• |

Video/ Brighton nuk ndrin, por arrin United në renditje: Wolves i ndalin në barazimin e dytë radhazi

Brighton

Nëntëdhjetë e katër minuta betejë dhe rrethim, me disa rreziqe në kundërsulm, nuk i mjaftuan Brighton për të mposhtur Wolverhampton. De Zerbi buzëqesh vetëm për rezultatin e katërt pozitiv radhazi, por pas fitores ndaj Tottenham (kupë) skuadra e tij mori vetëm një 0-0. Në fakt, pas West Ham, ishte radha e Wolves të mbanin Seagulls në një barazim pa gola. Joao Pedro dhe shokët e tij mbeten në garë të plotë për kupat, duke arritur Manchester United me 32 pikë.

RASTE PAFUND PËR 1 PIKË

Java e 21-të nuk i buzëqesh Brighton, që merr 0-0 e dytën radhazi në kampionat. Pas West Ham, ishte radha e Wolverhampton që të ndalte në barazim pa gola Seagulls. Skuadra e De Zerbit ndërpret serinë e ndeshjeve në shtëpi me gol (22). Mundësia e parë, në një ndeshje me intensitet të madh, erdhi pas vetëm trembëdhjetë sekondash, kur Sarabia impenjoi Steele. Nga ky moment, Brighton shtyu përpara, duke krijuar mundësi të rrezikshme me Buonanotte dhe Welbeck. Pedro Neto u përgjigj për Wolves, që mund ta pësonin në minutën e 42′. Sà u tregua vendimtar ndaj Joao Pedro.

Lexo më tejKlopp i dëshpëruar për Salah në konferencë për shtyp: “Zoti im, çfarë ndodhi?”

Në pjesën e dytë miqtë iu afruan golit me Cunha, më pas filluan të drithërohen sërish me mundësinë e Joao Pedro (Semedo shpëtoi në vijë) dhe traversën e Kilman në përpjekje për të devijuar krosin e Hinshelwood. Paradoksalisht, Wolves krijuan mundësitë më të mira, me Pedro Neto shumë të rrezikshëm në kundërsulm dhe Steele vendimtar ndaj Lemina. Skuadra e De Zerbit dominoi zotërimin e topit, por nuk arriti të depërtojë duke u dorëzuar në marrjen e vetëm një pike. Barazimi i dytë radhazi (i treti në katër të fundit) për Brighton, që nuk shënon në shtëpi, por ngjitet në 32 pikë. Seagulls arrijnë në vendin e shtatë Manchester United. Ngjitet në kuotën e 29 pikëve, duke arritur Newcastle (i dhjeta) edhe Wolverhampton.