• |
ide | kryesore

Rishkruhet historia/ Shqipëria shkon në Europianin e Gjermanisë

Arkiva, F1, Kryesore, Sport

1-1 në Kishinjev. Zyrtarisht në Euro 2024. 14 pikë, në vendin e parë, por vendi i parë matematik duhet ende të presë. Shqiperia mbetet e pathyer edhe në Kishinjev, por goli i Cikalleshit barazohet nga Baboglo 2 minuta nga fundi qe eviton humbjen e dytë në kualifikuese, të dyja nga kuqezinjtë. Një ndeshje e kujdeshme, e luftuar, me pak raste, por që çon të besuarit e Sylvinho në finalet e Gjermani 2024.


Sylvinho nuk ndryshoi asgjë në formacion, ku u rikthye Ismajli. Pak mundesi përpara, por shumë kujdes për të mos i dhënë mundësi Nicolaescu e Caimacov. Moldavia provoi vetëm në një rast me Postolaci, me Berishën të kujdesshëm. Episodi kyç ishte pengimi në zonë i Seferit dhe penalltia që Cikalleshi Nuk e gaboi. 0-1 në minutën e 25, që mbeti i pa ndryshuar edhe kur skuadrat i kthyen në dhomat e zhveshjes.Nuk ishte ndeshja më e bukur pêër tu parë e kombëtares, por ishte e disiplinuar taktikisht dhe u kuptua në forcingun moldav pas rifillimit. Tentativa të parrezikshme për Berishen, ndërsa kundersulmi kuqezi frikësoi nē 180 sekonda dy herë. Më flagrante ajo e Seferit në të 74’ qē u përplas në traversë, pas devijimit të portierit. Pastaj Asani nuk pati shenjestrën e zakonshme të këtyre eliminatoreve. Presioni i fundit solli golin në minutën e 88’ nga Baboglo, që shfrytëzoi një top të mbetur në zonë për të mundur Berishën.

Pavarësisht barazimit, Shqiperia zyrtarizon ëndërrën për të shkuar për herë të dytë në një Europian, por këtë herë nga hyrja kryesore, me shumë mundësi si kokë grupi. /LAPSI.al9 Comments

 1. Ne do kishim fituar, por shkoi Ramuti në Moldavi dhe moldavët barazuan.
  Ramuti të mos guxojë ta ndjekë skuadrën në Berlin se nuk do kualifikohemi më grup.
  Emigrantët më Gjermani do ta përzënë nga stadiumi.

  1. E legeni. Edhe dy ndeshjet me Polonin dhe me Cekin ne stadium ishte Rama. Dhe ato i humbem thell.
   Ram legeni. 10 vjet kryeminister dhe 2 her ne europian shqiperia. Turp te ket Rama.
   Ehhh kur iahte Saliu kishe qef. Se cdo her kualifikoheshim. Per boteror e per europian.
   Ah sali ku je.
   Rama ik.

 2. ramuti eshte kryeministri me i mire serb pas Pashiqit!

  do kishim fitu po te mos ish duk ramuti. ramut ters

 3. Përgjegjësi kryesor është Sali Berisha dihet. Pastaj urdhërues është edhe shefi i sigurisë së Berishës… Ekzekutorët janë Agim Llupo dhe shefi i sigurisë së Berishës. Këto janë ditur por asnjëherë nuk janë akuzuar dhe nuk janë vendosur në dosje këto.Ne te gjitha ndeshjet qe kombetarja ka fituar rama ka qene prezent ne keto eliminatore,ju hani mutin e salihut se ky serb kriminel eshte me bark ka per te gjithe ju shpellkaret e cecenet

 4. NE GAZA VRITEN NJEREZ DHE KETA SHKERDHATAT GEZOJNE PER NJE TOP NE RRJETE
  E AQ ME TEPER QE NDESHJET TRUKOHEN
  TE FITOJE GREKU EVROPAININ KUPTOHET VETE SE ME CFARE KEMI TE BEJME

  1. o palikaris ma thith pak se jam dursak; dhe ta bej me gjak ore kak, kujt i plasi qe po vriten legenat e hamasit

 5. Nje sukses i merituar i kombetares shqiptare ne keto eliminatore.Sigurishte merita kryesore i takon teknikut shqiptar,Selvinjo.Merita e tij qendron se ai zgjodhi metokracine ne grumbullimin e skuadres, beri nje ekip ,luajten deri para ndeshjes me moldavin si tim dhe kjo beri kete kualifikim historik.Ndeshja e djeshme,nuk jam dakort me opinionin se qe ndeshja me e dobet qe kane bere kuqezinjte ne keto eliminatore.Jo ,ndeshja e djeshme po ta rishikoni tani me qetesi dhe pa emocion,se ekipi jone qe dominues ne kete takim dhe me shance shume te medha per te shenuar mbi 2 gola.Por lujtaret e sulmit dhe mesfushoret ne kete ndeshje ,treguan shume me teper individualitet dhe jo kolektivitet,qe beri qe shancet per gol ti shperdoronin,nga egua e tyre personale per gol.Duke pare qe rezultatet pozitive te ndeshjeve te fituara dhe barazimi ne ceki erdhi nga gjuajtjet ne distance,ketu per mendimin tim gabuan lojtaret shqiptare dhe perdoren rastet e pastra per te shenuar,me gjuajtje ne distance me moldavin dhe pa rezultat,qe po ti shikoje keto aksione po te luhej kolektivishte,keto raste po te pasohej te futbollistet e tjere,qe ishin ne pozicione te favorshme per te shenuar,do ishin rezultative dhe do i risnin nje prestigj dhe moral shume te larte ,ne opinionin boteror ekipit shqiptare.Ne ndeshet e kaluara,gjuajtjet ne distance ishte taktikishte veprimi i duher qe bene lojtaret tane dhe na dhane rezultat,por duke e analizuar taktikishte ne ndeshjen e djeshme me moldavin,pasqyra ishte shume e ndryshme.Ne ndeshjet e kaluara,mbrojtjet e skuadrave kundershtare ishin shume te forta dhe mundesia per kol ishte shume e veshtire,dhe gjuajtjet ne distance dhe te befasishme ishin menyra e duhur qe na dhane rezultat,por dje skuadra moldave ishte shume e hapur ne mbrojtje e corientuar dhe nuk hynte shume ne pune gjuajtja ne distance,duke pare dhe mossuksesin ne ato gjuajtje,duhej qe lojtaret tane ne ato kundrasulme po te ishin treguar kolektiv do ishte rezultati ndryshe dhe golaverazhi me rastet e krijuara shume me i larte se nje gplshi i djeshen..Kjo te vleje per te ardhmen ne finalet e gjermanise dhe sidomos ndaj ndeshjes se te henes,qe te luhet kolektiv dhe jo per tu sulur kush te shenoje.Jo merite ka sigurishte ai qe shenon golin,por fansat gjykojne ,se jush eshte merita kryesore e shenimit te golit.Kujtoj ketu rastin e Dakut triblimi i tij dhe pasi qe daku i dha seferit ne porten bosh ndaj cekise ate pase brilant,gje qe u be gol,ai gol i dha dakut nje emer te madh ne syte e fansave te tij dhe te gjithe atyre sportdashesve ne bote qe e pane ate gol.Shqiptare,ju futbolliste qe luani ne fushe luani kolektiv,se goli dhe rezultati i shkon ,per merite gjithe ekipit.Eshte rezultat i punes kolektive.Amund te themi ne vetem bravo Cikalleshi qe e shenoi penalltine?Jo llogjika dhe ne themi bravo ekipit shqiptare.Bravo Selvinios,bravo Dukes ,bravo Shqiptareve.

 6. gazete me antikombetare dhe me antishqiptare se sa TEMA e mero bazes nuk ka as ne athine, as ne beograd dhe as ne moske

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *