptaret kudo qe jane te mbeshtesnin udheheqjen kosovare derisa te zgjidhej nyja e ketij konflikti nonsens.Kosova ka dhene shumme deri tani,nuk duhet te leshoje shtetin sepse duan serbet dhe ata te huaj qe u vene nga pas

  1. Ik ore dumbabist idjot. Kurti vetem probleme po I sjell Kosoves. Ka ngel pa
   Lek e po I lutet BE qe ti heqi sanksionet. Kur greket per punen e Salike Bejlerit anulluan ftesen e Shqiperis (Jo te Rames se nuk eshte pun individi po ju dumbabistet nuk e kuptoni) hippkriti Kurti beri te njejten gje qe beri Rama me serbet, shkoi e u lepi me ta. Kurti nje aventurier, populist pas asnje ideal real. per pushtet po shkaterron Kosoven, izolim nderkombetar, kokerr leku. Si Enveri I thot njerezve te han bar tani. Leri arsyetimet idjote folkloriste, Kosoven nuk e beri Kurti po USA dhe BE. Ashtu sic e ben, ashtu mund ta zhbejn. U ka ber baba antiamerikan e antiimpetialist. Dilni ketu si korr papagallesh duke shar USA e BE. Copa loqesh haxhiqamiliste

   1. Na mbyti hipokrizia. E para, e akuzon ate komentuesin “USA” per anti amerikanizem nderkohe qe ai aq proamerikan eshte sa edhe emrin e mban USA, nderkohe ne qofsh ti proamerikan, aq eshte Frrok Cupi. Jo se e mban emrin USA dhe domosdoshmerisht eshte proamerikan, se psh edhe njeri,patrozhanist si ti, e mmban (e ndot)nganjehere kete eemr, por ai (ndryshe nga komentuesi me siper), vetem proamerikan qe nuke shet, e patriot edhe me hic fare. E dyta, thua iu lepi Kurti grekeve? Me fal i mban mend deklarata e Rames se si u lepihej grekeve, duke i quajt vellezer etj etj?Mos ke ngaterru adrese.Apo edhe ti si ben Andoni thua te anulonte Kurti viziten ne Greqi.E ca do fitonte?Pa e anulu edhe greket vetem po na sjellin andej kendej e spo na njohin, e jo me te armiqesohesh me ta.Ah, per hater t Shqiperise?Po per hater te Shqiperise ne prishemi edhe me Ameriken, e jo me te anulonim nje vizite ne Greqi, por nuk i sherbente as interesit te Shqiperise anulimi, aq me pak qe Kurti te anulonte viziten dhe Rama ne anen tjete rbente hartime servilizmi ndaj Greqie.A e kuptoni evten se sa hipokrit jeni disa komentuies apo jo? Lere ore Kurtin se jemi me fat qe jetojme ne kohene tij, e je i vogel ti, une e kushdo tjeter te flas per Kurtin

   2. I Paemer

    Po mire o burre , per ne nuk eshte cudi , se vetem sa kemi dale nga roberia shekullore , po ju qe jeni 💯 vite shtet , c’pune kan Greket te ua marrin Himaren .Thash Grek , se ata ne te vertet jane Shqipetare , qe kan ule breket per nje Pension dhe jane bere Grek , .
    Ti more injorante del e flet pa emer , shikone Himaren , se do i plase bytha Borrellit dhe Lajcakut .

    Te shofim se ju si do i beni negociatat , per ceshtjen e Detit dhe Himaren

    Pa shikone vehten ne pasqyre njehere dhe mbasandej flet per Kosove .

    Pershendetje nga Prishtina.

 4. Kurt leshi dhe Kurt preshi.
  Nje cope gomar qe mban peng nje popull.
  Pordhac dhe fodull,ty po te presim ,Aman hajde se e ndjejme mungesen tende prej idioti.

 5. Motoja e proamerikaneve majtistë të sotëm që përfaqësohet nga antishqiptarë idhtarë të diktaturës Enveriane është që s’ka problem se Amerika e ka gabim dhe që për qëllime të veta lejon serbët të marin ç’të duan deri territorin e veriut të Kosovës.Pra Amerika dhe ne të jemi mirë ,boll që të na lejojnë të jemi në pushtet monist.E kështu fillojnë e bëjnë punën në shërbim të serbëve që tani parapëlqehen si nga Amerika dhe Europa për të bërë atë lojë që kanë bërë në shekuj me kombin tonë.Tkurjen e trojeve tona në favor të fqinjëve.Kurti po i vihet me gjithë forcën kësaj tendence si një patriot i vërtetë.

 6. Mungoi në tryezën Bardhi-Berisha, Idrizi: S’mund të ulesha me Dulen dhe ata që zgjodhën Belerin!O kari Gimi fol vetem per salihun sepse ai te pelqen si Kar intelektual qe je.

  1. O injorant I pa emër 09:56. Këtu po diskutohet gjë tjetër e ti nga që të punon truri si një k…. e që Berisha të del në ëndër çdo natë këtë temë ke.Zaten Shqipëria prandaj po rikthehet në monizëm nga tipa si ty se në vënd të trurit kanë kashtë dhe jetojnë me nostalgjinë e diktaturës komuniste.

 7. Kreu i Rithemelimit e bëri zyrtare ndarjen e dy prej posteve më të rëndësishme, si formula që bashkon dy grupimet anti-Basha.

  “Flamur Noka është Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Demokratike dhe kjo nuk ka asnjë diskutim. Gazment Bardhi është kreu i Grupit Parlamentar dhe ne po shkojmë drejt bashkimit që po mirëpritet nga demokratët”.Antari i fund i byrose politike Gimi intelektuali qe nuk e ka kuptuar qe Virusi salih karaxhic berisha eshte kapo i Trustit te Geshtenjave ku ky klan ka bere gjemen ne shqiperi mal te zi e kosove duke vrare shume veprimtar ne keto zona,mbas bythelepirjes qe ke bere salihut ne keto vite,salihu te dha titullin Kari Intelektuat i partise se salihut

 8. Zbulohen faturat, Berisha del bllof! Kavaja, Bashkia që drejton bashkë me Metën, ka kryer të gjitha pagesat për inceneratorin

 9. Presionet nderkombetare per te mbyllur ceshtjen e veriut te Kosoves deri ne fund te vitit, duke favorizuar Serbine, kane te bejne me komunikimet e Perendimit me Rusine per paqen ne Ukraine.

  Deklarata e Lavrov se “jemi gati per marreveshje per paqen ne Ukraine” eshte shkaku i presionit mbi Prishtinen dhe Kurtin.

  Kosova ka fat qe kete here Perendimi dhe Vucic nuk kane perballe dallkauke e sharlatane politike, por Albin Kurtin, qe nuk pranon pazaret ne kurriz te shqiptareve, te cilet mbijetuan nje shekull edhe kur i kishin kunder te gjithe aleatet e sotem….

  1. E KUPTONI TANI THENIEN” KURVA PLAKE EUROPE”
   Deri dje i binin Serbise biles e bombarduan ne 1999 edhe pa mare aprovimin e shteteve ne OKB, ndersa st qe duan te terheqin ne anen e tyre kunder Rusise mbyllin syte ndaj mrimeve serbe dhe i bejne presion e shantazh,biles dhe sanksione Kosoves qe te formoje nje ” Republike Serbska ” ne Kosove ,se nuk ju mjafton ajo e Bosnjes. A num qe Europa qe e ma ndare Bosnhen ne 3 minishtete me tre qeveri dhe tri presidente??? Dhe punet vene mut se nuk merren vesh kurre me njeri tjetrin?
   Asnjehere nuk dubet te lejohet copetimi i Kosoves! Boll na kane percare ne 4 shtete fqinje.
   Respekte per Kurtin! Po te donte pushtet Kurti,per karrigen e vet, firmoste si i thote Europa dhe ata e mbajne ne pushtet,sic po mbajne mete KM tone. Ja dine kriminelit tone, mrimet,korrupsionin,vjedhjet,voten e tjetersuar ,mopanite ofshore dhe nuk bejne asgje ,as USA( me Kimeten ) dhe as BE. Po pse??
   SE KM JONE E MUTIT ESHTE PRONTO PER CDO GJE NE FUNKSION TE KARRIGES SE VET. AI SHET SHQIPERINE ,VRET NENE E BABE PER PUSHTET.
   DHE PRANDAJ BILBILOS E KERCEN TALLAVA BASHKE ME POPULLIN BUDALLA.
   PRANDAJ MURTI ESHTE VITEDRITE LARG KM SONE KRIMINEL.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *