• |
ide | kryesore

Shakira akuzohet sërish për mashtrim tatimor

Paparazzi

Prokurorët në Spanjë e kanë akuzuar edhe një herë Shakirën për mashtrim tatimor – këtë herë  lidhur me taksat e depozituara për të ardhurat e saj në vitin 2018.


Në një deklaratë të marrë nga Associated Press, prokurorët e Barcelonës akuzuan këngëtaren kolumbiane  se nuk kishte paguar rreth 7.1 milionë dollarë taksa në vitin 2018. Ata gjithashtu vunë në dukje se Shakira ishte informuar për akuzat në qytetin e saj aktual të Miami.Akuzat e reja vijnë pasi një gjykatë spanjolle tha në korrik se filloi një hetim lidhur me mashtrimin e supozuar për tatimin mbi të ardhurat personale dhe tatimin mbi pasurinë e këngëtares në vitin 2018.

Gjykata, e vendosur në Esplugues de Llobregat pranë Barcelonës, hapi një çështje të dytë si rezultat i një ankese të bërë nga Prokurori i Krimeve Ekonomike të Barcelonës në lidhje me dyshimin se Shakira kishte mashtruar agjencinë tatimore, sipas një përkthimi nga media spanjolle El Pais. Një tjetër media lokale, El Periodico, raportoi se zyra e prokurorit paraqiti një ankesë për dy krime të dyshuara tatimore.

Një përfaqësues i Shakira-s i tha PEOPLE në një deklaratë në atë kohë se ajo “ ka vepruar gjithmonë në përputhje me ligjin dhe nën këshillën e ekspertëve më të mirë tatimorë. Ajo tani është e fokusuar në jetën e saj si artiste në Miami dhe ka besim se do të ketë një zgjidhje të favorshme për çështjet e saj tatimore./Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *