• |
ide | kryesore

Asambleja e Avokatisë Greke: Edi Rama të lejojë Belerin të bëjë betimin si kryetar i zgjedhur

Lajme, Të fundit
Belerit

Asambleja e Dhomave të Avokatisë greke ka përgatitur një raport me 5 pika mbi rastin e arrestimit të Fredi Belerit. Pika e parë flet për shkelje të nenit 3 të protokollit nr.1 të Konventës Evropiane të Drejtave të Njeriut, e cila parashikon të drejtën e një individi për të dalë si kandidat në zgjedhje dhe nëse zgjidhet të ketë të drejtën për të ushtruar efektivisht mandatin e tij.


Pika tjetër ndalet te neni 10 i Konventës Evropiane të të Drejtave të Njeriut, ku asambleja shkruan se ndalimi i Belerit cenon të drejtën e shprehjes së tij politike.Pika e tretë ka të bëjë sipas avokatisë greke me shkelje të nenit 6 2 të Konventës Evropiane të të Drejtave të njeriut, mbi komentet e bëra nga Kryeministri Edi Rama, ku asambleja pretendon se ka shkaktuar dëme ndaj Belerit ën opinionin publik si dhe në vendimmarrjen e gjykatës.

Pika e parafundit i referohet shkeljeve të parimit të proporcionalitetit , mbi paraburgimin e Belerit për më shumë se 4 muaj.

Pika e fundit, ka të bëjë sërish me Kryeminsitrin Edi Rama mbi konstatimin e tij se “Belerin po e pengojnë autoritetet gjyqësore për të dalë nga burgu dhe të bëjë betimin. Sipas avokatisë nuk ka asnjë vendim gjykate që e ndalon Belerin të betohet.3 Comments

  1. po na vine jevgjit e greqise per te na treguar po shkelet ligji. ai beleri u kap ne video duke blere vota, kaq. ligji ehste njelloj ehde per bythqirat qe nnuk dine ca jane dhe shiten te greket. duhet treguar mesim grekeve jkevgje se nuk k a me lojra me shqiperine. jemi gati per lufte nese duan. kemi gjakun e camerise per te lare. ptuuu race bythqirash

  2. Do Zoti qe hapja e ceshtjes Bejleri te jete hapje e nje dritareje per te pare opinioni nderkombetar

    se cfare regjimi monstruoz eshte instaluar ne Shqiperi, ku nje kontribut thelbesor kane edhe vete ata.

  3. keta evgjitet nga vendi i ndyre i grekerve duhet nxjerrre jashte nga Shqiperia se na cane karin me idiotizmat qe flasin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *