• |
ide | kryesore

Nis sot Censi i Popullsisë dhe Banesave, gjobë nëse nuk përgjigjeni

Arkiva, Lajme, Të fundit
censi

Censi i Popullsisë dhe Banesave ka nisur ditën e sotme.


Këtë vit do të mësojmë numrin e saktë se sa shtetas shqiptarë dhe jo vetëm jetojnë brenda territorit të Shqipërisë, sa meshkuj e sa femra, sa të arsimuar dhe jo, si dhe informacione të tjera.Sot, mbi 7 mijë e 500 persona do të dalin në terren për të grumbulluar dhëna të detajuara derë më derë.

Qytetarët do të duhet të plotësojnë një formular ku kërkohet informacion i detajuar i cili duhet të plotësohet me korrektësi. Ata do të kontaktohen në telefon për të rakorduar një takim me grupet regjistruese dhe për ata të cilët nuk do t’i përgjigjen me korrektësi këtij procesi do të ketë penalitete.

Procesi i grumbullimit të dhënave zgjat 6 javë. Për herë të parë të dhënat do të grumbullohen në mënyrë digjitale, çka do të lehtësojë dhe përshpejtojë procesin e përpunimit të tyre.

Ky është censi i 12-të që bëhet në vendin tonë. Ky proces përsëritet një herë në 10 vjet.8 Comments

 1. Shyqyr qe tani nuk kemi Kreshnik Spahiun neper kembe, qe me djallezi,(duke lujt rolin e patriotit), bente thirrje per mosregjistrim (me duket ne mos gabofsha,por sjam i sigurte, edhe te gjuhes) e si pasoje na dolen qe vetem 80% kishin gjuhe ametare shqipen. E besonim, perfshi mua, ne ate kohe Kreshnikun, se kujt i shkonte mendja qe gjithe ate propagande qe bente, nuk do ishte patriot. Koha tregoi qe jo vetem qe patriot nuk na paska qene Kreshniku, por tani eshte nje nga percaresit me te medhenj , qe leh studiove televizive…Nejse, regjistrimi te behet, shpresoj te dalin me shume se 3 milion shqiptare ne Shqiperi, dhe nja 2.2-2.5 milion ne Kosove.Ne Kosove psh, heren e fundit dolen me pak se 2 milion, sepse jo vetem qe regjistruesit nuk vinin me nqs nuk te gjenin ne shpi heren e pare (edhe ne qytet e mos te flaism ne fshat) por edhe sepse ish pushtetaret e donin patjeter qe numri te dilte poshte 2 milioneshit, e qe sipas llogjikes se tyre idiote, do kishin me shume shanse te fitonin liberalizimin e vizave (a thua se francezet do nderronin mendje qe Kosova spaska 2.5 milion por 1.9!) Ja se nga clloj personash analfabet (pervec se tradhetare) jemi udhehequr ne ate kohe ne Kosove. Taksirat qe edhe per faj te tyre(pervec se te paaftesise se tyre individuale), edhe Lumnir abdixhiku e Memli te plaken, pa ua dhene shansin ta prekin fare pushtetin

  1. ne fakt te censusi do shtuar dhe nje pyetje per ty, sa here ne dite ben gojore ne favor te pushtetit.. thotë:

   ne fakt te censusi do shtuar dhe nje pyetje per ty, sa here ne dite ben gojore ne favor te pushtetit..

   1. Ore bastard (a ka me keq se bastardi,qe edhe nga vetja ka turp te vije me identitet,por vjen si bastard,me gjithese e marr me mend se kush je) degjo ketu ti. Jo te gjithe jane militante qorra si disa monstra si ti,e qe gjithcka qe bejne apo flasin e bejne me prapavije militantizmi. Une more klysh, i lene rrugesh qe kur linde, e pa emer e pa identitet edhe sot e kesaj dite, as si opsion te fundit nuk e kam militantizmin partiak, e aq me pak opsion te pare. (Vetem Kurtin dhe VV mbeshtes per arsye qe dihen, e jo per interes personal apo militantesk). Ramen ne 80% te rasteve e kam kritiku (kryesisht per Minishengenin), e as ne 20% te rasteve s’e kam mbeshtet (jo per faj timin por se vetem kaq here me eshte duke se ka marre vendime te mira, si psh satelitet ne hapeire, blerja e droneve, Bejleri etj). Po as ketu se permenda as direkt as indirekt as Ramen dhe as dike tjeter (pervec Kreshnikut), por ti si bastard,e qe edhe kunder Shqiperise ngrihesh apo pro Bejlerit,vetem qe te perputhet agjenda personale. do qe te f;asim sic do ti.Une si bindem asnje personi te vetem ne kete bote se cfare flas,e aq me pak nje monstre si ti.KAQ kisha. Do dyshoja qe je veet Kreshniku,por me shume mendoj se je nje hibrid,edhe nja 100 fish me keq se Kreshniku

   2. Harrova edhe nje gje te t’them o GOGOL, bastard i paemer(dhe kete sqarim e bej per te tjeret, jo per ty, se ty ste llogaris as si nje zvarranik, e jo me si nje bashkbisedues). Une futem vetem me kete emer, e se te ngjan ty apo dikujt tjeter, dikush tjeter qe ben propagandra qofte per njerin apo tjetrin krah politik, me mua, nga koecidencat apo paranojat e tua,, ai eshte problem psikologjik yti, jo imi. Une kam zgjedh vete te jem asnjanes(e kjo nenkupton qe as sbej fushate PRo apo Kudner ndonje partie ne Shqiperi), e jo se jam asnjanes per t’ia be qefin ndonje fytyre-monstre,si ti, se po te doja sme ndalon dot kush. Dhe e vetmja gje qe se bej kurre, eshte te jem servil, sic nenkupton ti, por ti o i paidentit e i padinjitetshem,e i shitur, ske si e kupton kete gje, kur ti vete(nqs je njeri nga opsionet qe mendoj se je)je nje servil i peshtire deri ne neveri, po nejse perderisa skam fakte se kush je, spo spekulloj, po prandaj doja qe te vije me emer qe ta zbuloj kush je, por ska se si bastardi e skuthi te vije me emer e te beje debat te barabarte.

 2. Pse nuk behet publik formulari me pyetjet , cfare ka per tu fshehur njerezve ketu . Apo do shkojne dere me dere per et marre vesh dhe ne cfare ore dhjesin dynjaja .

 3. censusi duhej bere qe para 2 vjetesh , hera e fundit qe eshte bere mbaj mend ka qene ne 2011 , vjeshte, shtator apo tetor

  dhe ka nje problem, sepse pyetjet jane me tendenca ne disa seksione , akoma nuk ka nje udhezim publik, te pakten nuk eshte bere reklame ne televizione sic u be per emergjencen e plerave psh 😀

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *