• |

Video/ City i të rinjve pushton Beogradin: Guardiola mban rekordin të pastër, në Europa League shkon Young Boys

City

City mbyll grupin e Champions League me pikë të plota falë fitores 3-2 ndaj Crvena Zvezda. Shumë të rinj në fushë për Guardiolën, i tërhequr megjithatë nga të rinjtë Hamilton (19′) e Bobb (62′). Pastaj Phillips shënoi me penallti në minutën e 85′. Nuk mjaftuan për serbët golat e Hwang (76′) dhe Katai (91′). Në ndeshjen tjetër të grupit G, Leipzig mposhti Young Boys 2-1 me golat e Sesko (51′) dhe Forsberg (56′). Pa vlerë goli i Colley (53′) për zviceranët, që megjithatë shkojnë në playoff të Europa League.

GRUPI G

90 minutat e fundit pa ndikim në grupin G. Manchester City, tashmë i sigurt për vendin e parë, fitoi 3-2 ndaj Crvena Zvezda. Në Beograd, Guardiola bëri ndryshime të mëdha formacioni, me vetëm Akanji, Stones dhe Grealish në fushë mes titullarëve të kampionëve të Evropës. Ndër debutuesit absolut ishte Micah Hamilton, i lindur në vitin 2003, i cili kaloi miqtë në avantazh me një goditje të fuqishme në minutën e 19′. Në minutën e 62′, megjithatë, ishte radha e një lojtari tjetër të ri. Bobb gjeti golin e dytë me një aksion të shkëlqyer personal të mbyllur me një goditje të saktë në shtyllën e dytë. Në minutën e 76′, vendasit u rikthyen në lojë falë golit të Hwang, por gjithçka ishte e kotë. Nëntë minuta më vonë, në fakt, Hamilton fitoi një penallti pas ndërhyrjes së Djiga. Realizimi ishte i Phillips. Katai, i aktivizuar në fillim të kohës shtesë duket se do të rihapë ndeshjen, por përfundoi 3-2. City me pikë të plota siç ka mundur të bëjë vetëm Real Madrid në këtë fazë grupesh.

Lexo më tej: Video/ Sherr mes tifozëve në Newcastle para policisë: milanistët sulmohen gjatë shoqërimit në St. James’ Park

YOUNG BOYS HUMBET, POR SHKON NË PLAYOFF

Në ndeshjen tjetër, Leipzig mposhti Young Boys 2-1. Gjermanët kaluan në epërsi në fillimin e pjesës së dytë, në minutën e 51′, me Sesko. Megjithatë, avantazhi zgjati vetëm dy minuta, sepse zviceranët barazuan me kundërsulmin e finalizuar nga Colley. Por seria e golave të afërt vazhdoi. E, në fakt, pak më pas erdhi 2-1 final i gjermanëve me diagonalen e saktë të Forsberg (56′).