• |
ide | kryesore

11 raste kur Rama del në rrëfimin, që çon në burg Charles McGonigal

Arkiva, Kryesore, Lajme
rama mcgonigal

Marrëveshja mes prokurorëve amerikanë dhe ish-shefit të diskretituar të FBI-së, Charles McGonigal është arritur në hartimin e një dokumenti ku përshkruhen detaje nga vizitat e tij në Shqipëri, kontaktet me kryeministrin Rama, politikanë të tjerë, biznesmenë, nisja e hetimeve për lobistin e Bashës, interesi për licensat e naftës etj.


Kuptohet se nga takimi i parë në Tiranë e deri te prangosja në SHBA, marrëdhënia e McGonigal me Edi Ramën ka qenë kyçe, pasi qëllimi i shefit të FBI-së ishte të bënte para, për të përballuar jetën paralele me të dashurën e tij në New York, apo për pagesat e shtrenjta të kolegjit të fëmijëve, ndërsa shumë shpejt ai priste të dilte në pension.Në akt-padinë e prokurorisë amerikane, Edi Rama si kryeministër i Shqipërisë përmendej 14 herë për të shpjeguar veprimtarinë e McGonigal, ndërsa në marrëveshjen që ka firmosur vetë i pandehuri, Rama përmendet 11 herë të tjera.

Hera e parë që togfjalëshi “kryeministri i Shqipërisë” përmendet në prezantimin e Dorian Duçkës, që përveçse përfaqësues i një konglomerati kinez, ishte edhe këshilltar i jashtëm i Ramës, i pajisur me pasaportë diplomatike nga kryeministria.

Hera e dytë, tretë dhe katërt që përmendet “kryeministri i Shqipërisë” është për takimin e famshëm në kryeministri, kur McGonigal i kërkon të largojë një kompani nafte që ka lidhje me rusët dhe t’i japë licencë një tjetre. Siç provojnë dokumentat, më vonë, McGonigal u bë ortak me personin që ishte administrator në kompaninë e naftës që përfitoi nga takimi i tij me Ramën.

Hera e pestë që përmendet “kryeministri i Shqipërisë” në dokumentin e firmosur nga McGonigal është një kujtesë që bëjnë prokurorët amerikanë për të thënë se ish-agjenti i FBI-së ruajti një marrëdhënie të qëndrueshme me Edi Ramën, ndërsa ndërmerrte veprime në favor të tij.

Hera e gjashtë që përmendet në dosje “kryeministri i Shqipërisë” është për të treguar faktin se McGonigal i mbajti të fshehta takimet me të. Kur u kthye në SHBA, ai refuzoi të kryente deklarimet siç ia impononte ligji.

Hera e shtatë që përmendet “kryeministri i Shqipërisë” në dosjen ku McGonigal pranon akuzat është për të treguar se atij iu kërkua të niste hetime për lobimin e një partie që nuk ishte ajo e Ramës, pra që i takonte opozitës së Shqipërisë.

Hera e tetë që përmendet “kryeministri i Shqipërisë” është për një darkë që ai konsumoi bashkë me McGonigal në  New York.

Hera e nëntë që “kryeministri i Shqipërisë” përmendet në dosje është fakti se McGonigal nuk deklaroi në FBI darkën me Ramën, vepra penale për të cilën ai rrezikon deri në 5 vjet. Në dosje është rënë dakort të shtohet se në darkë nuk u bënë biseda politike.

Hera e dhjetë që “kryeministri i Shqipërisë” del në dosje është për të saktësuar se materialet me të cilat Agron Neza furnizoi hetimin e FBI-së për lobimin e Bashës dolën nga kryeministria. Ky është një nga momentet kyçe të dosjes, që shpjegon shumë për atë që ndodhi në Shqipëri pas vitit 2017.

Hera e fundit që përmendet “kryeministri i Shqipërisë” në dosjen e firmosur nga McGonigal është një darkë tjetër në New York, ku ishte i pranishëm e Lu Bladel, paraardhësi i McGonigal në pozicionin e tij në FBI. Dy muaj pas kësaj darke, kompania ku punon Lu Bladel firmosi një marrëveshje me qeverinë shqiptare për të luftuar evazionin fiskal, që nuk dihet se sa ka kushtuar.

Ajo që dihet është se për një nga këto darka, ish e dashura e McGonigal, Alison Gerrero rrëfeu se ish-shefi i FBI-së i tha se kishte kushtuar 10 mijë dollarë.

Edi Rama ka mohuar se ka pasur një marrëdhënie ekstra-ligjore me Charles McGonigal. Kryeministri i Shqipërisë thotë se nuk ka folur konkretisht për licenca nafte me të, ndërsa e pranon tërthorazi se ka dhënë materialet për nisjen e hetimit për lobimin e Lulzim Bashës në SHBA.

“Shefi i kundërterrorit i FBI-së ka qenë dhe është miku im nuk diskutohet. Nëse ai ka një çështje të tijën me drejtësinë në SHBA-të, është çështje e tij” ka thënë Rama, kur është pyetur për marrëdhënien me Charles McGonigal.

Në fakt, duke pasur parasysh qëllimet e Mcgonigal për të bërë para në Tiranë, kuptohet se miqësia me Ramën i është dashur medoemos, edhe duke shfrytëzuar pozicionin që kishte, për ta përdorur FBI-në për presion mbi opozitën shqiptare.

Për miqësinë e të dyve u interesua edhe gjykatësja amerikane, Colleen Kollar-Kotelly. Zëri i Amerikës raportoi se kur e pyeti të pandehurin nëse kishte ruajtur një marrëdhënie të vazhdueshme me kryeministrin e Shqipërisë dhe Dorian Duçkën, ai u përgjigj shkurt: Po! /Lapsi.al37 Comments

 1. Super plera i Surrelit akoma rri ne qeveri ky monster ky i pa din e iman, ky anti Shqiptar qe shet shtetasit e vet per lloj lloj homosh.pthuuuuu rrac muti

  1. Pirdhni, pirdhni.
   Mos rrini prapa botës, dilni pak në dritë.
   Çështja e Goni Galit u mbyll. U MBYYYLLLL !
   Ua thotë Bushati tek shkrimi më poshtë.
   Dhe Ramës i rruajtën topet dhe e bënë gati të fitojë edhe zgjedhjet e vitit 2025.

   1. Laprkas , do ju a qijme ne bythe zografin para se ta qerojme nga faqja e dheut . Aty po shkon puna po he mos kini merak

 2. Rama i drejtohej opozites ne parlament ”Nuk keni pare gje akoma” ne fillimet e ushtrimit te qeverisjes se tij.

  Kjo shprehje perdorej prej tij, duke ditur se prej cfare stofi eshte bere, cfare planesh kishte dhe si e me ke do te bashkepunonte per ta bere realitet, kapercimin e rekoredeve te zeza te tij ne favor te politikes se tij te mbrapshte dhe ne dem te te interesave te popullit shqiptar.

  Sot po i hapen petet byrekut nga amerikanet (se ketu ne Shqiperi e dine te gjithe se cfare ben dhe si vijon nje dite normale e tij prej gjakpires) dhe besohet gjeresisht se po i priten rrenjet sundimit kriminal.

  Se andej i vinte dhe mbeshtetja( konjukture ; Korrupsion; Mc Hajt te vjedhim &Co& Kujt tia fusim) nga peshkaqene qe gjuajne tek vendet e varfra dhe ndajne sahanin me kasten e korruptuar si ky masllahati e zdrrali qe kemi ne.
  Nuk ka pare gje akoma

 3. Ky muhabet u mbyll nga drejtësia Amerikane…përfundimisht ju vu kapaku dje. E gjithë kjo zhurmë e gazep që është përmendur Edi Rama 14 herë, 140 herë çfarë nxori në fund fare? Një vrimë gjigande në ujë, si gjithmonë. E vërteta shpesh është e hidhur.

  1. Malok shko komento te Tema nuk eshte vend per ty ktu . ne kete portal rilindja urrehet me gjithe forcen e shpirtit . Sidoqofte e verteta , fuck Edi Rama.

   1. Mos urre o shoku se të bën keq për mendjen. Merre me qetësi dhe, nëse ke talent, pak humor sepse sido të jetë, nuk ja ndjen Berishës për ty fare, po fare.

    1. Po me pyet mua o Malok a me rruhet per salen nji her pastaj kaloje muhabetin me humor dhe tradhto idealin tend te mbrojtjes se liderit suprem .

 4. ‘Gërdeci’/ SPAK kërkon dëshminë e ish-shefit të shtabit të ushtrisë Luan Hoxha! Mori azil në SHBA, frikë nga Shkëlzeni,nga 14 ne 11 here ne lajmin tjeter do thoni 7 pastaj ne 3 e me rradhe deri kur ta pranoni qe kjo ishta Loja,ne bem sikur opozita

 5. Ju kujtohet atëherë kur McGonigal bridhte lart e poshtë në Kryeministri e Shqipëri me Duçkën dhe Nezën, dhe avokat Ngjela thoshte që “e dini ju që ka ardhur FBI këtu zonjë”?! Dhe ka ardhur për të hetuar dhe siguruar që mos të ketë trazira apo kryengritje nga opozita e influencuar nga paraja ruse. Tani si gjithmonë avokati thotë se çdo e dinë amerikanët, ata bëjnë ligjin këtu , të gjithë politikanët e lartë të korruptuar që kanë drejtuar shtetin do arrestohen e do futen në burg. Por , nuk u fut në burg as Saliu, as Meta, as Luli e as Rama, madje as Ahmetaj, e pamë që e vetmja që u arrestua qe Enca për 5 vazo hashash që i kishte mbjellë në ballkon për përdorim personal duke qënë kurioze. Edhe Enca u lirua, e në burg ngelën vetëm ca spaçatorë të oporacionit “Tempulli”, dhe ndonjë përdorues që është kapur me një apo dy cigare hashash.

 6. e merni kete bythqir dhe e mbyllni ne cmendi,se nuk i dihet cfare ndyresish do ju bej akoma ketij vendi.sekuestroi gjithcka ky kerm,ky kufom,qe kur flet dihat si nje qen gjahu.ky antishqiptare e superhajdut.

 7. Pasi Berisha u shpall non grata ky qe fliste per foto historike Basha-Trump; akuzoi pikerisht Bashen per lidhje me ruset; kete e beri pasi u shpall non-grata nga SHBA-te, e ndersa Basha ishte ne kulmin e mbeshtetjes amerikane.

  Tani une kam dy pyetje:

  -Me te vertete mendoni se keta idiote e sharlatane do ja hidhnin paq?

  -Imagjinoni per nje moment sikur te vinin ne pushtet ne 2021-in keta; a nuk do ishte bere Shqiperia nje nevojtore siç keta bene opoziten dhe partine e tyre?

 8. E sigurt qe ka marre ferra uraten. Duroni pak ju sharlatanet e Rames. Mbani veten me gajret edhe pak. Mbani mend keto!

  1. Kemi 10 vjet qe e e degjojme kte karllik. Retorika e te dobtit: ‘fundi eshte afer’. Dhe vdes duke pritur si loser

 9. He mo?

  C’thuhet andej nga gjelletorja e Foltores?!

  Kur do ta arrestojne Edvinin?

  Se per dreq juve ju ndjek edhe tersi o lla! Sikur te mos mjaftonin fatkeqesite e tjera.

  Po Rama vetem para pak ditesh ishte ne mes te NY-se.

  Te kishin dale keto super-provat nje cik me pare, Rama do ishte sot aty… tek qelia e Trumpit!

  Cfare thote lideri juaj Sali Kurafshamosuvrafsha rreth kesaj qieshtjeje?!

  O te mbaruar! 😅

  Jeni bere per gjynaf! 😅

  10 vjet ne opozite si derdimena, vetem duke u marr me thashetheme e me wishful thinking!

  Imagjinoni ne ca gjendje do jeni pas 10 vitesh te tjera!

  Do beheni si ata budallenjte qe flasin me vete ne rruge! 😅

   1. Eshte ironike sepse iu pergjigje pikerisht nje komentit tim qe perfundonte me friken qe ju do katandiseni si ata budallenjte e nivelit te rruges.

    Sa idiote eshte pergjigja jote? Ca kerkon te shprehesh? Cfare kerkon te arrish?

    Keni nje strukture mendore skandaloze.

    Nuk beheni! Jeni aliena! Por nga planeti i debilave!

    Pupupu!

    Kot per kuriozitet, sa vjec je ti?

    Se dua thjesht te kuptoj nese je i ri dhe ke lindur i vonuar apo je i moshuar dhe je duke kaluar ndonje semundje degjenerative te sistemit nervor.

   1. Ju are totelly rong.

    Po projekton veten tek mua.

    Nuk jane te gjithe 80 leksha si ju.

    Me degjo! Po nuk zute mend do behet akoma me keq!

    O ndryshoni o ikni fare prej ketej. Qe te shpetoni veten.

    Se ne kete gjendje qe jeni nuk i hyni ne pune as dreqit.

 10. Roli i Shkëlzen Berishës

  “Gërdeci, pranë Vorës, ishe vend ideal për përfituesit e këtij biznesi gjigant, ku ishin përfshirë sipas informacionit dhe medias edhe familjarë të Berishës, madje edhe baxhanaku i tij, Muhamed Hoxha, mbeti i vrarë. Përflitet që i biri kishte qenë aktiv qysh në procesin e vendimmarrjes, kur duhej të merreshin mendimet e Ministrisë së Mbrojtjes dhe Ministrisë së Drejtësisë; madje Ilir Rusmali që drejtonte këtë ministri, kishte dhënë mendim negativ

 11. Ore ky fisqir duhet te shkoje ne burg sa me shpejt dhe duhet te ktheje mbrapsht cdo qindarke te vjedhur plus interes per kohen e gjate.

 12. Te qifvja Ameriken my ne bydhet..
  Nuk duhet shpallur non grata Rama???????
  Saliu beri korrupsion ne dem te Shqiperise dhe eshte non grata ne Amerike, Edi Rama ben korrupsion ne dem te Amerikes dhe nuk eshte non grata ne Amerike!!!
  Opo my ne bydhet oreeeee!

  1. Me pranimin e akuzës, mbyllen edhe hetimet, pasi prokurori hoqi dorë nga cdo akuzë tjetër. Asgjë nuk vazhdon më, as për me personin a, as me personin b.

   Për më tepër, kështu marrin fund përrallat e treguara nga opozita, për gjoja korruptim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, nga zyrtarë shqiptarë.

 13. PARODI

  DREJTËSIA E RE ILUZION

  Fjalë drejtësie, shpresë lirie
  Nga SHBA-ja, sa shpesh dëgjoja
  Unë e dija mirë, kuptimin e tyre
  Shpresë nuk kisha, te gënjeshtrat s’besoja!

  Fjalën drejtësi, te fjalori yt
  Më the, të lutem ti shtoje
  Nuk je Gogol që, më tremb, ti mua.
  E vërteta, drejtësinë utopike, s’e dua!

  Fluturoja me mendimin
  E drejtësisë në imagjinata
  Por e kuptova të vërtetën
  Kjo ishte një farsë me gallata

  Të binin qiejt asgjë tjetër s’doja
  E vërteta ishte në duart e mia
  McGonigali e pranoi fajësinë
  Koka e krimit është Ramë-mavria

  ( Refreni )
  N’Shqipëri jetoj, dhe realisht mendoj
  SPAK-u s’kap aspak, bën show dhe loojë

  Besoj, ndonjëherë dhe kot,
  Se qeveritarët do kapen, o sot o mot,
  Drejtësia e re, iluzion është,
  iluzion.

 14. PARODI

  BUNKERI I ËNDRRAVE TË PIKTORIT – REPUBLIKA E RE

  Më lejoni tani o shokë të partisë,
  t’ju them sinqerisht ca fjalë,
  se zgjedhjet e 2025 po afrojnë,
  dhe për ju kisha shumë mall.

  Unë jam nona e spektaklit,
  dhe për show jam thjesht i pari,
  teatrin e shëmba dhe teatër bëj,
  cirk karagjozllëqesh, unë vlej si ari!

  E patë ç’bëra si drejtues në OKB,
  Rusinë e telendisa, si askush më parë,
  u bëra lajm botëror gazetash,
  Zelenski më quajti lider vizionar.

  Ukrahina s’e ka njohur Kosovën,
  por kjo për ne ka pak rëndësi,
  mjafton që unë të jem lider global,
  dhe përherë në pushtet të ri.

  Bashkë kemi bërë punë të mira,
  vepra madhore, dhe inceneratorë,
  opozita shpif për korrupsionin,
  prandaj drejtësia s’më kap me dorë.

  Prandaj më duhet mandati katërt,
  që punët e nisura t’i përfundoj,
  dhe derisa ato t’i kem bitisur,
  asnjëri llogari mos të më kërkojë.

  Unë ju përgëzoj pa masë,
  ju që punoni në administratë,
  që trokisni në biznese e çdo derë,
  lypni vota për partinë, bëni fushatë.

  Do e bëni falas këtë sigurisht,
  do mbroni vendin e punës që keni,
  se po ika unë nga pushteti,
  vend pune tjetër nuk do gjeni.

  Kanë 10 vite ata të opozitës,
  pa punë, pa bukë dhe padrejtësi,
  mbrojini vendet e partinë ”me gjak”
  po ika unë, s’ju mbron më njeri.

  Po të kisha mundësi padyshim,
  300 mijë vende do hapja në administratë,
  kështu do i kisha votat për pushtetin,
  s’do më thoshin ”Rama ik o shkërdhatë”!

  Për partinë duhet të jeni kudo gati,
  të jeni mercenarë apo komisionerë,
  se partia të jep punë e dinjitet,
  të jep emrin militant me aq nder!

  Ne s’të vëmë pistoletën te koka,
  por nga puna të heqim kur duam ne,
  mund të duket si ”vrasje me pambuk”,
  se ngelesh pa bukë në këtë derexhe.

  Por s’ka vdekur njeri për bukë,
  se shumica jashtë kanë emigruar,
  po s’iu pëlqeu kështu sundimi im,
  me bangladeshasit kam për t’i zëvendësuar.

  Sidoqoftë vende s’ka për të tërë,
  s’mund të jeni të gjithë deputetë,
  pastaj ç’e doni këtë zanatin tonë,
  zanat kurvash prej mijëra vjet!

  Unë tashmë di gjithshka për këdo,
  patronazhista kam vënë për të gjithë,
  e di kë votoni e çfarë ëndërroni,
  sistem për t’ua futur keq në bithë.

  Madje Kadareja do më kishte zili,
  ”pallati i ëndrrave” është realitet,
  ndërtova monizmin në demokraci,
  ky është gjenialiteti im, unë jam mbret.

  Dhe kur ndokush s’pyet për ne,
  të vërtetën hapur fare na e plas,
  i lëshojmë sharësit nëpër forume,
  se s’ka në botë si shoku i ri Taras.

  Sa kohë unë do jem në pushtet,
  palo drejtësia do jetë me ne,
  do tallim mirë bythën sa të duam,
  me të njejtin cirk dhe asgjë të re!

  Pabarazia tashmë është institucion,
  i gjithë pranuar nga kushdo,
  po s’të pëlqeu shko pirdhu ik,
  ose bindu dhe pabarazinë prano.

  Në Shqipëri mund të bëhesh dikushi,
  duke gënjyer e ia futur pordhës kot,
  duke iu lëpirë partisë dhe pushtetit,
  kjo do jetë motoja jonë sot dhe mot.

  Le ta ngremë injorancën në piedestal,
  të pashkollët t’i bëjmë drejtorë,
  se ata janë hajdutë servila të bindur,
  e meritojnë të jenë supervizorë.

  Boll hëngrën bukë ata që na shajnë,
  boll na treguan sa të zotë janë,
  ata s’duhet të jenë të pavaruar,
  të rrinë urtë, ose të lënë vatanë.

  Po i ngritëm në pozitë injorantët,
  intelektualët do i kemi nën udut,
  kështu s’do kemi qarkullim elitash,
  opozitarët e pabindur të hanë mut.

  Pensionistat do i kemi kujdes,
  se ata janë motori ynë zgjedhor,
  ua rritëm pensionet ”sa më s’ka”’,
  tani e kanë vet fatin e tyre në dorë.

  Atëherë të dashur miq e militantë,
  le ta shpallim Republikën tonë të re,
  Republikën e injorancës e mafiozllëkut,
  Republikën e pleqve, dhe emigrimit pa fre.

 15. Te droguarit komentues sektiste, jane kapercyer nga llogjika.Po si eshte falur Rama nga kjo ngjarje kur i permendet emeri 14 here ne akt akuze per korrupsion, per te korruptuarim,Mccoinigal.Po ja Amerika nuk e merr te pandehur banditin, po kjo drejtesia jone e pompuar per drejtesi perse nuk hap hetim.E shihni se sa thelle eshte futur ne sundim pushteti diktatori demokracise.Kush po i mbro skandalet ,vjedhjet, korrupsionin, Amerika, jo, jo sistemi monist qe ky horr politikani lakuriq, po tjeteson demokracine, eko omine e ketij vendi, e kjo mbase eshte politika qellimdashese e Rames e bijeve te kurvit,qe si profesion nuk njohin gje tjeter.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *