• |

Video/ Diop nuk mjafton për Fulham: në finalen e Carabao Cup kundër Chelsea shkon Liverpool

Diop

Finalja e Carabao Cup 2023/24 do të jetë Liverpool-Chelsea. Pas goleadës së Blues në ndeshjen e kthimit kundër Middlesbrough, Reds u mjaftoi barazimi 1-1 ndaj Fulham (rezultati i përgjithshëm 3-2). Luis Diaz hapi rezultatin në minutën e 11′, goli i barazimit të Diop në minutën e 76′ nuk u mjaftoi londinezëve. Kështu, skuadra e Klopp i bashkohet asaj të Pochettino, pikërisht si në 2021/22, kur Liverpool ngriti trofeun pas penalltive.

Edhe një herë do të jetë Liverpool-Chelsea, si në 2021/22 dhe 2004/05. Finalja e Carabao Cup do të vendosë skuadrën e Klopp kundër asaj të Pochettino. Barazimi 1-1 në ndeshjen e kthimit gjysmëfinale ndaj Fulham i mjaftoi Van Dijk dhe shokëve të tij për të siguruar kalimin për në aktin final. Reds vendosën menjëherë kualifikimin e tyre në kasafortë. Në minutën e 11′ Luis Diaz kaloi skuadrën e tij përpara me një aksion për manual në të majtë, që nisi me një stopim me gjoks pasuar nga një goditje me të djathtën në shtyllën e afërt që befasoi Leno.

Lexo më tej: Video/ Chelsea në finale të League Cup: Blues shënojnë 6 gola, Howson i hoqi Brojës kënaqësinë e golit

Të besuarit e Klopp vazhduan të ushtrojnë presion, me skuadrën vendase që shfaqet përpara vetëm në fund të pjesës së parë. Në pjesën e dytë bardhezinjtë treguan intensitet më të madh dhe në minutën e 76′ arritën të barazojnë falë devijimit të Diop. Finalja ishte elektrizuese në Craven Cottage, por miqtë arritën të sigurojnë kualifikimin. Liverpool kalon në finale falë fitores 2-1 në ndeshjen e parë, me rezultatin e përgjithshëm 3-2.