• |
ide | kryesore

Zyrtare/ Ish-agjenti i lartë i FBI-së, Charles McGonigal pranon fajësinë për dosjen shqiptare

Lajme, Të fundit
mcgonigal

Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar fajësinë për akuzat lidhur me faktin se ka marrë dhe fshehur 225,000 dollarë nga një ish-oficer i inteligjencës shqiptare, Agron Neza.


Sipas njoftimit të shpërndarë nga Departamenti i Shtetit, McGonigal e ka pranuar fajin gjatë ditës së sotme në Gjykatën e Uashingtonit.NJOFTIMI I DEPARTAMENTIT TE DREJTESISE SE SHBA:

Charles F. McGonigal, ish-agjenti i posaçëm i Byrosë Federale të Hetimit (FBI) në Zyrës e Nju Jorkut, u deklarua fajtor sot për fshehjen e fakteve materiale për marrjen e në mënyrë të fshehtë të 225,000 dollarëve, para nga një individ që kishte interesat e biznesit në Evropë, ndërsa McGonigal po mbikëqyrte përpjekjet e kundërzbulimit.

Kërkesa e tij u pranua nga gjyqtarja e Gjykatës së Qarkut të SHBA, Colleen Kollar-Kotelly, e cila caktoi dënimin për 16 shkurt 2024.

Kërkesa u njoftua nga Prokurori i SHBA Matthew M. Graves, Ndihmës Prokurori i Përgjithshëm Matthew G. Olsen i Divizionit të Sigurisë Kombëtare të Departamentit të Drejtësisë, Ndihmës Drejtori përgjegjës i Zyrës Fushore të FBI-së në Los Anxhelos, Donald Alway, dhe ndihmësdrejtori përgjegjës i FBI-së në Uashington dhe zyrtari në terren David Sundberg.

Sipas dokumenteve të depozituara në Gjykatë, nga gushti 2017 dhe duke vazhduar deri në pensionimin e tij nga FBI në shtator 2018, McGonigal fshehu nga FBI-ja natyrën e marrëdhënies së tij me një ish-oficer të huaj sigurie dhe një biznesmen i cili kishte interesa të vazhdueshme biznesi në vendet e huaja, dhe qeverive të huaja.

Në mënyrë të veçantë, McGonigal mori të paktën 225,000 dollarë para në dorë nga individi dhe udhëtoi jashtë vendit me individin dhe u takua me shtetas të huaj. Individi më vonë shërbeu si një burim i FBI-së në një hetim penal që përfshinte lobim politik të huaj mbi të cilin McGonigal kishte përgjegjësi zyrtare mbikëqyrëse.

Akuza parashikon një dënim maksimal prej 5 vjet burg. Dënimi maksimal ligjor për shkeljet federale është përshkruar nga Kongresi dhe është dhënë këtu për qëllime informative. Gjykata do të përcaktojë dënimin aktual bazuar në Udhëzimet këshilluese të Dënimit dhe faktorë të tjerë ligjor.

Ky rast është duke u hetuar nga zyrat e FBI-së në Los Anxhelos dhe Uashington.

Çështja u ndoq penalisht nga ndihmësprokurorët e Shteteve të Bashkuara, Elizabeth Aloi dhe Stuart D. Allen, dhe ish Ndihmës Prokurori i Shteteve të Bashkuara, Michael Friedman, nga Zyra e Prokurorit të SHBA-së për Distriktin e Kolumbisë, me ndihmën e Zëvendës Shefit Evan N. Turgeon i Sigurisë Kombëtare të DD-së Seksioni i Divizionit të Kundërzbulimit dhe Kontrollit të Eksportit, dhe Zyra e Çështjeve Ndërkombëtare të Divizionit Kriminal.16 Comments

 1. hahahaha, ja pra nje nongrata = 250,000 usd. Po kur na cajne karin keto “proamerikanet” tone duke u bere me katolik se Papa, amelika, amelika, e ka bere nonglata amelika, po e the amelika e ka thene zoti etj etj:).

 2. Ku pjerdhe fallxhorja arixhofka e kritaqo perdhunuesit per ligje e per shtet.
  Kjo eshte vete shteti vete shefe e bordello haremit me bushtrat dhe travestit mavi…
  Dhe me nje milione bastarde qe e votojne dhe i shesin voten.
  Skeni pare gje akoma o vemje voteshitese.

 3. Po kur thoshte tamtamja kryeminister e cfare pastaj ai ia ka dhene paret borxh. Bashen e hetuan me gazeta keta te drejtesise se re, po kete palloshin ? Shtet rrembythje

 4. Babloku i surrelit ke nuk ka korruptu dhe me ke nuk ja be pazare . Aq para sa ka vjedh nga taksat tona do ishte bere shqiperia zvicer dhe jo te merrnin rrugen e kurbetit rinia. Ka vjedh dhe i ka nda me kimeten, goninkalin dhe aleks sumçen e ndonje sorosian brukseli. Drejtesi e re thjesht po i pastron dosjet se aty vendos aleksi i bab sorres

 5. Megjitheate, “drejtesia” amerikane po mundohet te fshehe shume gjera.
  Se pari nuk jane vetem 225 000 dollare, eshtei implikuar Hunder Bidoni, Ducka me email kryeministrie, Yuri Kimetja qe ben sikur nuk i sheh shefat e FBI qe vijne ne Tirane bashke me ish-sigurimsin tropojan Neza dhe CEO-n e kompanise kineze Ducka e takohen me km, madje hane edhe mish me hamshorin Gjici, takohen me Gjush akulloren e Tom Doshin packa se keta jane non-grata. Padtaj vjen Departamenti i Shtetit i palluqes Blinken qe shpall non-grata pa asnje fakt por sipas parimit : kush pagusn me mire.
  Domosdo qe do ta mbyllin duke bere nje koke turku si MekGoni qe “ha dardha pas kurrizit” te Departamentit, FBI-se dhe merhumit Bidon, se keshtu felliqet i gjithe shteti amerikan dhe del zbuluar korrupsioni tejet i thelle i “kampionit te demokracise”
  Presim ndonje direktive nga pederasti Alex Sorra, si ta mbulojme mutin me shurre.

  1. Mbrojtja që bën Berisha dhe Bumçi është pikërisht ky fakt që i implikon më shumë. Ata thonë se Memoja origjinale nuk e ka atë shënim! Natyrisht që nuk e ka dhe kjo është akuza: D.m.th në rrugë zyrtare dërgohej miratimi dhe në rrugë informale, informohej Shkëlzeni, që “detyrimi u krye”. Ky ishte shteti paralel i Shkëlzenit brenda shtetit.Tani rradha e familjes berisha i pari zeni me pas salihu serbi kriminel

 6. ‘për një parti që nuk ishte e kryeministrit Rama’, zoti McGonigal u përgjigj “Po”.

  Hë pra, cila është kjo parti që loboi me McGonigal në SHBA? Po i hiqen petët byrekun të PD-LSI dhe po i del m¥ti nën të. Pra, një parti jo e Ramës, ka paguar këtë tipin për të lobuar në SHBA.

  Hë mo karavjdhe që keni muaj me emrin e McGonigal në gojë, pse nuk e hapni gojën tani? Apo e keni akoma me m¥t?Gaz gei eshte miku salihut o cecen

  1. O Karafil Po shqip eshte shkruar , kaq te veshtire e ke ta kuptosh. Dhe kur del e verteta keta mavit japin lloj-lloj shpjegimesh per te mbrojtur te cmendurin. Jeni bere si qeni i Mustafajt qe e kish ne byth e kujtonte se po qinte…..

 7. Jepini beni gam gam kot o rilindkara. Eshte e bardh ne te zeze. O ju fisqiropsha mbesat ngelet komunista mavi.

 8. Ndaj kur të ballafaqohesh me mua rritu fizikisht, zmadhou mendërisht, ndrysho modelin e flokëve, mos vish këpucë me majë, mos përthyej gjunjët kur ecën në asfalt, mos haj djathë lope që në mëngjes dhe mos lexo vetëm librat e Isabelle Allendes.Per te gjithe shpellkare e cecene te malokut qe i lepijne bythen salihut kur dhjet,lexojini keto rreshta dhe kuptoni.E verteta doli salihu dhe iliri lobuan per te zhdukur bashan o karat e salihut

 9. Standard&Poors rrit vlerësimin për Shqipërinë nga ‘perspektivë e qëndrueshme’ në ‘pozitive’

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *