• |
ide | kryesore

Dënohet me 11 vite burg shqiptari në Britani, shiste kokainë me vlerë 1 milion paund për 4 muaj

Lajme, Të fundit

Një 30-vjeçar shqiptar, i cili përdori një banesë në veri të Londrës për të furnizuar kokainë me vlerë më shumë se një milion paund në vetëm katër muaj, është dënuar me 11 vjet e tre muaj burg.


Xhuljan Shehu, 30 vjeç, u kap pasi detektivët arritën të zberthenin një reklamë RightMove me fotografitë e banesës së tij në Whittington Way, Pinner , ku ai organizoi importimin dhe shpërndarjen e kokainës duke përdorur platformën e komunikimit të koduar EncroChat.Shehu kishte përdorur një pasaportë fallso greke për të siguruar qiranë në apartamentin Pinner, si një përpjekje për të maskuar identitetin e tij të trafikut të drogës. Kur u intervistua, Shehu mohoi të kishte një telefon EncroChat ose të kishte ndonjë përfshirje në tregtimin e drogës, dhe pretendoi se nuk kishte dijeni për apartamentin Pinner dhe tha se jetonte vetëm në Uxbridge.

Por detektivët gjetën në telefonin e tij një foto të një programi televiziv në gjuhën shqipe të realizuar brenda banesës Pinner, e cila përmbante edhe foto të tjera të drogës dhe parave të gatshme të marra brenda të njëjtës banesë.

Pajisjet e pronës nga fotot u përputhën me një reklamë me qira të Right Move për banesën.
Detektivët zbuluan 20,902 mesazhe të Shehut në EncroChat, të postuara me emrin ‘Maidenram’, të cilat zbuluan se ai kishte pasur biseda me porositës të ndryshëm dhe kishte dërguar udhëzime për kontrollin e cilësisë dhe marrëveshjeve të drogës.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *