• |
ide | kryesore

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve: Të paktën 50 gazetarë të vràrë në luftën Izrael-Hamas

Lajme, Planet

Të paktën 50 gazetarë dhe punonjës të medias janë vrarë që nga shpërthimi i konfliktit të përgjakshëm midis Izraelit dhe Hamasit muajin e kaluar, tha Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve të hënën mbrëma, në atë që ka qenë muaji më vdekjeprurës për gazetarët që kur grupi për lirinë e shtypit filloi të gjurmonte vdekjet në 1992.


Sipas organizatës, numri në rritje shënoi një “piketë të zymtë” dhe tejkalon 15 gazetarët që janë vrarë në luftën e vazhdueshme të Rusisë kundër Ukrainës. Të shtunën, pesë gazetarë u vranë, duke shënuar ditën e dytë më vdekjeprurëse të konfliktit, tha CPJ.Dita më vdekjeprurëse e luftës ishte më 7 tetor, kur Hamasi filloi sulmin e tij tronditës terrorist në Izrael, kur u vranë gjashtë gazetarë. CPJ tha se verifikon raportet e gazetarëve të vrarë në konflikt me burime në rajon dhe nga raportet e mediave. Nuk dihet nëse të gjithë gazetarët e vrarë po mbulonin konfliktin në kohën e vdekjes së tyre, tha CPJ.

“CPJ thekson se gazetarët janë civilë që bëjnë punë të rëndësishme gjatë kohëve të krizës dhe nuk duhet të jenë në shënjestër të palëve ndërluftuese. Gazetarët në të gjithë rajonin po bëjnë sakrifica të mëdha për të mbuluar këtë konflikt. Ata në Gaza, në veçanti, kanë paguar dhe vazhdojnë të paguajnë një taksë të paprecedentë dhe përballen me kërcënime eksponenciale. Shumë prej tyre kanë humbur kolegët, familjet dhe objektet e medias dhe kanë ikur duke kërkuar siguri kur nuk ka strehë apo dalje të sigurt.”, tha në një deklaratë Sherif Mansour, koordinator i programit të CPJ për Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut.2 Comments

  1. FESTOJME SE SHKUAM NE EVROPJAN

    GABELET MENDOJNE SE NUK KANE DETYRIME SHOQERORE DHE NJEREZORE

    KESHTU ESHTE BERE EDHE KY POPULL KAR

  2. KU JANE GAZETARET KURVA TE PROTESTOJNE KUNDER ISRAELIT
    SIKUR ME QEN RUSIA, DO ISHTE BERE NAMI JU SHKERDHEFSHA ROPT

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *