• |
ide | kryesore

Humoristi Basha “përjashton” edhe 11 deputetë të tjerë

Kryesore, Lajme
perjashtimet e bashes

Lulzim Basha mund të bëjë ç’të dojë. Ai mund të nxjerrë ndonjë shtet nga OKB-ja, mund të skualifikojë ndonjë ekip kombëtar nga UEFA, ose mund largojë ushtrinë e azerbaxhanasae nga Nagorni Karabaku. Por modest sikurse është ai ka vendosur të ndërmarrë veprimë më të thjeshta. Si posedues i vulës, Basha ka shpallur se ka përjashtuar nga grupi parlamentar i asaj që quan parti 11 deputetë. Madje për ktë ka ndërmarrë edhe një takim të asaj që e quan kryesi.


Në fakt, është e njëjta fabul që përsëritet në mënyrë groteske që prej shtatorit 2021 që kur ai mori vendimin personal të ngrinte Sali Berishën. Dihet se çfarë ndodhi më pas, krijimi i foltores, mbledhja e kuvendit të 11 dhjetorit që e shkarkoi Bashën nga kryetar me shumicë votash dhe në fund sulmi i përfaqësuesve të shumicës mbi selinë e blinduar në 9 janar 2022.Kjo ngjarje e fundit shërbeu për përjashtime të tjera. Basha vendosi të shkrijë pëe ta përjashtuar Sali Berishën dhe i hoqi emrin nga grupi i PD-së edhe  deputetëve Flamur Noka, Albana Vokshi, Edmond Spaho. Ndërkohë ai la në ngrirje me të drejtë rehabilitimi nëse zinin mend Belind Këlliçin, Edi Palokën, Agron Shehajn, Luan Baçin, Oerd Bylykbashin dhe dhe Tritan Shehun. Dy muaj më pas erdhën zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit ku vula pësoi disfatë dhe Basha dha formalisht dorëheqjen duke i deleguar kompetencat zarit të vet Enkeleid Alibeaj. Ky i fundit nuk hoqi dorë nga të përjashtuarit prej diçkaje që nuk ekzistonte. Duke parë se kishte një tentativë të deputetit Salianji, për të bashkuar grupin e PD duke mbledhur shumicën e firmave në mënyrë që të ruante mazhorancën Alibeaj hoqi qafe dhe 4 deputetë të tjerë. me pretesktin se nuk kishin reflektuar për afatin një vjetor pas sulmit mbi selinë e PD, ai në datë 10.01.2023, shpalli se “ka përfunduar afati 1 vjecar për distancimin e plotë dhe publik nga aktet e dhunës ndaj Partisë Demokratike të deputetëve të pezulluar Tritan Shehu; Oerd Bylykbashi; Belind Këlliçi dhe Agron Shehaj”. Nga lista ikën edhe ata. Nga 52 të zgjedhur në prill 2021, pa mbushur dy vite grupi i PD u zvogëlua në 44. Tani 8 muaj më pas Basha që se hoqi kurrë emrin  nga kryetar, vendos të përjashtojë edhe 11 të tjerë (lista poshtë).

Por kjo nuk përbën më çudi. Pasi 19 deputetë të përjashtuar janë një pikë uji në oqean në krahasim me 50 mijë antarët që përjashtoi nga listat e PD, kur vendosi të organizojë farsën e rizgjedhjes kryetar. Pikërisht për këtë ish numri i 2 pranë tij që e kuptoi më në fund se çlojë luante Basha e cilësoi veprimin e fundit si një akt që duhet marë me të qeshur. Më pas Gazmend Bardhi shtoi seriozisht: “Si njëri nga deputetët e PD, Lulzim Basha nuk ka as legjitimitetin, por as forcën për të përjashtuar askënd. Ndryshimi i përbërjes së grupit parlamentar mund të ndodhë VETËM me vendim të grupit parlamentar. Përtej kësaj, asnjë copë letre, asnjë firmë dhe asnjë vulë e keqpërdorur në ilegjitimitet, nuk ka vlerë”. 

Por kjo se pengoi Lulzim Bashën që me qetësinë olimpike të atij që nuk e ndan dot humorin nga e vërteta ti’a dërgonte kryesisë së parlementit njoftimin e 11 të përjashtuarve të rinj, që e çojnë në 19 numrin e atyre që në kokën e vet Basha nuk i llogarit më si përfaqësues të PD-së.

DEPUTETET E PERJASHTUAR

ME VULEN E BASHES

1. Greta Bardeli;
2. Ina Zhupa;
3 Isuf Çela;
4. Asllan Dogjani;
5. Bujar Leskaj;
6. Edi Paloka;
7. Kastriot Piroli;
8. Lindita Metaliaj;
9. Ludovik Hasanaj;
10. Sorina Koti;
11. Tomorr Alizoti;36 Comments

 1. U dhim tu qesh
  Përjashton 50 antarë të pd
  Përjashton sali berishën
  Përjashton 11 deputetë
  Me thnk kush ka mbetur?
  Nëse është pyetje retorike e ka përgjigjen brenda dhe eshte💩

 2. U dhim tu qesh
  Përjashton 50 antarë të pd
  Përjashton sali berishën
  Përjashton 11 deputetë
  Me thnk kush ka mbetur?
  Meqenese është pyetje retorike e ka përgjigjen brenda dhe eshte💩

  1. U përjashtuan 50 mijë antarë të PD nga Luli i dështuar bashkë me hoxhë enkelejdin dhe eminin. Jo 50. Sa për dijeni e saktësi. Për çdo përjashtim ka një pagesë me çmim të kripur për bisneset e Lulit nga pagatorët e EDramës, drama më e madhe e pipllit shqiptar në histori.

 3. Kesaj i thone kur te merr koka ere.Po pse vetem ky esht demokrat, e din vehten superior, apo ka .betje te diktatorit, e na hiqet pro perendimor.Me ckurajo e kompetence i ben keto veprime, kur dihet qe eshte minorace, afer zeros, mundohet te beje guiz me kesi skandalesh.Deri ku do e coi marrezia kete squlles politikani me grupin perkrahes konjiuktural qe ka pas shpine, te cilet edhe ata e dine mire se ajo qe duan, apo e kane marre nga pushteti nuk u takon, por, nese e dine qe ne demokraci eshte shumica qe duhet te drejtoje, andaj ata, ato, cfare perfaqesojne xhanem.Mbetet vetem epiteti siPERCARES,ne sherbim te nji pushteti banditesk per interesa meskine.

 4. “Revolucioni” u gdhi me premtimin për të zëvendësuar opozitën e shitur dhe u ngrys i blerë nga një Kullë 64 kate në zemër të Tiranës.Katunari ne qytet kombi ne rrezik

  1. Uaaaaa c’ne moj luli…?
   Ti e vetme e more vendimin?
   Apo me shoqet enkeleida dhe kreshniken e shqepure nga te gjitha vrimat?
   Ptuuu bushter.

  2. mund te thuash me siguri te plote qe ky njeri as ka per qellim te tentoje pushtetin,i mjafton opozita ,majmet mire e pergjegjesi smban per asgje ….idiote ose jo keta qe hoqi ata sjellin vota nga idiotet e ngjashem me ta qe i votojne ,po luli ka vota???

 5. ky ben lajm vetem kur perjashton nga particka

  ndoshta prandaj dhe nuk i perjashton te gjithe pernjehere, sepse s’bo mo lajm

  kte mbeshtet ambasada amerikane ???

  hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah

 6. Ai muhabeti i revolucionit si shkoi, se erdhi Salikja te bente revolucion e perfundoi duke ber nje kull ne mes te Tiranes.

 7. O debil, te ka ngel ora kulles Rames, e kujto se te gjithe bejne kulla, IDIOT, puro spiun patronazhist, zhul i shoqerise, rregullo centralin se je i shkalluar, si te gjithe ju hajdutet e imoralet sektiste, si ne politike ashtu e ne ndergjegje.Nuk ke faj, jeta gjerizit ku milito eshte qelbur, e ate arome do keshe edhe ti, biri kurves, parti qelbesirash.Te uroj qe keshtu te jene , dhe jeni, bira kurvi te morrave te kuq.

 8. “Vrasjet dhe terrori në veri të Kosovës, është 100% i ngjashëm me sulmin e bandës Mavi të Fredi Balerit në pikën kufitare në Jug të Shqipërisë 1994 ku u vranë 3 ushtarë shqiptarë, me kauzën e çlirimit të Epirit Verior.

  I vetmi ndryshim është që Kosova i shpall organizatë kriminale, ndërsa Shqipëria i voton për kryetar bashkie.

  Madje opozita i quan heronj dhe të burgosur politik”Salihu drejt partise se lirise

 9. Pirdh , pirdh o patronazhist, ha fasulet falas ne bunker, e gjuaj ndo nje fishk manovre se ia ben qejfin psikopatit hajdut qe ke mbi koke.Rrace kurvi, kuqalesh pa dinjitet nuk i hyni ne pune shoqerise, edhe atyre qe u sherbe me injorancen e gjerizit, vjen nji dite e do u hedhin si plehra, se keshtu po ju perdorin, spiune.

   1. Keta felliqesira qe bejne avokatin e bellull gjerraqines Jane merda gelbazat,qelbesirat patronadhiste qe ndyjne me keq kete ndyresire

 10. Ne Shqiptaret i marrim te gjitha me sharje fyerje dhe humor pa kripë ne dëmin tonë.Bota emancipuar Democratica i merr seriozishte dhe i trajton ndryshej keto gjera me rendesi qe damtojne Shqiptare dhe Shqiperinë totalishte

 11. Bravo Lul Basha Argiten ja shkerdheve Salih kurves dhe e prejashtove nga PD Tani prejashtoi dhe ata bythqire qe i vene mbrapa NON GRATES

 12. Mos more,paskan qenë pezulluar edhe nuk e paskemi ditur Tritan Shehu; Oerd Bylykbashi; Belind Këlliçi dhe Agron Shehaj por u përjashtuan sepse nuk kishin reflektuar për aktet e dhunës ndaj Partisë Demokratike,

 13. Ka të drejtë të sillet si të dojë.Krah ka Ramën dhe shtetin monist të tij. Janë dhe ca të sëmurë mendorë si vetë ai që e ndjekin.Ne kushte normale do të kishte marrë fund. Por dhe kështu i mbaruar është.

  1. Kush e gjen sa paguhen keto palo gazetare qe bullizojne Kryetsrin e PD me epitete fyese. Sa eshte shuma qe i rrjepin Zenit.

 14. Karte e djegur, kur te mos behet deputet ne 2025 bashke me keta te dhjeret qe llapin pro tij merr fund historia e Lulushit! VK as s’duhet postuar fare si shkrim cfare ben ai ne asnje media opozitare, lereni ne terrin e tij!

 15. Në çdo ngjarje me pasoja, kudo qpftë, në politikë apo drejtësi. për ti analizuar ato, duhen cekur shkaqet.
  Shkrimi i Lapsit e sheh qëndrimin e Bashës si një “kpkëshkrepje” personale qesharake.
  Ka mbi dy vite që opozita shqiptare është ndarë si pasojë e shpalljes non grata nga SHBA të z.Berisha.
  Publiku shqiptar është në dijeni se qeveria amerikane, përveç shpalljes non grata të “liderit historik” të PD, ka deklaruar se nuk do ta njohë Partinë demokratike shqiptare, nëse ajo do të pranojë përsëri Z.Berisha si lider.
  Jam edhe unë një ndër ata që i quaj të dyshimta akuzat që motivuan “non gratën” e Berishës, përderisa ato nuk janë shoqëruar me fakte konkrete, por ka një fakt që nuk ka sesi të mohohet.
  Nuk shoh që jo vetëm SHBA e Britania e madhe por as edhe forcat politike të vendeve europiane, të kenë mbështetur deri tani Z.Berisha.
  Shqipëria doli nga sistemi diktatorial më i egër komunist në Europë, sistemi stalinist i Enver Hoxhës.
  A thua të jetë Partia socialiste e drejtuar nga Edvin Rama, modeli më i mirë i një shteti demokratik perëndimor, i dashuruar marrëzisht me sistemin perëndimor ?
  Në bindjen time por besoj edhe të shumicës së shqiptarëve, ndonëse Rama “votohet” në shumicë, është kthyer në reminishencën e sistemit enverist e ai është faktikisht personifikimi më flagrant në abuzimin majtist të kultit të individit.
  Jam i bindur gjithashtu se në asnjë shtet europerëndimor , asnjë personazh politik si Rama nuk do ta kishte më të gjatë se disa muaj jetën e tij politike.
  Fatkeqësisht, sidomos pas shpalljes “non grata”, edhe Berisha po abuzon me kultin e tij të individit.
  Ai u rikthye në politike me thirrjet e disa dhjetrave militantëve të tij “O Sali o hero, gjithë Shqipëria ti të do”, thirrje këto që të kujtojnë vlerësimin e Enverit.
  Të jetë e vërtetë thua se gjithë shqiptarët e duan “heroin” Sali Berisha, sepse ai ju kundërvua qeverisë amerikane për hallin e tij personal të non gratës ?
  Po mar vetëm zgjedhjet lokale në Kukës, për të parë se ai doli me humbje të 5 mijë votave në këtë bastion të së djathtës shqiptare pasi kishte dalë me shumë vota kundër edhe në bastionin tjetër të PD, në Kamëz e më keq akoma në Shkodër.
  Që PS e drejtuar nga Rama , është kthyer në një makineri të rëndë të abuzimeve me votat, ky është një fakt që u pranua më së fundi përsëri nga OSBE, por a thua të jenë kthyer shqiptarët për hir të Berishës, nga populli më amerikan dashës në një popull antiamerikan ?
  Nuk e besoj kursesi por besoj të kundërtën, që veç abuzimeve të shumta me votën nga qeveria Rama, një rol të madh në humdjen e votave të së djathtës ka luajtur edhe karshillëku i Berishës me perëndimin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *