• |

Video/ Fiorentina, makthi i penalltive: tjetër gabim, Llorente firmos barazimin për Romën në minutën 95′

Llorente

Fiorentina dhe Roma nuk përfituan nga ngadalësimi i Bolonjës dhe Atalantës, duke bllokuar njëri-tjetrin në një barazim 2-2 në Franchi në një ndeshje plot befasi. Me një pjesë të parë të dominuar nga ritmi dhe rastet, Fiorentina zhbllokoi ndeshjen me Ranierin në minutën e 18′. De Rossi revolucionarizoi Romën taktikisht në pjesën e dytë, duke gjetur golin e barazimit në minutën e 58′ me Aouar, por duke u rrëzuar sërish për shkak të golit të Mandragorës pas një përgjumje kolektive. Në minutën e 80′, skuadra e teknikut Italiano humbi penalltinë e pestë radhazi – këtë herë me Biraghi- dhe, nga avantazhi i mundshëm i dytë, pësoi golin e barazimit në minutën e 95′ nga Llorente.

Lexo më tej: Video/ Cambiaso e Chiesa nuk mjaftojnë, Koopmeiners e zbret Juventus të tretin: fiton Milan e Verona

Roma barazoi në Franchi në gulçimin e fundit kundër një Fiorentine që shpenzoi shumë mundësi, përfshirë një penallti. Në pjesën e parë të dominuar nga skuadra e teknikut Italiano, hapi ndeshjen një gol i Ranierit (18′). Shumë raste të shpërdoruara nga vendasit e në pjesën e dytë, shtytja ofensive e verdhekuqve çoi në barazimin e Aouar (58′). Pikërisht në momentin e vuajtjes më të madhe, Fiorentina kaloi në epërsi me Mandragora (69′). Kishte kohë edhe për një penallti të humbur, të goditur shumë keq nga Biraghi (pritje e Svilar) në minutën e 80′, përpara se në sulmin e fundit Violat të befasoheshin në minutën e 95′ nga goli i Llorente.