• |
ide | kryesore

Parlamenti në flakë miraton buxhetin. Nuk dihet sa deputetë votuan

Arkiva, Kryesore, Lajme
rama tym

Socialistët ngritën kartonat mes tymit dhe flakëve për të miratuar atë që ata e quajnë buxheti më i madh në histori, ndërsa opozita e bëri të pamundur seancën parlamentare duke denoncuar një buxhet që vazhdon të grabisë para për koncesionet që tashmë drejtësia i ka vulosur si vjedhje. Në nisje të seancës së 20 nëntorit, e cila zgjati pak minuta, deputetët e opozitës të rrethuar nga garda ashtu sikurse qe paralajmëruar në një foto të shpërndarë dy ditë më parë, ndezën tymuese sapo kryeministri Edi Rama hyri në sallën e Kuvendit. Ndërkohë nga ndezja e flakadanëve, një tavolina ku ulet zakonisht Lulzim Basha, u përfshi nga flakët.


LEXO ME TEJ:Shpjegimi/ Thelbi i sherrit se pse shpërtheu flaka në parlament 

Duke nxituar të mbyllë seancën kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla miratoi në parim projektbuxhetin e 2024, por duke bërë një gafë në raportimin e shifrave të votimit.

Nikolla hapi votimin për prezencën në Kuvend dhe deklaroi se në sallë ishin të pranishëm 73 deputetë të maxhorancës. Edhe ligji për akcisën u votua në parim me 73 vota pro, por projektligjet e tjera në mënyrë të habitshme u shtuan me 10 vota plus. Numri i deputetëve që rezultuan të ngrinin kartonin jeshil sipas Nikollës u shpall me 83 vota pro. Per ta bere me konfuze situaten e numrit te atyre qe votuan sherbeu nje njoftim zyrtar i parlamentit. Pas lajmit të botuar në media, zyra e shtypit te Kuvendit me ane të një njoftimi të shkurtër të shpërndarë me whatsap ka sqaruar se: “Të nderuar kolegë, të gjitha aktet ligjore në seancën e sotme plenare u votuan me 73 vota pro”. 

Ish kryeministri Sali Berisha deklaroi se votimi i buxhetit është antikushtetues nga një shumicë e frikësuar prej aksionit opozitar.

“Kjo shumicë vazhdon të shkelë të drejtat kushtetuese të opozitës për komisione hetimore parlamentare. Aksioni opozitar do të vazhdojë pa ndalim për të rikthyer demokracinë në vend”, tha zoti Berisha.

Pamjet kaotike në parlament/ Komisionet hetimore që ka varrosur shumica 

Kacafytja publike vazhdoi edhe pas mbylljes së seancës blitz. Në një reagim në “X” (ish Twitter), kryeministri Ramaq reagoi ashpër ndaj deputetëve të opozitës.

“I futën fjalorin e sjelljet e rrugës në politikë, ndërsa politikën e hodhën në mes të katër rrugëve, duke mbjellë sherr, rrëmujë, dhunë dhe korrur humbje, humbje, humbje… Tanimë kanë prekur fundin, ku i ka marrë me vete halli i një të kërkuari nga drejtësia, që nuk do t’i lëshojë derisa të shkërmoqen e të ridalin copa e çika mbi ujë, si mbeturinat e një anijeje të mbytur”.

I menjëhershëm ishte reagimi i kreut të grupit të opozitës, Gazment Bardhi i cili e etiketoi kryeministrin si “frikacak të kapur në flagrancë me aferat korruptive”. Ai shtoi se Rama “kishte futur në sallën e Kuvendit 65 gardistë, për ta mbrojtur ndërsa miratonte si manikin buxhetin që financon vetëm PPP korruptive”.

Deputetët e opozitës prej disa javësh tentojnë të bllokojnë zhvillimin normal të komisioneve dhe seancave plenare, si protestë për rrëzimin antikushtetues nga ana e mazhorancës të kërkesave të tyre për ngritjen e 7 komisioneve hetimore për konçensionet në shëndetësi, konfliktin e interesit, çarterin e Ramës, çeshtjen McGonigal, si dhe rrjedhjen e të dhënave nga sistemi TIMS.
©Lapsi.al

 45 Comments

 1. Ram ben sikur nuk kupton qe po provokon opoziten , ti heqesh te drejten per komisione hetimore eshte njesoj sikur ti thuash SPAKUT nuk do hetosh ministrat e mi, cfare do te ndodhte nese….

  Kongresi amerikan do ishte djegur po tia besh republikaneve kete.

   1. Ku t’a dija unë , kur tha Dritëroi :Në vendin tim ,në vendin tënd, një i çmendur të gjithë i çmend.: se e kishte për tipa si kryeministri i tanishëm.O zot shpëtoi shqiptarët nga ky i çmendur.

 2. presim te vjne fugshkerdheyerit me komentet e tyera te vyera plot llogjike dhe vlera, sic duket fuga nuk e ka dhon hala urdhrin per sufllaqet me komentu

  shume po vonohet!

  ose

  do bejne noi lajm tjeter se kan kongresin , do u plase noi safet tjeter ose beqe tjeter

  apo mos valle Lali eri per inceneratorin e tiranes?!

  1. Ti ore mik duket qe kur paske flejt ke ven koken andej nga rrine kembet por per nje gje te jesh i sigurt qe PD e ka ne ADN dhunen. Vetem me bej dallimin nga 8 Janari me ditet e sotme. Jane njesoj. e nuk e gjen dot dallimin.

   1. Dhe ti or jo mik , që fle e zgjohesh në këmbët e Ramkrimit duke mbajtur erën e ndyrë kundërmuese të drogës dhe krimit, sa për dhunën të jesh i sigurt : së pari edhe dhunën dhe revolucionin e 97-ës e organizoi PD-ja dhe dr. Berisha mbasi dëshironin përmbysjen e pushtetit që ata drejtonin dhe së dyti edhe në janar 2021 përsëri dhunën e organizoi po PD për të përmbysur pushtetin që po ata drejtonin , por mbi të gjitha të kujtoj parrullën revolucionare të morrave të kuq kriminela, se pushteti merret me gjak e po ashtu mbrohet e mbahet me gjak .

    1. pse e ngacmon ai eshte i lumtur 🙂

     Africans are coming , are coming
     they are coming , have no fear
     Stay by their side and they’ll take you for a ride

     Africans are coming , are coming
     they are coming , have no fear
     Enver is back, Rama is here

 3. Ram po ndjehet i dobet ne parlament

  nuk mund ta mbroje dot erjon qinkilshi dhe cuc hunda apo LinditKapitanija me spiropallimin. nuk mbahet kuvendi vetem me kto te mbarumet e PS

  Balluku dhe Taulant ballen qe i duhen ne qeveri

  Basha dhe Alibeu jane te tredhur
  Rama po mbetet vetem

  Rames i mungojne ekipi fitues :

  rrahman rraja iku!

  Ornaldo i qifes nuk eshte qifja

  I mungon Doshi Frroku dhe Ndoka me Prengen

  Jurgis cyrbja nuk eshte gjush dako akullorja as nicja, as avdylet as rumi i shijakut eshte zar

  Edhe Pjerini i mungon

  I mungon dhe sajmir tahiri!

    1. ore po vijen afrikanet gezohu! lere salen ! do knaqesh me kar me ne fund , se ju jan mush bulcite me mutin me sperme nga bytha e fuges!

 4. Por te udhëheqësit politikë të Shqipërisë dominon geni gjenetik i bandustanit të fisit, të tribusë dhe të bajraktarit, i cili e barazon shtetin me veten dhe e drejton me mentalitetin e kopesë së dhenve, që e kulloste dikur në majë të malit. Ata krijuan dhe drejtuan vetëm bandustanin shqiptar.Vetem lapsexhinjte e rublave ruse e eurove greke nuk e dine se sa deputet kane votuar,zyrtare nga kuvendi me 83 vota buxheti u votua ne parim,nje dite tjeter nen per nen.

 5. Sali Berisha po mundohet me te gjitha mundesit ti shmanget drejtesise duke shfrytezuar imunitetin e deputetit si edhe deputetet rreth tij ndonse dihet qe finalja do jete arresimi dhe denimi i tij me burg per korrupsionet dhe krimet qe ka bere

   1. Po vallai kjo opozit nuk i duhet kujt, vetem shefit. Eshte aty per te mbrojt kullat e shefit me pretekstin e kushtetutes dhe komisioneve. Sa her thirret Sala ne gjykat, aq her ndez flakadan Muli me Nallbanin. U bo dhe Gaz Bardhi lac, qija ropt. Gazi qe i thoshte babi Xenit, u shqye qe ta shofi icik Sala qe ben si i fort. Pa le ai tjetri qe rrifte demokratet me shkop bejsbolli, ai Salianali. Edhe ai ndesi nje flakadan e shkoi me vrap te shefi qe te kerkonte nje facoleto me demek, por arsye ishte ti thoshte qe ja e bera dhe un dicka per ty shefo. Sali parti jemi gati kur do ti. ca thiatro.

  1. po ky ‘non grata”eshte ne usa,jo ne Atdheun e tij.me rezulton qe per president ne usa,jane Trump e Biden.ik ha ndonje kothere buk e ngop barkun.komenton ketu ku 99%,jane kunder monstrave e kelysheve te kuq.une jam qytetar europian e me vjen keq ku eshte katandisur Shqiperia ime.komunistet nuk kane Atdhe.

 6. ju do të vazhdoni të hidhni gaz e tym sepse tymi i punës suaj nuk do të jetë kurrë më i bardhë.

  Aferim Sali! Shihe veten sërish në Facebook. Shih si të deformon teknologjia portretin. Të tregon portretin tënd të vërtetë.

  1. cna duhet sala, kemi ramen sa halet , mfal sa malet

   qe i marrshin te keqen i marrshin kllounit me te me mire prejt krejtve

 7. Parliamentin nuk jua ka bërë nëna këtyre debilave, që i vënë flakën. Dhe këta lloj debilash duan të drejtojnë vendin!

  Hodhi tymuese Albin Kurti për muaj të tërë në parlamentin e Kosovës, por asnjëherë nuk rrezikoi për zjarr.

  1. ore leji fjalet po behu gati per afrikanet, , do i sherbesh edhe me mire rames duke i mirepritur afrikanet me gojen hapur dhe bythen ngritur

   apo sje dhe malok 😀 😛

   1. ore ne cdo koment mbete duke fole per afrikanet, kujdes se mos te mberthejne ty ata, se kur llap shume sedi se cfare te kap llapa

    1. Gezohu edhe ti Agron! afrikanet jan tu ardh , ti do jesh super i lumtur! lere llapen time po shiko tenden se te eshte ngjti te bytha e fuges

 8. Patronazhistët janë të pa ndreqshëm. Janë njësoj si baballarët e tyre që ishin kriminela që vranë, burgosën,internuan duke e çuar në mjerim këtë popull. Akuzojnë opozitën për dhunë dhe harrojnë se ç’kanë bërë në opozitë në parlament. Sa dhe me armë qëlluan Azemin. Dhe pastaj në 97 bënë revolucionin sepse është Modus vivendi e tyre. E çuan vendin atje ku ishim në 90. E pastaj 21 janari që ishte një grusht shteti e që dhunuan institucioni dhe njerëzit e rendit. Kanë 13 vjet që mundohen me të gjitha mënyrat që fajtor për viktimat të bëjnë PD. Vrasja e tyre është si rezultat i agresionit të dhunshëm i grupeve kriminale që ishin afruar tërësisht me PS. Dhe ky afrim dhe mbështetje u reflektua e reflektohet sot me politikën antishqiptare të kumandarit të tyre. Neodiktatura është vendosur plotësisht dhe patronazhistët akuzojnë për dhunë ata që u ngritën dikur kundër dhunës e që protestojnë dhe dhe tani kundër dhunës së rilindjes Ramiste!!!

   1. I plasi menderja se sa deputete votuan, bravo i qofte, te organizuar e te rreshtuar pas km per te perlare sa me shume e sa me mire. Kane 80 vjet qe perlajne me besnikeri. Po s po lexoj komentet e jorgove. Sic duket jane te zene duke freskuar skedaret me te dhena te shqiptareve. Pas shenjave do bejne prape zgjedhje se shpejti qe t’i fitojne me ndershmerine qe I karakterizon

  1. Filloi GIm kari menjolla ne biografi si enverist/sahilist i thekur qe eshte. Ato di, njollat ne biografi. O Gima si patronazhistet edhe dumbabistet jan nje prerje. Thjesht kan lider shpirteror te ndryshem, po ne substance jan e njejta gje. Jan ish-enverista te konvertuar ne patronazhista dhe dumbabista. Njerezit e vetem normal ne kete stan jan ata qe e kan kuptuar se cfar mutrash jan si Sala, si Rama si ata qe u shkojn pas.

  2. hahaha, vran Azemin thot Gimi. Me sa mbaj mend un, Salikja ateher tha e vrau Fatos Nano Azemin. Me ate pretekst beri grushtin e shtetit. Pasi deshoi te merrte pushtetin me dhun, vazhdoi te akuzonte Nanon duke premtuar qe sapo te vinte ne pushtet, gjeja e par qe do bente, do hapte gjyqin per Azemin dhe do denonte Nanon pasi ai ishte 120% i sigurt qe e vrau Nano. Erdhi 2005 dhe Salikja erdhi ne pushtet. Azemin e harroi fare, as nje perkujtim formal, nje lule gjat pushtetit. Kurse vrasesin e Azemit (se Salikja e dinte kush ishte) jo vetem qe nuk e denoi, por e beri shok te ngusht. Iku nga pushteti dhe filloi te conte ndonje lule prap aty te busti. Dumbabistat nuk jan me te mir se patronazhistat. Loqe te dyja palet. Totalisht trushpelare.

 9. Salike Bejler Kulla, ashtu si beri me Azemin, ashtu ben edhe me Olldashin. Pasi te vret naten, te qan diten, te vjen edhe ne varrim (kujtojm qe nena e Olldashit nuk e pranoi Salike Kullen ne varrim). Pasi e degjeneroi Azemin per se gjalli, duke i then spiun sigurimi, i infiltruar e shum te tjera, e nxorri ne prit dhe i lau duart me te. Pasi e hoqi qafe, e beri hero te demokracis, e mori kufomen e vet dhe e la ne mes te bulevardit pasi ai e kishte mendjen te pushteti te godina e kryeministris. E percudnuon per se gjalli e percudnuan per se vdekuri. Mir qe e vrau, po vdekjen e tij e perdori per kapital politik aq sa e harroi kufomen ne rrug se e kishte mendjen te bente deklaratat e fitores se grushtit te shtetit. Te njejten gje edhe per Olldashin. Pasi e degjeneruan sa ishte gjall, i than tradhetar e bukeshkal, e hoqen qafe qe te benin Bashen kryetar. Tani, pa pik turpi, e kujtojn. A ka me vrases te ndyr? Karma e Olldashit ka per te ndjek o Salike Bejler Kulla deri ne fundin tend qe do jet tragjik dhe komik (sic po ndodh).

 10. Mua sinqerisht me duket me shume idajet beqiri rrezik per demokratet sesa ed rama. Rama sikur i mbron keta budallenjt, dhe me shume sec duhet.

  1. po normale, po ku kuptojn dumbabistet. keta dhe patronazhistet jan papagall te liderave shpirteror. Ca tu thot lideri edhe keta si papagall e perserisin deri ne merzi. Me shum i dune Rames keta po si ndihmon dot me shum sec ka ber. Doshin ja vuri ne dispozicion Sales kur bente foltoret. E ke ven re qe se permend me Sala Doshin?

 11. Pasi hodhën dhe disa flakadanë që i nxirrnin nga tualetet e grave deputete, u larguan pasi dhe seanca mbaroi. Me sa duket Garda është akoma liberale, dhe nuk i detyron dot gratë tona deputete t’i fshehin mjetet luftarake aty ku i fshihnin ato deputet gra të Albin Kurtit në Kosovë. Akoma nuk kanë mbërritur tek sakrifica ekstreme për Berishën. Kanë kohë, mund të vijë dita.

 12. Sala ne lufte per te mbrojtur pasurine dhe asetet e vjdhura te familjes.

  Pse nuk behej cope keshtu per reformat apo per hallet e shqiptareve??

  Non-grates i ka hyre frika ne palce, po e ka marre ferra uraten.

 13. Këlliçi shkruan se nëse do të ishte sot në Foltore Olldashi, nuk do të kishte shans që pala e Ramës të mos e dëgjonte.

  Duket se ky mesazh i tij siluron Sali Berishën, i cili nuk po arrin asnjë lloj imponimi ndaj shumicës së Ramës duke mos qenë më i pari, edhe pas problemeve vetjake dhe familjare që ka aktualisht me drejtësinë.Bushat e shkulLlak turp per ju qe nuk shkruat dy rreshta per Sokol Olldashin,por nuk harruat te na tregoni se cfare beri Pacavurja salih e nallbati me mulin e gazin,turp per ju.

 14. Erzen Breçani, ‘besniku’ i Sali Berishës me poste të larta në polici, që shfaqej si analist e ekspert nëpër studio televizive

 15. Nuk ja vlen të merem me Edi Ramën se përkujdeset vetë që ta nxijë portretin e tij me gjithë farë palaçollëqesh.
  Por ama edhe Berisha i ngjet sa i takon kultit të individit.
  Sot po dëgjoja “konferencën për shtyp” të tij
  Kur një nga gazetarët e pyeti për Bashën, ai recitoi vargun e Hymnit kombëtar :
  “Nga lufta vetëm ai largohet, që është lindur tradhëtar” duke aluduar për Bashën .
  Lasgush Poradeci që ka bërë tekstin e hymnit tonë, me këtë varg që dënon tradhëtarët, nuk e ka pasur se dikush paskej “tradhëtuar” Zogun, Enverin, Ramën apo Berishën , por ka tradhëtuar luftën e popullit shqiptar për liri, tjetër punë kjo se këta të katër me nocionin “atdhe”, nënkuptonin e nënkuptojnë edhe sot kultin e tyre.

 16. me sa duket këta gjyqtarë kanë problem vetëm shantazhet në adresë të tyre prej Berishës dhe jo ato ndaj Shqipërisë.

  Pra dukshëm ata kanë tjetër standard për Malltezin, dhe tjetër standard për të tjerë, që nuk bëjnë shantazh mbi ta.Ja futen ne burg krahun kriminal dhe financiar si Brecani dhe rama qe e ka kapur drejtesine i liroje nga burgu dhendrin jamarber te tjerat i kuptoni vete o shpellkaret e salihut.

 17. Gjyqtarja bleu apartament tek kompania Homeplan në hetim nga SPAK ne vitin 2015 91 m2, 65 mije euro.

  Konflikti i interesit, gjyqtarja që caktoi “arrest shtepie” ndaj Malltezit, bleu apartamentin me çmim mjaft të ulet, 720 euro m2, e shleu këstin e fundit në 2016.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *